Kurdët po tërhiqen/ Ankaraja: Ndalëm refugjatët. Europa, mirënjohëse ushtarëve turq
22/10/2019 19:20

Në një intervistë për DW, Ibrahim Kalin , zëdhënësi i presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, deklaroi se nëse Njësitë kurde të Mbrojtjes së Popullit YPG tërhiqen ashtu siç është thënë, “nuk do të ketë nevojë për veprim të mëtejshëm ushtarak.” Por ndërsa në mbarë botën, ofensiva e forcave turke është parë si pushtim dhe shkelje e ligjit ndërkombëtar, Kalin e konsideron praninë e ushtarëv turq në veri të Sirisë si një garanci, së pari se do të lëvizet drejt një procesi politik në këtë pjesë të vendit fqinj, dhe së dyti, për mbrojtjen e refugjatëve sirianë dhe njerëzve që janë shpërngulur brenda kufijve. “ Ne kemi prani ushtarake në zonën e Idlibit, kemi 12 posta ushtarake. Mendoj se falë ushtarëve tanë atje është shmangur një krizë tjetër humanitare dhe një dallgë emigracioni. Mos harroni, rreth 3 milionë vetë janë ngjeshur në atë pjesë të Sirisë dhe nëse do të kishim lejuar sulmet e regjimit sirian, do te kishim një apo dy milionë refugjatë te tjerë që do të vinin drejt Turqisë sepse nuk kanë se ku të shkojnë tjetër. Miqtë europianë duhet t`ia dijnë për nder ushtarëve tanë që po bëjnë një punë kaq të rrezikshme, por të rëndësishme“, është shprehur ai. Ministrja gjermane e Mbrojtjes sakaq, njëkohësisht kryetare e partisë CDU, Annegret Kramp-Karrenbauer kërkoi krijimin e një zone të sigurisë në veri të Sirisë, që do të kontrollohej nga forcat ndërkombëtare. Propozimi është miratuar nga kancelarja Angela Merkel dhe i është dërguar partnerëve.

Top News – India, karantina/ Punëtori përshkon 2000 km në këmbë
31/05 17:13
Top News – U mbyllen nga Covid-19/ Rihapen xhamitë në Arabinë Saudite
31/05 17:08
Top News – Astronautët e Nasa-s hyjnë në histori me lëshimin e SpaceX drejt stacionit hapësinor
31/05 15:42
Top News – Molotov, gaz lotsjellës dhe plumba gome- vazhdojnë demostratat për vrasjen e George Floyd
31/05 12:27
Top News – Daçiç: S’ka dialog me Kosovën pa u hequr reciprociteti!
31/05 12:16
Top News – Ekspertët paralajmërojnë: Britania do bëhet më e nxehtë se Maroku!
31/05 12:09
Top News – Mrekullia: 32 ditë në koma, bebja 5 muajshe i mbijeton koronës
31/05 12:08
Top News – Trump shtyn datën e Samitit G7 për të ftuar edhe shtete të tjera
31/05 11:39
Top News – Të dhëna të reja për origjinën e koronavirusit
30/05 17:47
Top News – Amerika Latine/ Epiqendra e re e pandemisë
30/05 17:47
Top News – Më i suksesshmi ne Azi/ Vietnami, asnjë viktimë nga Covidi
30/05 17:47
Top News – ‘Rrezohet’ nga froni/ Kelie Jenner replikë me Forbës
30/05 16:48
Top News – Samiti i G7-ës në SHBA/ Merkel nuk do të marrë pjesë
30/05 16:17
Top News – Risi në Microsoft/ Zëvendëson gazetaret me robotë
30/05 15:34
Top News – Fëmijët në izolim/ Francë, zbulojnë dy Lingota Ari
30/05 14:53
Top News – Toreadorët në Spanjë/ Në paqartësi për të ardhmen
30/05 14:35
Top News – Trump shënjestron Kinën/ Për ligjin e ri në Hong Kong
30/05 13:27
Space X drejt hapësirës…/ Sot përpjekja e dytë e NASA-s
30/05 12:23
Top News – Ekspertet në Britani/ Kundër hapjes së nxituar
30/05 12:23
Top News – Thellohet përplasja/ Twitter fsheh postimin e Trump
29/05 22:53