Kujtohen të zhdukurit e komunizmit/ Mungojnë 6 mijë persona, janë ende pa një varr
11/12/2019 19:58

Gjatë periudhës së komunizmit mendohet të jenë zhdukur rreth 6000 persona. Familjarët e tyre janë ende në kërkim të dëshpëruar të tyre. Por ka edhe nga ata që i janë dorëzuar të keqes dhe mendojnë se tashmë është e pamundur të gjendet eshtrat e tyre. Kjo ekspozitë sjell disa nga rastet më të bujshme familjare, jo vetëm të të zhdukurve, por edhe të historisë që qëndron nga pas. Ndërkaq instalacioni i kësaj harte tregon vendndodhjen e raportuar të të zhdukurve për çdo tabelë të kuqe. Apeli i kësaj ekspozite dhe familjarëve është kthimi i vëmendjes drejt gjetjes së eshtrave të familjarëve të tyre, të gjithë të zhdukur nga regjimi komunist. Shënjimi i vend varrimeve të mundshme të të pagjeturve tregon një Shqipëri tjetër të nëntokës së saj. Një vend I kther në një hapësirë burgjesh, kampesh, varresh e frike. Nikolin Kurti na tregon historinë e gjyshit të tij Dom Shtjefën Kurti, një prej klerikëve të krishterë të ekzekutuar dhe ende pa varr. Hamza Kazazi na tregon historinë e familjes me shtatë varre te familjes Kazazi, organizatorë të kryengritjes së Postribës. Trupat e të vrarëve nuk ju kthyen kurrë familjes. Fytyrat e fshira të rreth gjashtë mijë njerëzve janë e shkuara jonë që nuk ka një të shkuar, prandaj edhe kjo ekspozitë në MHK quhet “një e shkuar e pakryer”.

Filmat e regjisores Elini/ Arkivi shtetëror i filmit risjell dy prodhimet për fëmijë
24/01 20:07
Nis sot “Top Talent”/ Edicioni i tretë i zbulimit të talenteve
24/01 12:26
Çmimet kombëtare të letërsisë/ Çmimin e parë për romanet e fiton Enkel Demi
23/01 15:48
“Mite të vjetra moderne”/ Hermon Madhi shpreh revoltën për humbjen e vlerave
22/01 20:09
Petrit Malaj, “Mjeshtër i Madh”/ Aktori dhe Rektori i Universitetit të Arteve u nderua nga Presidenti
21/01 19:58
Nostalgji: Emisioni Top Show sjell “Festivalet e viteve 60-70”- Premierë, 21 Janar 2020
21/01 16:00
Shkodër/ Mjeshtrit e drurit, tradita një shekullore e familjes Karini
21/01 15:51
Viti i Federico Fellinit/ Italia përkujton 100-vjetorin e lindjes së gjeniut të kinematografisë
21/01 13:42
Emancipimi i turmave/ Një historik i protestave dhe konflikteve në këto 30 vite në një dokumentar
20/01 21:12
Lushnje/ Memorial për Vaçe Zelën
20/01 16:25
Memorial për Vaçe Zelën/ Lushnje, përurohet në qendër të qytetit të lindjes
20/01 13:23
Kinemaja “Shqipëria dje”/ U ndërtua në Elbasan nga biznesmeni Gjergj Luca, në projekt edhe teatri
19/01 20:12
Shqiptarët e ardhur nga Irani / Si mbërritën qindra vjet më parë paraardhësit e tyre në Tiranë
19/01 13:33
Nostalgji: Emisioni “Fiks Fare” viti 2006, debati mes Sali Berisha & Spartak Ngjela
14/01 16:00
Koleksionisti për trashëgiminë/ Dropull, 200 objekte të ruajtura në një shtëpi
14/01 12:30
Rritja e çmimit të biletave për muze/ Operatorët turistikë në Durrës, të shqetësuar
13/01 15:33
Misteret e kishës së Shën Mërisë/ Brenda manastirit në Apoloni
13/01 12:16
Artisti italian te “Marubi”/ Ekspozon në Shkodër fotografitë e tij më të mira të 30 viteve të fundit
12/01 21:00
Piktori i fundit i rilindjes, Exclusive sjell sonte jetën dhe veprën e Simon Rrotës
12/01 14:50
Zhigoloja shëronjës/ Monodrama amerikane në skenën e teatrit të Korçës
11/01 20:14