Kosovë/ “U ndëshkuan me votë”, kush mbeti jashtë kuvendit
14/11/2019 20:42

Zgjedhjet e 6 tetorit, lanë jashtë kuvendit të Kosovës, disa deputetë që kanë përfaqësuar partitë politike në dy ose më shumë legjislatura, përfshirë edhe figura qendrore të tyre. Lëvizja vetëvendosje rezulton partia fituese, por edhe nga radhët e saj, disa figura qendrore, kanë mbetur jashtë kuvendit. E njëjta gjë ka ndodhur edhe me LDK, PDK, AAK etj. Analistët thonë se kjo ka ndodhur pasi qytetarët e Kosovës janë lodhur me figura që kanë qenë pjesë e kuvendit për disa legjislatura por që pak kanë bërë për ta. Qytetari ka vendosur se është lodhur me ato figura dhe mbi të gjitha këta deputetë që kanë kandiduar për herë të tretë ose të katërt janë ndjerë komod dhe ndoshta nuk kanë bërë fushatën dhe punën e duhur në terren që të arrijnë t’i sigurojnë votat që të rizgjidhen për herë të dytë ose të tretë, të katërt”, shprehet Rasim Alija. Për Arbëresha Loxhën, qytetarët i kanë ndëshkuar ata edhe për shkak të performancës së dobët apo aferave korruptive në të cilat disa prej tyre janë përfshirë. Së pari pamë që opozita tashmë është në pozitë dhe shumë deputetë të cilët në të kaluarën kanë qenë të përfaqësuar në disa legjislatura dhe jo vetëm një tashmë nuk janë pjesë e kësaj legjislature, që mund të jetë ndëshkim nga votuesit si në kuptim të performancës jo të mirë, po edhe gjithashtu aferave të ndryshme korruptive”, tha ajo. Disa nga emrat e mbetur jashtë kuvendit të kosovës janë Xhelal Sveçla, Sami Kurteshi, Ismet Beqiri, Xhavit Haliti etj.

Top News – Covid, bilanci në Kosovë/ 12 të vdekur, 188 raste të reja
09/08 16:00
Ushtarë serbë në Kosovë/ KFOR: Patrulla rutinë me forcat serbe. Banorët: s’jemi të sigurt
08/08 20:27
Hyrja e serbëve në Kosovë/ Në pamje xhandarët serbë në parkingun e restorantit, reagon Kryeministri
08/08 12:21
Top News – Covid-19 në Kosovë/ 3 viktima, 181 raste të reja
07/08 19:24
Top News – Covid-19 në Kosovë/ Vazhdon rritja e infektimeve
06/08 16:02
Top News – Vaksina për covid/ Kosova ka nisur negociatat
06/08 12:18
Top News – Moti i keq në Kosovë/ Paralajmërime për përmbytje
05/08 17:35
Top News – Zëvendëskryeministri Selmanaj infektohet me koronavirus
04/08 15:20
Top News – Dialogu Kosovë-Serbi/ Hyseni-pritet përfshirje amerikane
04/08 12:22
Top News – Kosovë, Hoti me covid/ 7 viktima dhe 250 raste të reja
03/08 17:17
Top News – ​Kosovë/ Infermierët dhe mamitë dorëzojnë uniformat: Turni i natës të paguhet 36 euro
03/08 15:33
Top News – ​Kryeministri Hoti rezulton pozitiv me Covid-19
03/08 12:01
Top News – Kosovë, rëndohet bilanci/ 13 të vdekur, 245 raste të reja
02/08 16:04
Top News – Kosovë, bilanci nga Covid/ 10 të vdekur, 224 raste të reja
01/08 19:38
10 viktima në Kosovë/ Në 24 orë regjistrohen 224 të infektuar të rinj
01/08 19:33
Top News – Hoti u bën thirrje qytetarët të shmangin turmat
01/08 16:41
Top News – Shërohet nga Covid-19 kryetari i LDK-së, ​Isa Mustafa
01/08 14:56
Kosovë, s’ka falje në xhami/ Festa e kurban bajramit, besimtarët vijuan vizitat te të afërmit
31/07 19:43
Top News – Kosovë, rëndohet bilanci/ 15 viktima në 24 orë nga Covid-19
31/07 17:56
Top News – Hoti në QKUK/ Gjendja në Kosovë është e rëndë
31/07 13:03