Misteret e kishës së Shën Mërisë/ Brenda manastirit në Apoloni
13/01/2020 12:16

Kisha e Shën Mërisë, pjesë e manastirit të Apolonisë, ka disa figura enigmatike që shtojnë edhe më shumë kureshtjen e turistëve vendas dhe të huaj. Afresku i paleologëve, mbishkrimi i sebastokratorit bizantin, relievi me shqiponje dhe figurat e kapiteleve të portikut që ruhen në këtë objekt, janë imazhe të rralla edhe per studiuesit e fushës pasi nuk dihen autorët e tyre. Në kapitelin e kishës është gdhendur në të katër anët e tij një portret enigmatik qe nuk dihet se cilën figurë përfaqëson. Sipas historianit ai mund të jetë perandori bizantin që ndërtoi kishën, ndonjë përfaqësues të pushtetit të tij vendor apo kalorës normanë, të cilët në shekujt XI-XII kryen fushata pushtuese përgjatë pjesës bregdetare të Shqipërisë. Enigmatike dhe të panjohura për turistë janë edhe figurat e kapiteleve të Portikut të kësaj kishe që përfaqësojnë elemente të stilit romanik në një kishë tipike bizantine.. Kisha e Shën Mërisë në Apoloni është një nga monumentet më të rëndësishme arkitektonike mesjetare në Shqipëri. Fan Noli e cilëson atë si një nga kryeveprat e artit bizantin.

Karnavalet në Gjirokastër, festa në qytetin e gurtë u rikthye pas 6 dekadash
23/02 19:15
Ç’ne single ti? Shfaqja ngjit në skenë artisten durrsake Keti Bashhysa
23/02 19:13
Exclusive/ Smajl Lulani, artisti me kodin e vet piktorik…
23/02 16:21
Shkrimtarët e diasporës/ Mbi 100 shkrimtarë në takimin “letra nga diaspora”
22/02 19:46
“Galaksia” në Teatrin Kombëtar – Vepra me Olta Dakun protagoniste
20/02 19:40
Arratisjet në komunizëm/ 90 mijë dosje dhe fashikuj hedhin dritë për gjysmë shekulli
18/02 19:42
Në shpellën e Anglezit stalakmidet dhe stalaktidet miliona vjeçare, por edhe gjurmët e luftës II Botërore
16/02 20:59
“Dritë përtej errësirës” Ekspozita në Shkodër, 30 vite pas rikthimit të lirisë së besimit
16/02 20:43
Gjirokastër/ Interpretohen vargjet e Fan Nolit, Dritëro Agollit dhe Ismail Kadaresë
16/02 12:47
Drama “Hedda Gabler”/ Vepra e Ibsenit, në skenën e teatrit eksperimental
15/02 15:57
Sot dita e radios/ “Pasioni” që nuk vdes kurrë
13/02 20:03
Prezantohet dokumentari kushtuar aktorit Bekim Fehmiu
13/02 16:04
“Eja në alpet tona, eja në mit”/ Alket Ismali promovon librin me pamjen e alpeve shqiptare
11/02 15:41
“Oscar” në Top Channel, ceremonia u transmetua live
10/02 13:39
Lezhë, shfaqet “Vajza me kukull”/ Drane Xhaj: Për të ardhur keq sa pak interes për teatrin
10/02 13:03
Lamtumira e Nexhmije Pagarushës! Në Prishtinë ceremonia për artisten e madhe
09/02 13:26
Homazh për Pagarushën, artisten e madhe që u nda nga jeta në moshën 86-vjeçare
09/02 13:03
Korçë, komedi premierë/ “S’ka burrë që tradhton gruan time”, në skenën e teatrit
08/02 15:34
Rroku bashkon njerëzit/ 3 musketierët ‘zbarkojnë’ në Greqi
07/02 21:21
Lamtumirë Nexhmije Pagarusha/ Bilbili i Kosovës ishte 86 vjeç, la pas këngët e mrekullueshme
07/02 13:51