Kanadezët kundër: Për sigurinë, Harry të paguajë vetë!
23/01/2020 17:51

Për Harry-n dhe Meghanin, nuk ka paqe as në Kanada. Tani që mund të shijonin lirinë larg detyrimeve mbretërore në vilën e tyre 14 milion dollarëshe në Vancouver, Duka dhe Dukesha e Sussex, po përballen me telashe të reja. Brenda vetëm disa orësh, më shumë se 80,000 kanadezë firmosën një peticion në internet, përmes të cilit i kërkojë princit dhe bashkëshortes së tij të kujdesen vetë për shpenzimet e tyre të sigurisë. Kostoja e mbrojtjes së Harry-t dhe Meghanit llogaritet në rreth 800 mijë euro në vit. Por qytetarët e Kanadasë nuk duan që për këtë arsye, të fusin duart në kuletat e veta. “Kanadezët janë të kënaqur ta mirëpresin Dukën dhe Dukeshën në vendin e vet, por e kanë bërë të qartë se taksapaguesit atje nuk duhet të jenë të detyruar t`i mbështesin”, Aaron Wudrick, presidenti i Federatës Kanadeze të Tatimpaguesve, shoqata që promovoi peticionin. “Të gjithë Kanadezët dëshirojnë që Dukes e Sussex të jenë në gjendje të përmbushin ambicien e tyre për t’u bërë të pavarur financiarisht”, ka shtuar ai, duke I treguar kështu çiftit të shkëputur prej familjes mbretërore britanike, se disa llogari, mund t`i kenë bërë gabim.

Itali, koronavirusi nuk ndalet! Shkon në 11 numri i viktimave
26/02 07:44
Sulmi në Gjermani, numri i të plagosurve shkon në 52
25/02 23:02
Domingo kërkon ndjesë pas akuzave për ngacmime seksuale
25/02 22:57
Neonazistët, rrezik edhe për Australianë e largët
25/02 22:51
Ndahet nga jeta Hosni Mubarak, ish-presidenti egjiptian
25/02 22:50
Karnavalet e Rios! Në pistë zbresin shkollat më të mira të sambas
25/02 22:38
Banka e farave, 1 milion varietete nën akull
25/02 22:31
Sa u shpall vendimi i gjyqit, regjisori heq mbajtësen që e ndihmonte për të ecur!
25/02 22:21
Lufta kundër virusit, Kina lëshon robotët!
25/02 22:19
Koronavirusi/ Në Vietnam asnjë viktimë, të gjithë të prekurit janë shëruar!
25/02 21:01
Në SHBA testohet vaksina! Rezultatet do të shihen vetëm në muajin gusht
25/02 19:59
Itali, koronavirusi nuk ndalet! Shkon në 11 numri i viktimave
25/02 19:57
Mbishkrimi mbi gur, zbardhet misteri 230-vjeçar
25/02 14:36
Bie shitja e purove/ Konfliktet sociale në Azi-Paqësor ulin kërkesën
25/02 13:05
Bota në prag pandemie/ 2663 të vdekur, mbi 80 mijë të infektuar në Kinë dhe botë
25/02 13:03
Panik në Itali/ Mbarohen maskat, ilaçet dhe dezinfektuesit e duarve
25/02 03:44
Panik në Itali/ Mbarohen maskat, ilaçet dhe dezinfektuesit e duarve
24/02 22:04
Pasojat e Koronavirusit/ Në rrezik ekonomitë më të mëdha
24/02 21:39
Jepet dënimi/ Weinstein, fajtor për përdhunim
24/02 21:14
Koronavirusi, 7 viktima në Itali/ Mbi 229 raste infektimi. Austria ndal trenat me Italinë
24/02 20:46