Lindje Perëndim:Pavarsisht skandaleve, përse e duan kaq shumë francezët Jacques Chirac-un?
07/10/2019 17:29

Francezëve i pëlqen t`i vajtojnë siç duhet ish-presidentët. Mijëra vetë u mblodhën për t`i bërë homazhet e fundit Jacques Chirac-ut; një ditë zije kombëtare u shpall në nder të tij, flamuri ringjyrësh u ul gjithandej në gjysëm shtizë e madje edhe nëpër shkolla u mbajt një minutë heshtje. Eventet kulmuan me një ceremoni ushtarake dhe një funeral masiv. Me dhjetëra liderë botërore u mblodhën në Paris për t`I dhënë lamtumirën e fundit njeriut që shërbeu si presidenti I Francës nga vitit 1995 deri në 2007-tën, gjatë një karriere politike të shtrirë në plot katër dekada, të shënjuar nga skandale korrupsioni, por që nuk e zbehën adhurimin për të.

Lindje Perëndim: Kanye West: Përse po kandidon një reper eksentrik për presidencën amerikane?
26/07 17:15
Lindje Perëndim: Hagia Sofia, një hile politike apo edhe dicka tjetër?
19/07 17:15
Lindje Perëndim: A qarkulloi në Europë një variant tjetër i koronavirusit?
12/07 17:15
Lindje Perëndim: Mbyllja e kufijve nga BE, a ishte ky një vendim politik?
05/07 17:15
Lindje Perëndim – Kosova, fushëbeteja e SHBA dhe BE?
28/06 17:16
Lindje Perëndim/ JK Rowling: Të pathënat tronditëse të shkrimtares që u bë milionere “brenda ditës”!
21/06 17:15
Lindje Perëndim/ Pakti Itali-Greqi: Përse po nxiton Athina me marrëveshjet e detit!
14/06 17:15
Lindje Perëndim: Vdekja që “dogji” Amerikën, a do të ndryshojë dicka këtë herë?
07/06 17:15
Lindje Perendim: Kina “ tregon dhëmbët” me Australinë!!
31/05 17:15
Lindje Perendim: OBSH-ja dhe pretendimet se ndihmoi Kinen në krizën e koronavirusit!
24/05 17:15
Lindje Perëndim: Liderët që “shkëlqyen” në kohën e koronës!
17/05 17:15
Lindje Perëndim: Koronavirusi grumbullon retë e luftës SHBA-Kinë?!
10/05 17:15
Lindje Perëndim: Katër mënyrat si mund të mbyllet kriza e koronavirusit!
03/05 17:15
Lindje Perëndim: Kriza e CoVid-19 detyron miliarderin Richard Branson t`i lutet për ndihmë qeverisë!
26/04 17:15
Lindje Perëndim: A duhet të paguajë Kina dëmshpërblim për koronavirusin?
19/04 17:15
Lindje Perëndim: Çfarë do t`i ndodhë planetit pas koronavirusit?
12/04 17:15
Lindje Perendim: A mund ushqejnë masat kundër koronës trazirat sociale?
05/04 17:15
Lindje Perëndim: Kostoja njerëzore (dhe jo vetëm) e koronavirusit; përse u godit Spanja kaq shumë!
29/03 17:15
Lindje Perëndim: Sa e përgatitur është bota për një luftë biologjike!
22/03 17:15
Lindje Perëndim: Koronavirusi, epidemitë e mëdha të historisë dhe teoritë e konspiracionit!
15/03 17:15