Lindje/Perendim: Përse e kërkon Donald Trump Groenlandën?
01/09/2019 17:34

Groenlanda e largët nuk I kishte pushtuar prej shumë kohësh titujt e parë të gazetave botërore. Ishulli më I madh I globit, I mbuluar nga akulli në 80% të sipërfaqes së tij, është territor I pavarur I Danimarkës së ndodhur 3000 km larg, ndonëse vetë gjendet fare pranë Amerikës së Veriut ndërsa skaji veri-perëndimor sheh brigjet e Kanadasë. Ishte falë vikingëve që pavarësisht pozicionit gjeografik, Groenlanda I përket një vend aq larg saj, por kjo tashmë I përket së shkuarës. Sot ishulli është një rajon autonomy mes oqeanit arktik dhe atij atlantik, dhe ndonëse fizikisht mund te jete pjese e kontinentit te Amerikës se Veriut, ne aspektin politik e kulturor, mbetet prej me shumë se një mijëvjeçari i lidhur me Europën, me ato që ishin fuqitë kolonialiste të tij Norvegjinë e Danimarkën, e me Islandën gjithashtu.

Lindje Perëndim: A do të shembet aleanca turko-ruse për Sirinë?
23/02 17:15
Lindje Perëndim: Zjarre e përmbytje, katastrofa klimatike që kërcënon Europën!
16/02 17:15
Lindje Perëndim: Holokausti, bota po harron??
09/02 17:15
Lindje Perëndim: A e rrëzuan Matteo Salvinin “Sardelet“?
02/02 17:15
Lindje Perëndim: Virusi i ri që po tmerron botën
26/01 17:15
Lindje Perëndim: prapaskenat e “divorcit“ të Harry-t me familjen mbretërore!
19/01 17:15
Lindje Perëndim: A do të ketë një luftë SHBA-Iran?
12/01 17:15
Lindje Perëndim: Traditat e festave të fundvitit, një botë kaq e ndryshme!
05/01 17:15
Lindje Perëndim: Marrëveshja që mban peng Kosovën!
22/12 17:15
Lindje Perëndim: A e duan amerikanët shkarkimin e Donald Trumpit?
15/12 17:15
Lindje Perendim: Copëza mrekullish: Histori të rralla mbijetese nën gërmadha!
08/12 17:06
Lindje Perendim: Andrew, dritëhijet e një princi!
24/11 17:00
Lindje Perëndim/ Protestat në Hong Kong: kur preket liria!!
17/11 17:00
Lindje Perendim: A i duhet shpallur më në fund luftë karteleve meksikane të drogës?
10/11 17:00
Lindje Perëndim: A është vdekja e Al Baghdadit dhe fundi i Isis-it?
03/11 16:57
Lindje Perëndim: Gratë e Isis-it!
28/10 12:48
Lindje Perëndim/ Ofensiva turke në Siri: kronikë e një ngjarjeje të paralajmëruar!
20/10 17:00
Lindje perëndim: Qeveria e re e Kosovës dhe sfidat që rrëzuan të tjerët!
13/10 17:15
Lindje Perëndim:Pavarsisht skandaleve, përse e duan kaq shumë francezët Jacques Chirac-un?
07/10 17:29
Lindje-Perëndim: Jamal Khashoggi, vrasja që tronditi një aleancë
03/10 14:42