Lindje Perëndim: A është vdekja e Al Baghdadit dhe fundi i Isis-it?
03/11/2019 16:57

Që kur u shfaq si një degëzim i pabindur i Al Kaedës, Shteti Islamik e la shpejt në hije organizatën që mbante deri atëherë hegjemoninë e terrorit, të ardhur në zbehje që prej vrasjes së udhëheqësit të saj, Osama Bin Laden. Me një fushatë gjaksore, duke mbjellë vdekje e tmerr pergjatë rrugës së tij, Isis-I mori shpejt nën kontroll zona të tëra në Irak e Siri, ngriti kudo ngadhënjimtar flamurin e vet të zi, e shpalli krijimin e kalifatit nën thundrën e një regjimi të dhunshëm islamik. Aq brutale ishin metodat e ketij grupi, sa u hodh poshtë edhe nga vetë Al Qaeda. E njohur ndryshe edhe si ISIL- shteti islamik në Irak dhe Levant, apo edhe me akronimin arab Daesh, organizata përbëhej kryesisht nga militantë sunitë irakianë e sirianë, por ajo arriti të tërheqë gjithashtu me mijëra luftëtarë nga bota myslimane dhe Europa. Njeriu që e themeloi ishte një irakian, Abu Bkr al Baghdadi.

Lindje Perëndim: Virusi i ri që po tmerron botën
26/01 17:15
Lindje Perëndim: prapaskenat e “divorcit“ të Harry-t me familjen mbretërore!
19/01 17:15
Lindje Perëndim: A do të ketë një luftë SHBA-Iran?
12/01 17:15
Lindje Perëndim: Traditat e festave të fundvitit, një botë kaq e ndryshme!
05/01 17:15
Lindje Perëndim: Marrëveshja që mban peng Kosovën!
22/12 17:15
Lindje Perëndim: A e duan amerikanët shkarkimin e Donald Trumpit?
15/12 17:15
Lindje Perendim: Copëza mrekullish: Histori të rralla mbijetese nën gërmadha!
08/12 17:06
Lindje Perendim: Andrew, dritëhijet e një princi!
24/11 17:00
Lindje Perëndim/ Protestat në Hong Kong: kur preket liria!!
17/11 17:00
Lindje Perendim: A i duhet shpallur më në fund luftë karteleve meksikane të drogës?
10/11 17:00
Lindje Perëndim: A është vdekja e Al Baghdadit dhe fundi i Isis-it?
03/11 16:57
Lindje Perëndim: Gratë e Isis-it!
28/10 12:48
Lindje Perëndim/ Ofensiva turke në Siri: kronikë e një ngjarjeje të paralajmëruar!
20/10 17:00
Lindje perëndim: Qeveria e re e Kosovës dhe sfidat që rrëzuan të tjerët!
13/10 17:15
Lindje Perëndim:Pavarsisht skandaleve, përse e duan kaq shumë francezët Jacques Chirac-un?
07/10 17:29
Lindje-Perëndim: Jamal Khashoggi, vrasja që tronditi një aleancë
03/10 14:42
Lindje Perëndim: A e shkarkojnë dot demokratët Donald Trumpin
29/09 17:10
Lindje/Perendim: Përse e kërkon Donald Trump Groenlandën?
01/09 17:34
Lindje-Perëndim: Përse e braktisën grekët Tsiprasin?!
16/07 15:49
Lindje-Perëndim: Greqi-Turqi, erë lufte në Mesdhe!!
12/07 15:39