Marshim në Greqi, në përvjetorin e rrëzimit të Juntes
18/11/2019 17:53

Me mijëra grekë marshuan nën masa të rrepta sigurie për të shënuar përvjetorin e kryengritjes kundër juntës, në 1973, marshimi i parë ky që mbahet pas zgjedhjes së qeverisë së re konservatore. Policia u mobilizua si rrallë herë për shkak të frikës së telasheve pas një serie aksionesh mbi anarkistët. Sidoqoftë, protesta e këtij viti, duket se u dominua nga kundërshtitë për qeverinë e re konservatore të Qiriako Micotaqisit që u zgjodh në korrik me premtimin se do të forcojë sundimin e ligjit dhe rendin. Sipas policisë rreth 5500 persona marshuan në Athinë, në kujtim të dhjetëra njerëzve që humbën jetën në raprezaljen ushtarake të 1973 mbi rebelimin studentor në politeknikumin e Athinës. Marshimi i përvitshëm, rregullisht ka degjeneruar në dhunë dhe rreth 5 mijë oficerë policie ishin mobilizuar, të mbështetur nga dronë, një helikopter, cisterna me ujë etj. Të paktën 24 vetë u vranë në raprezaljen e atëhershme, që vlerësohet se çoi në rrëzimin e juntës së mbështetur nga SHBA dhe ndihmoi në kthimin e demokracisë. Flamuri që valëvitej mbi portën e hekurt të politeknikumit, që u shemb nga një tank, atë natë, tradicionalisht kryeson marshimin në kryeqytet. Manifestime të tjera u mbanë edhe në qytetet kryesore greke.

Top News – Shtetësia Amerikane/ Numër rekord heqjesh dorë
10/08 13:04
Top News – Zgjedhjet në Bjellorusi/Lukashenko festë, opozita protestë
10/08 12:38
Top News – Covid- 19 rikthehet në Evropë… Por, jo në Itali
10/08 12:24
Top News – Protesta në Liban/ Ndërkombëtarët, 298 mln USD ndihma
10/08 12:16
Top News – Covid-19 në Australi/ Numër i lartë viktimash që nga fillimi i pandemisë
10/08 12:16
Top News – Edhe Twitter në lojë/ Interes për blerjen e “TikTok”
10/08 12:07
Top News – Rritja e infektimeve/ Maskat të detyrueshme në Paris
10/08 11:57
Top News – SHBA, kompanitë nxisin votuesit/ Zgjedhjet presidenciale
09/08 19:09
Top News – Broadway mbyll perdet/ Të paktën deri dimrin e 2021
09/08 18:49
Top News – Kamping në qiell/ Mbi ndërtesën më të lartë në Seul – Pa komente
09/08 16:49
Top News – Vaksina për të varfrit/ Bill Gates investon 150 mln usd
09/08 16:41
Top News – Adhuruesit e diellit/ Britani, pushtojnë brigjet e detit- Pa komente
09/08 16:31
Top News – ‘Qyteti i të vdekurve’/ Egjipt-zëvendësohet nga autostrada- Pa komente
09/08 16:29
Top News – Një mijë tullumbace/ Në nder të viktimave të pandemisë- Pa komente
09/08 16:27
Top News – ‘Vdekja’ nëpër rrugë/ Brazil, 100 mijë viktima – Pa komente
09/08 16:26
Top News – Supermakina e shampanjë/ Bangkok, të pasurit mbi pandeminë
09/08 16:12
Top News – Të rinjtë britanikë/ Nuk ndalojnë festimet e çmendura
09/08 15:44
Top News – Birrë e Mynihut/ Statusi i parë në një shekull
09/08 15:22
Top News – Simfonia e Beethovenit/ Montreal, ’drive in’ në aeroport
09/08 15:16
Top News – Artistë në karantinë/ Austri, performance në konteinere
09/08 15:12