Kosova bëhet gati t’i kthejë edhe rreth 100 persona tjerë të mbetur në Siri
05/11/2019 19:01

Qeveria e Kosovës është duke bërë përgatitjet e fundit për t’i kthyer në Kosovë rreth 100 kosovarë të tjerë të cilët gjenden në Siri, tha ministri i Punëve të Brendshme, Ekrem Mustafa. Në një bisedë për “Radion Evropa e Lirë”. Ministri në detyrë, Mustafa, sqaroi se nuk mund të jap shumë detaje, por aktualisht po zhvillohen bisedime me Turqinë rreth kthimit të këtyre personave. Në muajin prill të këtij viti, institucionet në Kosovë kthyen 110 kosovarë, mes të cilëve kishte katër luftëtarë që ishin pjesë e organizatave terroriste në Siri, 32 gra dhe 74 fëmijë. Mustafa tha se institucionet kanë informacione për personat që gjendën në Siri dhe që pritet të kthehen në Kosovë. Sipas tij, në këtë grup ka më shumë luftëtarë , në dallim kjo nga operacioni I realizuar në muajin prill. “Në kontingjentin e dytë ka më shumë persona që kanë marrë pjesë në luftë, por sigurisht ka edhe të tjerë fëmijë dhe gra”, ka shtuar ai. Kthimi I kontingjentit të parë në muajin prill u bë përmes ndihmës së ofruar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Në partneritet me SHBA-në, autoritetet e Kosovës po e planifikojnë edhe operacionin e ri, por për afatet kohore dhe mënyrën e zhvillimit të tij, Mustafa refuzoi të jepte më shumë informata. Nga fillimi i konfliktit në Siri në vitin 2012, drejt Sirisë dhe Irakut udhëtuan rreth 400 kosovarë duke përfshirë burra, gra dhe fëmijë.

Anglezët në Prishtinë, tifozët krijojnë atmosferë. Pritje e ngrohtë
17/11 14:08
Kostoja e Gjykatës Speciale, shteti i Kosovës mbulon shpenzimet e të intervistuarve
17/11 13:59
KQZ-ja në Kosovë, e para në rajon për vonesën
16/11 21:40
Shkolla shqip për emigrantët/ Qeveria e Kosovës vendos që të paguajë mësuesit
16/11 16:03
Ndizen 97 qirinj në Prishtinë, përkujtohen 97 persona që humbën jetën në aksidente rrugore
16/11 07:04
Raportuesi i ri për Ballkanin/ Zgjedhja e Peter Beyer lajm i mirë për Kosovën
15/11 15:50
Biznesi i Kosovës, kundër Shengenit
15/11 15:32
“Njohjet nuk tërhiqen”/ Çfarë po ndodh me njohjet e Kosovës
15/11 12:59
Kosovë/ “U ndëshkuan me votë”, kush mbeti jashtë kuvendit
14/11 20:42
Dita botërore e diabetit, 13 mijë të prekur në Kosovë
14/11 20:10
Grevë në Kosovë/ Punonjësit e sektorit privat: Paga minimale 35 euro
14/11 19:50
Në dhjetor pritet një përgjigje nga qeveria gjermane lidhur me patentë shoferë
13/11 15:44
Shengeni ballkanik, Kurti i pergjigjet Kryeministrit Rama: Duhej të priste formimin e qeverisë së re
13/11 15:41
“Si po mashtrojnë me foton time”/ Rrëfimi i kosovarit në emër të të cilit kërkohen para
13/11 12:50
MPJ mohon tërheqjen e njohjes nga Gana, kritikon mediat
12/11 19:55
Thaçi takon Vuçiç/ Takimi i ndërmjetësuar nga presidenti Macron
12/11 19:19
Aksidente në Kosovë – Tre viktima në vetëm 24 orë
10/11 23:45
Kritika nga Thaçi dhe Mustafa/ Presidenti i Kosovës nuk shkoi në samit
10/11 14:23
Ish-luftëtarët e ISIS në Kosovë/ Problemet e integrimit në shoqëri pas kthimit
10/11 12:37
Marrëveshja VV-LDK, ndryshime të thella edhe në administratë
08/11 19:58