Libia, shesh i ri beteje Greqi-Turqi/ Gjermania ka thirrur një samit për zgjidhjen e krizës
18/01/2020 13:20

Libia, e përfshirë prej kohësh nga kaosi ku e ka zhytyr lufta civile, po kthehet së fundi dhe në një shesh të ri beteje mes Turqisë dhe Greqisë. Vendi ka një qeveri të njohur ndërkombëtarisht në Tripoli, e cila drejtohet nga Fajis al-Sarradsch dhe kontrollon vetëm një pjesë të vogël të vendit. Nga ana tjetër, gjenerali i rebelëve, Chalifa Haftar me milicët e tij po e vë gjithnjë e më shumë nën presion qeverinë, duke e sfiduar më së shumti në lindje dhe në jug të vendit, ku ndodhet shumica e fushave të naftës. Ndëhyrja e fuqive të huaja e ka ndërlikuar edhe më shumë gjendjen në vend. Turqia mbështet ekzekutivin në Tripoli e ka dërguar dhe ushtarë të saj në Libi. Rusia, Egjipti, Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe janë në krahun e Haftarit të cilin e ndihmojnë ushtarakisht, deri diku edhe fare hapur. BE-ja po kështu është e përçarë. Ish-fuqia kolonialiste Italia është e afërt me Sarradsch, Franca flitet se mbështet Haftarin, të cilin e pritën së fundi në Athinë zyrtarë të lartë grekë. Greqia po ashtu shprehet e gatshme të dërgojë trupa në Libi. Në muajin nëntor, Turqia dhe qeveria libjane firmosën në Tripoli një marrëveshje të diskutueshme detare, që përcaktonte një kufi mes tyre në Meshde e i jepte të dy vendeve qasje në zonën e tij ekonomike pavarësisht kundërshtimeve të Greqisë, Egjiptit e Qipros. Të dielën, qeveria gjermane ka ftuar në zyrën e kancelares palët e konfliktit në Libi dhe përkrahësit e tyre jashtë vendit. Me këtë konference, Berlini po shpreson që të arrihet stabiliteti për mbarë rajonin.

Dialogu Kosovë-Serbi/ Gjermanët kundër Lajcak: E tmerrshme nëse zgjidhet i dërguar i BE-së!
21/02 15:53
Inteligjenca amerikane: Rusia po ndihmon Trump-in të rizgjidhet!
21/02 12:41
Frika nga koronavirusi/ Ukrainasit sulmojnë autobusët me të evakuuarit nga Kina
21/02 12:39
Gënjeu kongresin/ 40 muaj burg aleatit të Trump
21/02 04:38
“Pastrohet” Jagermeister, logoja nuk fyen të krishterët
20/02 20:57
Gënjeu Kongresin, 40 muaj burg aleatit të Trump
20/02 20:53
Sulmi në Gjermani, në hetim lidhjet raciste të autorit
20/02 20:31
“Debuton” Bloomberg/ Të gjithë kundër tij në debat
20/02 20:29
Virusi vrasës krijuar në Wuhan, ja profecia në një roman thriller të vitit 1981
20/02 20:26
Videoja prekëse/ Viktimë e bullizmit, 9-vjeçari i lutet nënës ti japë një litar për të vrarë veten
20/02 19:02
20 vite në pushtet, fytyra e Putin “shet” shumë
20/02 18:50
Rrëfimi i të prekurit nga koronavirusi: M’u hap çdo pore e trupit…
20/02 16:27
Ky është ekstremisti që vrau 11 persona në Gjermani, Merkel: Sulmi ishte për motive raciste
20/02 16:16
Ku është Boris? Britanikët të indinjuar me kryeministrin e tyre
20/02 15:56
Kafeneja e vdekjes/ Në Londër ka një vend ku njerëzit thyejnë tabutë
20/02 12:51
Gjermani/ Hapet qendra për njohjen e diplomave për punëtorët e huaj
20/02 12:49
Masakra në 2 lokale në Gjermani, autorit i gjendet në banesë një letër dhe video
20/02 12:45
Presidenti Trump emëron Ambasadorin Grenell në krye të Zbulimit Kombëtar
20/02 12:42
Thyerje e embargos së armëve me Libinë/ Goditet me kundërtank anija shqiptare
19/02 23:40
Pa koment: Luan violinë gjatë operacionit në tru
19/02 20:00