Lirohet nga burgu Endrit Dokle, i dënuari me burgim të përjetshëm
14/01/2020 19:18

Është liruar Endrit Dokle, i moshës 36 vjeç. Lajmi bëhet me dije nga burime zyrtare pranë organit qendror të akuzës dhe pranë Prokurorisë së Krujës. Siç bëhet me dije, ka patur debate të ashpra mes Prokurorisë dhe Gjykatës, por gjykata ka vendosur ta lirojë, pasi sipas gjykatës, Endrit Dokle ka vuajtur 25 vite burgim, është sjellë mirë si edhe vuan nga probleme shëndetësore. I dënuari i përjetshëm, Endrit Dokle, sipas gjykatës së Krujës, për pesë vitet e ardhshme duhet të qëndrojë në provë nën detyrimin që nuk duhet të shoqërohet me persona problematikë dhe nuk duhet të mbajë armë me vete. Ky verdikt u shpall nga gjyqtarja e Krujës, Enkelejda Hoxha që hedh poshtë burgimin kapital për atë që gjatë një procesi gjyqësor pranë Krimeve të Rënda u konsiderua si rivali i Lulzim Berishës. Të dy ata i ndoqën vargun e akuzave të prokurorisë nga i njëjti kafaz, ndërkohë që kundër tyre doli i Adriatik Coli, i vetmi dëshmitar i drejtësisë që deri më tani futi përgjatë gjashtë viteve në telashe serioze me ligjin 16 të akuzuar, që u konsideruan si “banda e Durrësit”. Edhe Endrit Dokle u shpall fajtor për krijim të organizatës kriminale, vrasje e Dritan Dishës, vrasjen e Erjon Lames, atentatin e dështuar në katër raste kundër Lulzim Berishës, vrasjen e Avni Gashit, rrëmbim dhe pengmarrje. Proces, i cili zgjati pothuajse gjashtë vite solli në gjykatë 194 dëshmitarë. Në total, gjykata shpalli katër burgime të përjetshme të cilat u shkërmoqën nga njëra gjykatë në tjetrën, si edhe 255 vite burgim në total për pjesëtarët e grupit. Por, ndryshe nga të tjerët kuksiani mori edhe një dënim tjetër prej 18 vitesh pasi ra në rrjetën e përgjimeve teksa drejtonte trafikun e drogës nga paraburgimi 313. Që prej arrestimit të kryer në 2006, Endrit Dokle i provoi të tëra shkallët e gjyqësorit madje edhe kushtetuesen por tek të gjitha humbi, përjashto gjykatën e Krujës që është gjykata që mbulon juridiksionin e burgut ku ai mbahet. Pas lirimit të tij reagoi prokuroria që deklaroi se do ta apeloje vendimin, i cili ngjan me shumë vendime të tjera që kanë hapur dyert e burgjeve për persona që dikur konsideroheshin të rrezikshëm./ Anila Hoxha /

Merr flakë “Audi” në Fier/ Qytetarët të frikësuar, makina u dogj në një zonë shumë të populluar
08/08 22:44
Breshëria e plumbave te hoteli në Tushemisht, Balliu: Sot s’kemi siguri as në Pogradec e as kudo
08/08 21:37
Top News – U vranë nga Dritan Dajti/ Basha kujton 4 policët e vrarë
08/08 20:58
Udhëtim në 2100 metra lartësi/ Në Majën e Vajushës në kufi me Malin e Zi
08/08 20:19
Top News – Projektbuxheti për 2021/ Konfindustria-borxhi 580 mln euro
08/08 20:10
Makina që u ndërtua për 13 vjet/ Në fshatin Plyk të Fierit u prodhua “Lotusi” shqiptar
08/08 20:10
“Ti Raporton”/ Fabrika e bakrit ndot lumin në Fushë-Arrëz, banorët filmojnë peshqit e ngordhur
08/08 20:03
4 viktima, 124 të infektuar/ Në të dy spitalet Covid, po marrin trajtim edhe pacientë të dyshuar
08/08 19:41
Top News – Vrasja e Rigers Runaj/ Gjendet thika e 2 armë në Shkumbin
08/08 19:21
Koronavirusi në Shqipëri/ 124 raste të reja, 4 humbje jete dhe 41 të shëruar në 24 orët e fundit
08/08 16:46
Si fitoi Shkëlzeni 150.000 euro/ Ndërmjetës për të shitur tokë në Porto Romano biznesmenit të gazit
08/08 16:09
Zgjerimi i Elbasan-Qafë Thanë/ Nis studimi për të ndërtuar korsinë e tretë
08/08 15:42
Italiani që pret turistët në Vlorë/ Larg Milanos, Paolo realizon ëndrrën e fëmijërisë
08/08 15:31
Top News – ‘Gjatoshi, gjuhështizë’!/ Rama e Meta kujtojnë Sabri Godon
08/08 15:31
Zhduket 15 vjeçarja në Vlorë/ I ati tregon se vajza u largua vetë nga shtëpia tre ditë më parë
08/08 15:22
100 plumba, hotelit në Pogradec/ Pronari: Atentatorët qëlluan makinat. Në shënjestër djali im
08/08 15:18
Gripi do rëndojë pandeminë/ Pipero e shikon problemin tek neglizhenca e të rinjve
08/08 15:15
Top News – Dy vrasësit me pagesë/ Elbasan, në pranga për dy atentate
08/08 14:35
Top News – Basha publikon fotot/ ‘Shqiptarët pa mundësi për pushime’
08/08 14:08
Zbardhen vrasjet në Elbasan, arrestohen 2 persona per vrasjen e Emiljano Ramazanit dhe Regis Runaj
08/08 14:06