Jeta në një kontenier! Prej 10 vitesh familja Alidemaj jeton në varfëri ekstreme
20/01/2020 23:21

Jeta për këtë familje është mjerim. Prej gati 10 vitesh, familja Alidemaj, jeton në një kontenier. Veç kushteve të rënda ekonomike, nënë e bir kanë edhe probleme mendore, çka e vështirëson më shumë jetesën e tyre. Të dy ata, qëndrojnë me sytë nga dera, në pritje të ndonjë njeriu që mund ti ndihmojë. “Kerkun hiç, nuk ki ku mu pastru.. po lypi me banu dikun.Kom nevojë me më ndihmu dikush me dal prej ktuhit”. Përveç ndihmës sociale, djali i saj thotë se nuk kanë të ardhura tjetër. Në varfëri e gjendje të mjerueshme të dy ata po jetojnë si mos më keq. “Për banim ne jemi duke pritur, jemi duke pritur për banim”… Të afërm të tyre, e kanë përcjellë rastin në redaksinë e agjencisë së lajmeve KosovaPress dhe thonë se dy anëtarët e kësaj familjeje, janë në gjendje të mjerueshme. Zyrtarët në komunën e Prishtinës, thonë se për momentin nuk kanë banesa të lira që t’ia ofrojnë kësaj familjeje. Por komuna mund të marrë përsipër pagesën e qerasë. “Në shpalljen e fundit është bërë për 50 banesa sociale në Hajvali, kjo familje nuk ka arrit të marrë pikët e nevojshme që të pajiset me një banesë. Pra, për këtë arsyeje nuk është pajisur, nuk është që ne kemi banesa, dhe e kemi refuzuar. Mirëpo ne i kemi ofruar zgjidhje kësaj familje, duke iu ofruar mundësi që të ia paguajmë qiranë ne si komunë”.

Orë mësimi për koronavirusin/ Tiranë, mësuesit u flasin nxënësve çdo mëngjes
28/02 20:15
“Volvo 4”, SPAK nuk ia doli/ Nuk i konkretizoi dot akuzat për 25 të pandehurit e dosjes “Avdylaj”
28/02 20:06
OBSH-ja e pranon: Rreziku i koronavirusit, tmerrësisht i lartë, mund të preken të gjithë vendet!
28/02 19:47
Tim Judah për veprimin e Kurtit: Magjepsëse, sfidoi ekipin e Grenellit!
28/02 19:03
Rikonstruktohet shkolla “Konferenca e Pezës”, kushte më të mira për 570 nxënësit e saj
28/02 15:49
PS pranon propozimin e PD për identifikimin elektronik. Për votimin elektronik do kohë
28/02 15:39
Naftëtarëve të Ballshit dhe Poçemit u premtohet marrja e pagave të prapambetura
28/02 15:32
Arrestohet Henri Çili/ Operacioni “Mezhgorani” 28 të arrestuar në shkallë vendi
28/02 15:26
Eksperimenti kimik shkon keq/ Nxënësja në Fier tregon çastet e vështira
28/02 15:20
Shpërndahen mbi 1 mln maska/ Koronavirusi, 326 telefonata që kërkojnë ndihmë. 18 raste u testuan
28/02 15:14
“Zbrisni se jeni në Shkodër”/ 20 afganë lihen në mes të autostradës Vlorë-Fier, kishin paguar 700 euro
28/02 15:04
Eksperimenti kimik shkon keq në shkollën në Fier/ Flasin mjekët
28/02 14:49
Publikohet pamjet e super operacionit, që çoi në pranga edhe Henri Çilin
28/02 14:45
Ekskluzive për “Shqipëria Live”, familjarët e punonjësit të rafinerisë: Politika përdori vdekjen e Artanit
28/02 14:39
Eksperimenti kimik shkon keq në shkollën në Fier/ 7 nxënës dërgohen në spital
28/02 14:17
Rindërtimi, Rama: Synohet që brenda këtij viti të kemi sistemuar disa mijëra familje
28/02 12:40
Bora zbardh veriun! Pamje nga Vermoshi dhe Puka, probleme me energjinë
28/02 12:26
Miratohet lista e tretë me 1588 familje për bonus qiraje në Durrës
28/02 12:04
Dëborë në Bulqizë/ Ndërprerje e energjisë elektrike në disa fshatra
28/02 10:13
Elbasan/ Trashësia e dëborës shkon në 30 cm, probleme me energjinë elektrike në disa fshatra
28/02 10:01