Kosovës po i ikin qytetarët
23/01/2020 18:49

Më shumë se 220 mijë qytetarë të Kosovës kanë emigruar në dekadën e fundit, siç tregojnë të dhënat e Agjencisë së Statistikave të Kosovës. Kjo shifër konsiderohet mjaft shqetësuese nga demografët dhe përfaqësuesit e shoqërisë civile. Niveli më i lartë i emigrimit u shënua në vitin 2015, kur nga Kosova u larguan mbi 75 mijë qytetarë. Më pas në vitin 2016 dhe 2017, emigrimi shënoi rënie, për tu rritur sërish vitin pasues. Vendet ku kanë emigruar më së shumti kosovarët gjatë kësaj kohe kanë qenë kryesisht Gjermania, Franca, Austria, Sllovenia e Kroacia. Demografi Rifat Blaku tha për Radion Evropa e Lirë, se me shqetësues në këtë situatë është fakti që vendin po e braktis pjesa më vitale e popullsisë, të rinjtë, të cilët janë edhe më produktivë e të shkolluar. “Është një humbje e madhe dhe një çrregullim i ndjeshëm në strukturën demografike e biologjike. Nevojitet medoemos një aksion efikas, praktik dhe institucional, për të krijuar politika që minimizojnë efektet negative të emigracionit”, tha Blaku. Ndërkohë në 1 mars 2020, pritet të hyjë në fuqi dhe Ligji gjerman për fuqinë punëtore, i cili rregullon me detaje mbërritjen e fuqisë punëtore nga vendet jashtë Bashkimit Europian. Me hyrjen në fuqi të këtij ligji, ekspertët presin që të ketë fluks të shtuar largimi të të rinjve nga Kosova. Sondazhet tregojnë se pjesa dërrmuese e këtyre të fundit që zgjedhin të largohen nga vendi e bëjnë këtë për shkak të mungesës së perspektivës.

Thaçi: VV të zgjedhë kryeministrin/ Presidenti i dorëzon propozimin Albin Kurtit
02/04 21:11
Top News – ‘Heqim qafe Serbinë’/ Thaçi flet për ofertën ndaj Kurtit
02/04 13:42
Top News – Korona në Kosovë/ Viktima e parë nga shtetasit serbë
02/04 13:19
Thaçi pret liderët e partive/ Konsultime për qeverinë e re
01/04 16:14
Hiqet taksa, reciprocitet/ Kosova e zëvendëson me masa ndaj pengesave tregtare Serbe
01/04 16:12
Kurti pas takimit me Thaçin: Të merret me datën e zgjedhjeve, jo me emra kandidatësh e partish
01/04 11:30
Kushtetuesja kundër Kurtit/ Shfuqizon vendimin e qeverisë për orën policore
31/03 20:50
Nesër hiqet taksa për lëndën e parë/ Kosova zbaton vendimin dhe nis reciprocitetin me Serbinë
31/03 20:38
Top News – Kosovë, paketë fiskale urgjente: Përfitojnë mjekët, infermierët, policët dhe …
31/03 12:05
Top News – Presidenti i Kosovës: Takon quint-in për qeverinë e Kosovës
30/03 22:43
Top News – Autoritetet Kosovare apel popullsisë: Qëndroni në shtëpi
30/03 22:39
Top News – Thaçi për konsultime/ Kurti për zgjedhje pas pandemisë
30/03 12:53
Kosovë/ Maskat e burgut i qepin të rinjtë në qendrën korrektuese
30/03 12:27
Top News – Kriza politike në Kosovë/ Vetëvendosje kërkon zgjedhje të reja
28/03 18:36
Puntorët pa paga/ Kosovë: Kompanitë janë në humbje
28/03 17:34
Top News – Kosova, kriza politike/ Thaçi takon ambasadorin e SHBA
27/03 19:48
Top News – Kosovë, qeveria e re/ Thaçi: Të hënën nisin konsultimet
27/03 15:20
Kosova me qeveri në detyrë/ Kurti, do vazhdojmë punën për koronavirusin
26/03 20:29
Skenarët e Kosovës/ Thaçi duhet t’i kërkojë VV një emër tjetër ose zgjedhje
26/03 20:28
Kurti: Qeveria në detyrë do të vazhdojë punën në luftimin e pandemisë
26/03 15:45