Konkurrencë me Kinën! Trump kthen sytë nga Apple për rrjetin 5G
21/11/2019 19:10

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, i ka kërkuar shefit të kompanisë së teknologjisë, “Apple”, Tim Cook, të angazhohet dhe të ndihmojë në zhvillimin e infrastrukturës së rrjetit 5G. “Apple i ka të gjitha: paratë, teknologjinë dhe vizionin”, tha kreu i Shtëpisë së Bardhë përmes një postimi në Twitter. Rrjeti 5G paraqet gjeneratën e fundit të qasjes në internet që karakterizohet me një shpejtësi të madhe të shkarkimit. Kina ka arritur tashmë ta vërë atë në funksion në të paktën 50 qytete. Por rolin kryesor të zhvillimit të 5G-së në këtë vend e ka kompania Huawei, e cila ka përfunduar në listën e zezë të amerikanëve nën dyshimin e përgjimit të klientëve. Edhe pse si Pekini, ashtu edhe Huawei vetë, i kanë mohuar akuzat, SHBA sërish i kanë bërë thirrje shumë vendeve që të ndalin bashkëpunimin me Kinën në këtë drejtim, duke përfshirë edhe Shqipërinë.

Top News – Shtetësia Amerikane/ Numër rekord heqjesh dorë
10/08 13:04
Top News – Zgjedhjet në Bjellorusi/Lukashenko festë, opozita protestë
10/08 12:38
Top News – Covid- 19 rikthehet në Evropë… Por, jo në Itali
10/08 12:24
Top News – Protesta në Liban/ Ndërkombëtarët, 298 mln USD ndihma
10/08 12:16
Top News – Covid-19 në Australi/ Numër i lartë viktimash që nga fillimi i pandemisë
10/08 12:16
Top News – Edhe Twitter në lojë/ Interes për blerjen e “TikTok”
10/08 12:07
Top News – Rritja e infektimeve/ Maskat të detyrueshme në Paris
10/08 11:57
Top News – SHBA, kompanitë nxisin votuesit/ Zgjedhjet presidenciale
09/08 19:09
Top News – Broadway mbyll perdet/ Të paktën deri dimrin e 2021
09/08 18:49
Top News – Kamping në qiell/ Mbi ndërtesën më të lartë në Seul – Pa komente
09/08 16:49
Top News – Vaksina për të varfrit/ Bill Gates investon 150 mln usd
09/08 16:41
Top News – Adhuruesit e diellit/ Britani, pushtojnë brigjet e detit- Pa komente
09/08 16:31
Top News – ‘Qyteti i të vdekurve’/ Egjipt-zëvendësohet nga autostrada- Pa komente
09/08 16:29
Top News – Një mijë tullumbace/ Në nder të viktimave të pandemisë- Pa komente
09/08 16:27
Top News – ‘Vdekja’ nëpër rrugë/ Brazil, 100 mijë viktima – Pa komente
09/08 16:26
Top News – Supermakina e shampanjë/ Bangkok, të pasurit mbi pandeminë
09/08 16:12
Top News – Të rinjtë britanikë/ Nuk ndalojnë festimet e çmendura
09/08 15:44
Top News – Birrë e Mynihut/ Statusi i parë në një shekull
09/08 15:22
Top News – Simfonia e Beethovenit/ Montreal, ’drive in’ në aeroport
09/08 15:16
Top News – Artistë në karantinë/ Austri, performance në konteinere
09/08 15:12