Liberalizimi i vizave, Haradinaj: Do ndodhë në dhjetor
02/11/2019 15:54

Ndërsa Franca mban qëndrim bllokues ndaj liberalizimit të vizave për Kosovën, siç bëri së fundmi me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, thotë se kosovarët do të mund të lëvizin lirshëm në Evropë, nga dhjetori. Për Kosova Press, Haradinaj thotë se janë shumë reale gjasat që Kosova të hyjë në dhjetor në agjendën e Këshillit Evropian dhe se vendimet e shteteve anëtare mund ti ndezin dritën jeshile liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës. “Gjermania besoj se do i japë një epilog pritjes së gjatë për vendim para Krishtlindjeve. Këshilli i Evropës mban takim në dhjetor pra mbetem me shpresë që do të jemi në agjendë. Unë nuk e shoh gjendjen të njëjtë me zhvillimet për hapjen e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë”, shprehet Haradinaj. Por për ekspertët, gjasat që liberalizimi të ndodhë në dhjetor, nuk janë të mëdha. Sipas tyre, institucionet e Kosovës nuk kanë dëshmuar gadishmëri për të luftuar krimin e organizuar. Për ta, liberalizimi jo vetëm që nuk do të ndodhë këtë vit, por procesi do të kërkojë akoma shumë kohë. Ekspertët vlerësojnë qëndrimin e Gjermanisë ndaj procesit, por mendojnë se nuk ka gjasa që Franca të ndryshojë qëndrim pa parë rezultate konkrete në luftën ndaj korrupsionit. Mediat kosovare ndërkohë kanë shkruar se burime diplomatike nga Franca thonë se pa përmbushjen e kriterit të luftimit të krimit të organizuar dhe korrupsionit, Kosova nuk do ta marrë liberalizimin e vizave. Dhe në pritje të liberalizimit, çdo qeveri kosovare jep afatet e saj, gjithnjë më të ngarkuara me optimizëm se ç’duhet, me qeverinë Haradinaj që kishte përmendur fillimisht fundin e vitit 2018 dhe më pas qershorin 2019.

Gjendje e jashtëzakonshme në Kosovë/ Ekspertët kërkojnë mbylljen. Pritet vendimi i qeverisë Hoti
11/07 19:37
Top News – Kreu i LDK me covid/ Haradinaj lutet për Mustafën
10/07 22:57
Lehtësohet spitali i Prishtinës/ Pacientët me Covid-19 shpërndahen edhe në qytete të tjera
10/07 19:55
Top News – Kosovë/ Isa Mustafa infektohet me Covid-19
10/07 15:37
Top News – Takimi Hoti-Vuçiç/ ‘Kryhet’ Parisi, shtyhet Brukseli!
10/07 14:29
Top News – Viola von Cramon: Kosova është shumë e interesuar për marrëveshje me Serbinë
10/07 11:31
Top News – Covid-19 në Kosovë/ 8 viktima, 200 raste të reja
10/07 11:13
Top News – Hoti dhe Vuçiç takohen sot virtualisht
10/07 10:30
Top News – Kuvendi i Kosovës/ Miraton rezolute për vlerat e UÇK
09/07 23:11
Kosovë, bie ligji për Covidin/ Qeveria del kundër projektit që propozoi Vjosa Osmani
09/07 15:17
Top News – Qeveria e Kosovës/ Nuk miraton ligjin për pandeminë
09/07 11:45
Kosovë, ligji anti-covid/ Qeveria mblidhet të enjten për ta kaluar më as në parlament
08/07 19:48
Top News – Thaçi thirret në Hagë/ Të hënën pyetet nga prokuroret
08/07 19:44
Top News – Dialogu Kosovë-Serbi/ Lajcak takime në Berlin
08/07 15:06
Top News – Zyra e presidentit Macron jep detaje të takimit me Avdullah Hotin
08/07 14:47
Vdekja e 4 pacientëve me Covid/ Kosovë, Ish drejtori i shërbimit spitalor: Jo për shkak të aparaturës
07/07 19:40
Rikthimi i kufizimeve në Kosovë/ Pronarët e restoranteve kundër vendimit të qeverisë
07/07 13:15
Top News – Humb jetën një ushtar amerikan në Kosovë
07/07 12:44
Rikthimi i kufizimeve në Kosovë/ Pronarët e restoranteve kundër vendimit të qeverisë
06/07 22:27
Top News – Hoti në Paris/ Takim me Macron para dialogut
06/07 18:25