Filmi më i ri për Krishtlindje – “Kur Hitleri vodhi lepurin ngjyrë trëndafili”
11/12/2019 16:46

Pas gati 50 vjetësh libri për të rinj i Judith Kerr mbi dëbimin e një familjeje nga Gjermania e Hitlerit mbërrin në kinema me regji nga Caroline Link. Filmi “Kur Hitleri vodhi lepurin ngjyrë trëndafili” po pritet me shumë kërshëri. Annës (e luajtur nga Riva Krymalowski), prindërit i kanë thënë se duhet të zgjedhë vetëm një lodër prej pellushi për ta marrë me vete në Zvicër. Lepurushin e saj të dashur ngjyrë trëndafili, ose lodrën e vjetër prej pellushi, që e ka që nga ditët e hershme të fëmijërisë. Nëntëvjeçarja Anna më në fund vendos me zemër të thyer ta lërë lepurushin. Ai duhet të rrijë në Gjermani. Humbja e lepurushit vazhdon të mbizotërojë mendimet e Anës, fillimisht në Paris, më vonë në Londër. Për shumë fëmijë dhe të rinj kjo skenë mund të jetë e njohur. Libri “Kur Hitleri vodhi lepurin ngjyrë trëndafili” ka qenë në mjaft vende të botës pjesë leximi në shkolla dhe meqenëse Judith Kerr, autorja e romanit, fitoi famë botërore me librin e saj autobiografik, atë e kanë lexuar më vonë edhe shumë të rritur. Në vitin 1971 libri u botua fillimisht në gjuhën angleze, dhe dy vjet më vonë Annemarie Böll, gruaja e nobelistit Heinrich Böll, e përktheu në gjermanisht. Në 1978 me të u realizua një film nga televizioni gjerman, tani pas pothuajse gjysmë shekulli ai vjen edhe si film kinematografik. “Kur Hitleri vodhi lepurin ngjyrë trëndafili” festoi premierën e tij më 8 dhjetor në Berlin, ndërsa në ditën e parë të Krishtlindjeve filmi do të shfaqet në të gjithë Gjermaninë.

Top News – Kina hakmerret sërish/ Sanksione për 11 shtetas të SHBA
10/08 22:18
Top News – Qeveria e Libanit/ Jep dorëheqjen pas shpërthimit
10/08 21:14
Top News – Këngëtari nigerian dënohet me vdekje për blasfemi
10/08 19:40
Top News – Aktori Antonio Banderas/ Infektohet me covid për ditëlindje
10/08 18:27
Top News – Me kanoe në lumin Spree/ Berlinezët i largohen të nxehtit – Pa komente
10/08 16:52
Top News – Përmbytjet në Evia/ Greqi, viktima dhe të zhdukur- Pa komente
10/08 16:51
Top News – Aroma e hënës/ Francë, krijohet në laborator – Pa komente
10/08 16:51
Top News – Trupa e operas/ Angli, koncert në natyrë – Pa komente
10/08 16:51
Top News – Gjermania, 10.5 mln euro/ Fondi për mbështetje të biznesit
10/08 16:32
Top News – Zelanda e re/ 101 ditë pa koronavirus
10/08 16:19
Top News – Pesë muaj pandemi/ Afro 20 milionë infektime në botë
10/08 16:11
Top News – ‘Ka ende shpresë’/ OBSH-ta shtypim virusin
10/08 16:05
Top News – Kërkimet në Mesdhe/ BE: Operacionet turke, shqetësuese
10/08 15:41
Top News – Hong Kong, arrestohet biznesmeni në kuadër të ligjit të ri
10/08 15:40
Top News – Shpërthen mali Sinabung/ Indonezi, hi dhe tym në qiell
10/08 15:18
Top News – Taksa për të pasurit! Protestë para shtëpisë së Bezos
10/08 15:02
Top News – Statistikat në SHBA/ 97 mijë fëmijë me Covid-19 në korrik
10/08 14:20
Top News – Shtetësia Amerikane/ Numër rekord heqjesh dorë
10/08 13:04
Top News – Zgjedhjet në Bjellorusi/Lukashenko festë, opozita protestë
10/08 12:38
Top News – Covid- 19 rikthehet në Evropë… Por, jo në Itali
10/08 12:24