Kosovë, qeveria e re/ Fillojnë përplasjet në distancë
12/12/2019 19:11

Vetëm një ditë pas takimit mes dy liderëve të partive pretendente për krijimin e Qeverisë, kanë nisur përplasjet në distancë. Ani se takim tjetër nuk pati, ato kanë dërguar mesazhe njëra tjetrës pikërisht për temat për të cilat nuk po gjejnë qetësi. Por, shoqëria civile beson se bashkëpunimi mes tyre nuk do të dështojë dhe këto deklarime vlerësohen si presion ndaj njëra-tjetrës për forcim të pozicionit brenda koalicionit. Ismajli thotë se praktikat e pas luftës tregojnë se zgjedhjet nuk kanë qenë asnjëherë opsion në rastet kur partitë kanë pasur mospajtime, dhe se ato do të paraqisnin rrezik për uljen e numrit të votuesve. Ai pajtohet se pozita e presidentit duhet të jetë pjesë e marrëveshjes por duke ju përmbajtur kushtetutës, e cila kërkon që presidenti të jetë i paanshëm. Takimi i së mërkurës ishte takimi i tretë me radhë në nivel të lartë politik i cili u mbajt larg syve të mediave.

41 vite burg për të akuzuarit e “Syri i Popullit”
22/01 11:59
Thaçi për Bloomber: Kosova shumë shpejt me qeveri të re
22/01 11:45
Prishtinë-Beograd, pa pasaporta/ Në fluturimet direkt do të udhëtohet vetëm me karta identiteti
21/01 19:44
Qeveria e Kosovës/ Mustafa, marrëveshje këtë javë
21/01 19:26
LVV: Komuna e Prishtinës dhe MMPH kanë shkelur ligjin me të dyja këmbët në Badovc
21/01 16:55
Pa buxhet, Kosova mund të përballet me trazira dhe dëme të mëdha në shoqëri dhe ekonomi
21/01 16:11
Homazhe në 14 vjetorin e vdekjes së ish-presidentit Ibrahim Rugova
21/01 15:42
LDK: S’ka përgjigje nga VV/ Nënkryetari Veliu: Nuk kemi ofertë tjetër
21/01 15:37
Fluturimet Prishtinë-Beograd/ Hapi i fundit drejt marrëveshjes finale?
21/01 13:25
Linja Prishtinë-Beograd/ Lufthansa planifikon ta kthejë
20/01 21:30
Qytetarët e Prishtinës, të shqetësuar nga ajri i ndotur
20/01 21:13
Arsimi në Kosovë, në krizë prej dy vitesh
20/01 21:08
Thaçi fton sot Kurtin për t’i dorëzuar Dekretin Presidencial të Mandatarit
20/01 16:52
Lufthansa synon të lidhë Prishtinën me Beogradin
20/01 16:09
Thaçi fton Kurtin për mandatin/ Kreu i VV: Unë mandatar, por kthehemi në bisedime me LDK
20/01 13:21
“Der Standard”: Albin Kurti ka 15 ditë kohë, pastaj sërish zgjedhje
20/01 12:32
VV propozon Albin Kurtin mandatar për kryeministër, vendimi dorëzohet te Thaçi
20/01 10:37
Kurti: Akoma nuk kemi marrëveshje me LDK-në, presim t’i kthehemi bisedimeve
20/01 10:15
Posti i presidentit/ “Molla e sherrit” mes VV dhe LDK
19/01 19:35
Thaçi takon Walker: Të krijohet sa më shpejtë qeveria
19/01 19:30