Lindje Perëndim/ Protestat në Hong Kong: kur preket liria!!
17/11/2019 17:00

Deri përpara pak kohësh, në lajmet ndërkombëtare, Hong Kongu zinte vend kryesisht si qyteti I milionerëve, si njëra prej zonave më të shtrenjta të botës e herë pas here, kishte dhe ndonjë raportim për marrëdhënien e vështirë me Kinën kontinentale, e cila ka ardhur duke u tensionuar që prej fillimit të viteve 2000. Por sot, Hong Kongu është kthyer në sinonimin e dickaje tjetër pervec luksit dhe dritave që e kthejnë mbrëmjen e tij në një spektakël magjepsës ngjyrash e jete që gjallon. Emri i qytetit tani njehsohet me protestat masive që tronditën një qetësi dhe rehati dhjetëra vjecare, të cilën demonstruesit tani po kërkojnë që ta mbrojnë me forcë. Brenda më pak se gjashtë muajve, kjo qendër financiare globale, e njohur në mbarë botën për efikasitetin dhe pragmatizmin e saj, është konsumuar nga tërbimi dhe dhuna. Operacioni më i fundit policor - bastisja e një kampusi universitar, ku gazit lotsjellës të policisë dhe plumbave të gomës studentët iu përgjigjën me shishe benzine, bëri që vendi perreth kolegjit t`i ngjante më shumë një fushëbeteje. Protestat e nisura në muajin qershor kundër planeve për të lejuar ekstradimet në Kinën kontinentale, kërkojnë të mbrojnë lirinë. Kritikët druheshin se kjo do të minonte pavarësinë e gjyqësorit e do të vinte në rrezik disidentët.

Lindje Perëndim: Virusi i ri që po tmerron botën
26/01 17:15
Lindje Perëndim: prapaskenat e “divorcit“ të Harry-t me familjen mbretërore!
19/01 17:15
Lindje Perëndim: A do të ketë një luftë SHBA-Iran?
12/01 17:15
Lindje Perëndim: Traditat e festave të fundvitit, një botë kaq e ndryshme!
05/01 17:15
Lindje Perëndim: Marrëveshja që mban peng Kosovën!
22/12 17:15
Lindje Perëndim: A e duan amerikanët shkarkimin e Donald Trumpit?
15/12 17:15
Lindje Perendim: Copëza mrekullish: Histori të rralla mbijetese nën gërmadha!
08/12 17:06
Lindje Perendim: Andrew, dritëhijet e një princi!
24/11 17:00
Lindje Perëndim/ Protestat në Hong Kong: kur preket liria!!
17/11 17:00
Lindje Perendim: A i duhet shpallur më në fund luftë karteleve meksikane të drogës?
10/11 17:00
Lindje Perëndim: A është vdekja e Al Baghdadit dhe fundi i Isis-it?
03/11 16:57
Lindje Perëndim: Gratë e Isis-it!
28/10 12:48
Lindje Perëndim/ Ofensiva turke në Siri: kronikë e një ngjarjeje të paralajmëruar!
20/10 17:00
Lindje perëndim: Qeveria e re e Kosovës dhe sfidat që rrëzuan të tjerët!
13/10 17:15
Lindje Perëndim:Pavarsisht skandaleve, përse e duan kaq shumë francezët Jacques Chirac-un?
07/10 17:29
Lindje-Perëndim: Jamal Khashoggi, vrasja që tronditi një aleancë
03/10 14:42
Lindje Perëndim: A e shkarkojnë dot demokratët Donald Trumpin
29/09 17:10
Lindje/Perendim: Përse e kërkon Donald Trump Groenlandën?
01/09 17:34
Lindje-Perëndim: Përse e braktisën grekët Tsiprasin?!
16/07 15:49
Lindje-Perëndim: Greqi-Turqi, erë lufte në Mesdhe!!
12/07 15:39