Kinezët vendosin në Itali sistemin e alarmit për tërmetet. Alarmi 8 sekonda para lëkundjes së tokës
15/01/2020 15:09

Nëse e shikon L’Akuilën nga larg, qyteti ëhstë i rrethuar nga vincat dhe shenja të një prej tërmeteve më të rëndë në historinë e italisë. Sot, qyteti po mbështetet tek përdorimi i teknologjisë 5G për të ndërtuar një të ardhme të re për të. Kompania kineze ZTE, ka zgjedhur L’Akuilën për të hapur qendrën e parë të saj të inovacionit dhe kërkimit, në fushën e teknologjisë 5g. ZTE dhe universiteti i L’Aquilës po testojnë teknologjinë për të menaxhuar më mirë emergjencat e lidhura me tërmetet. Duke përdorur 5G, alarmi mund të dërgohet me shpejtësi më të madhe. “Mund të imagjinojmë një ndërtesë pranë epiqendrës së tërmetit. Ne mund ta pikasim dridhjen e tokës dhe falë teknologjisë 5G mund të dërgojmë një alarm në l’akuila, tetë sekonda para mbërritjes së valës sizmike – thonë ekspertët. Dhe kjo nuk ka të bëjë vetëm me tërmetet. Në qytetin smart të së ardhmes, studiuesit po kërkojnë mënyra të reja për ta përdorur këtë teknologji në fusha të ndryshme, përfshirë artet. L’Aquila synon të bëhet një laborator i gjallë ku teknologjia të mund të përdoret për të ofruar shërbime në fusha të ndryshme. Dhe kërkuesit po testojnë përdorimin e 5G në gjashtë sektorë, tërmete, art, telefoni, shëndetësi, bujqësi dhe siguri. Dhe zyrtarët lokalë besojnë se qyteti do të bëhet një model.

Panik në Itali/ Mbarohen maskat, ilaçet dhe dezinfektuesit e duarve
25/02 03:44
Panik në Itali/ Mbarohen maskat, ilaçet dhe dezinfektuesit e duarve
24/02 22:04
Pasojat e Koronavirusit/ Në rrezik ekonomitë më të mëdha
24/02 21:39
Jepet dënimi/ Weinstein, fajtor për përdhunim
24/02 21:14
Koronavirusi, 7 viktima në Itali/ Mbi 229 raste infektimi. Austria ndal trenat me Italinë
24/02 20:46
Terror në Gjermani/ makina përplaset mbi njerëzit
24/02 20:33
Mrekulli: Bebja 17 ditëshe shërohet nga koronavirusi pa asnjë mjekim!
24/02 20:11
Koronavirusi në Kinë efekt në ekonominë amerikane
24/02 20:02
Itali, virusi/ Përse po përhapet kaq shpejt?!
24/02 19:48
Epidemia e Koronavirusit sjell rritje të problemeve mendore
24/02 18:02
Karantina 14 ditore mund të mos jetë e mjaftueshme
24/02 18:00
Koronavirusi në Itali/ Mbi 200 raste në të gjithë vendin
24/02 17:05
Serbia nuk bindet, blen sërish armatime nga Rusia pavarësisht kërcënimeve për sanksione
24/02 16:34
Koronavirusi, 6 viktima në Itali/ Mbi 200 raste infektimi, Austria ndal trenat me Italinë
24/02 15:36
Alkool dhe samba! Karnavale në Rio, fillon festa e madhe…
24/02 13:54
Karnavale në Rijekë, festa me e madhe në Evropë…
24/02 13:52
Flamingot në ishullin Samos! Spektakël ngjyrë rozë në Greqi
24/02 13:04
Stuhi rëre në ishujt Kanarie/ Reja gjigante erdhi nga shkretëtira e Saharasë
24/02 12:57
Dialogu Kosovë-Serbi/ Trump: Grenell ka bërë një punë fantastike
24/02 12:44
Rritet bilanci i koronavirusit në Itali, mbi 200 raste në të gjithë vendin
24/02 11:24