Kurdët po tërhiqen/ Ankaraja: Ndalëm refugjatët. Europa, mirënjohëse ushtarëve turq
22/10/2019 19:20

Në një intervistë për DW, Ibrahim Kalin , zëdhënësi i presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, deklaroi se nëse Njësitë kurde të Mbrojtjes së Popullit YPG tërhiqen ashtu siç është thënë, “nuk do të ketë nevojë për veprim të mëtejshëm ushtarak.” Por ndërsa në mbarë botën, ofensiva e forcave turke është parë si pushtim dhe shkelje e ligjit ndërkombëtar, Kalin e konsideron praninë e ushtarëv turq në veri të Sirisë si një garanci, së pari se do të lëvizet drejt një procesi politik në këtë pjesë të vendit fqinj, dhe së dyti, për mbrojtjen e refugjatëve sirianë dhe njerëzve që janë shpërngulur brenda kufijve. “ Ne kemi prani ushtarake në zonën e Idlibit, kemi 12 posta ushtarake. Mendoj se falë ushtarëve tanë atje është shmangur një krizë tjetër humanitare dhe një dallgë emigracioni. Mos harroni, rreth 3 milionë vetë janë ngjeshur në atë pjesë të Sirisë dhe nëse do të kishim lejuar sulmet e regjimit sirian, do te kishim një apo dy milionë refugjatë te tjerë që do të vinin drejt Turqisë sepse nuk kanë se ku të shkojnë tjetër. Miqtë europianë duhet t`ia dijnë për nder ushtarëve tanë që po bëjnë një punë kaq të rrezikshme, por të rëndësishme“, është shprehur ai. Ministrja gjermane e Mbrojtjes sakaq, njëkohësisht kryetare e partisë CDU, Annegret Kramp-Karrenbauer kërkoi krijimin e një zone të sigurisë në veri të Sirisë, që do të kontrollohej nga forcat ndërkombëtare. Propozimi është miratuar nga kancelarja Angela Merkel dhe i është dërguar partnerëve.

Reklama në erën digjitale, fitime marramendëse
14/11 20:47
Përmbytje, zjarre, epidemi/ Faji është i ndryshimit të klimës
14/11 19:41
Sulm me armë në një shkollë në SHBA, 5 të plagosur
14/11 19:37
Oksigjen në Mars, NASA siguron provat e para
14/11 19:07
Kufizohet shpejtësia në Holandë/ Vendimi për të ulur ndotjen
14/11 19:02
Tesla e Elon Musk nuk shkon rastësisht në Gjermani
14/11 18:06
Balonat në shkretëtirë/ Në zemër të Saharasë, destinacion turizmi
14/11 17:10
Turizëm prej kokainës/ Në plazhet franceze ku droga doli në breg shkojnë shumë njerëz
14/11 14:11
Trump, trysni presidentit Erdogan për sistemin rus të raketave
14/11 14:07
Krishtlindje larg familjes! Harry dhe Meghan jo te mbretëresha, por te vjehrra në SHBA
14/11 13:35
“Fotot më të mira të 2019”/ CNN rendit në “TOP 11” edhe “Sheshin Skënderbej”
13/11 21:04
Gjendje alarmi në Venecia! Përmbytja më e madhe në 50 vitet e fundit
13/11 20:52
Mali i Zi refuzon propozimin për “Mini-Shengenin” e Ballkanit
13/11 20:40
Yjet e “Last Christmas”. Në Londër ndizen dritat e festave
13/11 19:54
Hetimi i Trump/ Seanca ne dhomën e përfaqësuesve transmetohet direkt
13/11 19:27
Dëshira e fundit e emigrantes para vdekjes: M’i çoni fëmijët në Europë!
13/11 18:01
Në Itali mund të nisësh një jetë të re me 1 euro!
13/11 17:58
Maas: Gjermania mbetet kundër ndryshimit të kufijve Kosovë-Serbi
13/11 17:54
Hong Kong/ Policia bastis kampusin universitar
13/11 17:52
Turqia kthen gjermanët e ISIS/Gjermania ende nuk është gati për procesin, kërkon informacion
13/11 16:21