Kryeministri në detyrë: AAK do të qëndrojë në opozitë
22/01/2020 19:02

Kryeministri në detyrë Ramush Haradinaj ka deklaruar se marrëveshja për linjë ajrore mes Kosovës dhe Serbisë nuk e cenon sovranitetin dhe pavarësinë e vendit dhe se kjo marrëveshje nuk e largon taksën 100 për qind dhe as nuk lidhet me të. Haradinaj pas mbledhjes së Qeverisë në detyrë, tha se në implementimin e kësaj linje ajrore mund të njihen edhe dokumentacionet e Kosovës. “Hapësirën tonë ajrore ende nuk e kemi tonën, për shkaqe të sigurisë. Nuk është kthim prapa as në sovranitet e as në pavarësinë e Kosovës”, shprehet Haradinaj. Haradinaj foli edhe për gjendjen aktuale politike, ku përsëriti se AAK do të qëndrojë në opozitë dhe se nuk do t’i bashkëngjiten Lëvizjes Vetëvendosje në qeverisje. Krahas saj Haradinaj tha se nuk është takuar as me kryetarin e LDK-së, Isa Mustafa, por u shpreh i hapur për një takim të tillë. “Nuk kemi komunikim me Vetëvendosjen për bashkëqeverisje. Nuk jemi takuar as me përfaqësues të LDK-së”. Haradinaj i pyetur për mundësitë e votimit të Qeverisë së pakicës, tha se pa një marrëveshje politike është e vështirë një gjë e tillë./Ardita Becolli/

Lajm i hidhur për Kosovën, Xhamajka i mohon njohjen si shtet të pavarur
21/02 10:17
Xhamajka njeh Pavarësinë e Kosovës, njohja e parë që nga 2018
20/02 20:34
Osmani: Pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme, Trepça e paprekshme!
20/02 18:08
Kosovë/ Vendimet e Haradinajt, anulohen nga qeveria e re!
20/02 17:53
BE: Investime për Kosovën/ Premton hapjen e vendeve të reja të punës
20/02 15:47
Kurti për shkëmbimin e territoreve/ Kryeministri: Projekti dështoi, por ideja nuk ka vdekur
20/02 12:22
Prodhuesit në Kosovë kërkojnë tregje të përbashkëta
19/02 19:48
Cakaj në Kosovë: Jemi gati të zhbëjmë kufijtë
19/02 19:42
Bllaca e morri armën në polici/ Mbi 100 policë me probleme shëndetësore, përfshi edhe ato psikike
19/02 19:36
Kosova në “Berlinale”/ Përfaqësohet nga filmi “Exil” i Visar Morinës
19/02 16:25
Vucic: Nuk e përballojmë dot një luftë me Kosovën!
19/02 16:23
“Taksa ndaloi ndarjen e Kosovës”/ Vuçiç: Vendosur me përkrahjen e një vendi të fuqishëm perëndimor
18/02 19:41
Kërkesa e Osmanit: Unifikim në politikën e jashtme
18/02 19:32
Gjilan/ Policja shuan familjen e saj, vret prindërit e dy vëllezërit, vret edhe veten
18/02 19:17
Integrimi evropian/ Kosovë, partitë premtojnë bashkëpunim
18/02 18:12
Tragjedia në Kosovë/ Nxirren trupat e pajetë nga shtëpia në Gjilan
18/02 18:10
Tronditet Kosova! Policja vrau familjen dhe veten/ Foto të 2 vëllezërve të ndjerë
18/02 16:16
Përvjetori në Kosovë/ “New Born” me imazh të ri
17/02 21:54
Festa e Pavarësisë në Kosovë/ Mungoi parakalimi i trupave të FSK, qytetarët u organizuan vetë
17/02 19:45
Kosova feston Pavarësinë/ 12 vite nga shpallja e shtetit më të ri në Europë
17/02 19:37