Masakra e Reçakut, Meta: Autorët para drejtësisë, kjo është rruga e pajtimit
15/01/2020 12:06

Dalja përpara drejtësisë e atyre që orkestruan masakrën e Reçakut është rruga e vetme drejt pajtimit, tha sot presidenti Ilir Meta. Duke marrë pjesë në homazhet për 21 vjetorin e kësaj masakre, Meta theksoi nga Reçaku se çdo përpjekje për mohim është rrezik për riciklimin e dhunës. “Ishte pikërisht kjo masakër që shokoi botën dhe vuri në lëvizje diplomacinë botërore për të ndaluar gjenocidin. Por kjo masakër, por edhe të tjera që kanë ndodhur në Kosovë në kuadër të një spastrimi etnik, tregoi se liria dhe dinjiteti njerëzor triumfojnë ndaj gjenocidit dhe barbarizimit. Sot është koha për të kujtuar këtë ngjarje, por edhe për të kujtuar se duhet të shkojë deri në fund drejtësia për të gjithë ata që orkestruan këtë krim sepse kjo është rruga e pajtimit. Çdo përpjekje për të mohuar masakrën e Reçakut nuk është gjë tjetër veçse një rrezik për riciklimin e dhunës”, tha presidenti Meta. I pranishëm në homazhe ishte edhe presidenti Hashim Thaçi, i cili theksoi se “masakra e Reçakut, ishte gjenocid i Serbisë kundër popullit të Kosovës”. “Do kërkojmë gjithmonë drejtësi për gjenocidin që Serbia ka bërë kundrejt nesh”, tha Thaçi duke shtuar se “mohimi i masakrës nga ana e Serbisë vjen si rezultat i sjelljes së ndërkombëtarëve”. 21 vjet më parë, më 15 janar të 1999 do të ndodhte një nga masakrat më të mëdha të luftës së Kosovës, ajo e Reçakut ku forcat ushtarake serb vranë mizorisht 45 civilë shqiptarë.

Anita Haradinaj: Ju rrëfej, pse po vij kaq shpesh në Tiranë
27/01 17:17
Kosovë/ Vendi pa qeveri, po dëmton bizneset
27/01 16:19
Marrëveshjet me Serbinë, Haradinaj: Nuk i bëjnë dëm Kosovës
27/01 16:05
“I përkushtuar të arrij një marrëveshje për bashkëqeverisje”/ Lideri I LDK-së, takim me Kurtin
27/01 15:51
Qytetarët e Kosovës nuk kanë besim tek drejtësia
27/01 15:00
Kosovë, mbyllen bizneset/ Në vitin 2019 u mbyllën 1.774 biznese
25/01 16:12
Dialogu, shanse për rifillim/ Analistët komentojnë marrëveshjet për transportin
25/01 15:57
Grenell në Beograd: Tërhiqemi po nuk pati rezultate
24/01 15:53
“Zgjedhjet ishin transparente”/ Vëzhguesit e BE vlerësojnë procesin zgjedhor në Kosovë
24/01 15:47
“Rama deshi të ndajë Kosovën”/ Haradinaj në “Open” thellon akuzat për homologun
24/01 12:10
Grenell në Beograd flet për njohjet: Mos loboni kundër Kosovës
24/01 11:53
Kosovës po i ikin qytetarët
23/01 18:49
Grenell: Hiqni taksën 100%/ I dërguari i Trump takon liderët politikë në Kosovë
23/01 15:43
Grenell pas takimit me Kurtin: Nuk përfshihem në krijimin e qeverisë, është çështje e brendshme
23/01 13:11
Takimet me Mustafën e Kurtin/ I dërguari i Trump takime të veçanta me kreun e LDK dhe VV
23/01 13:03
Korrupsioni në Kosovë/ TI: Shansi tek Vetëvendosja
23/01 11:43
Me Trump, pakti final me Serbinë/ Thaçi darkon më të dërguarin e Presidentit të SHBA: Dialogu, pa kushte
23/01 02:26
Grenell mbërrinë në Prishtinë
22/01 20:51
I dërguari i Trump në Prishtinë/ Grenell takon Thaçin
22/01 20:16
Linja direkte Kosovë-Serbi/ Dy vendet nënshkruan marrëveshje të veçanta me kompaninë gjermane
22/01 20:01