Hong Kong/ Policia bastis kampusin universitar
13/11/2019 17:52

Kampuset janë kthyer në sheshin e fundit të betejës në Hong Kong pas muaj të tëra protestash që e kanë paralizuar jetën në këtë territor. Policia po kryen bastisje e arrestime, një pjesë e transportit publik është pezulluar, ndërsa në shkolla e universitete, sot nuk ka mësim. Forca speciale janë dërguar në qendrën e qytetit dhe në zonat më të prirura për dhunë. Studentët e Chinese University po përgatiten për përleshje të reja me forcat e rendit; shumë prej tyre kanë marrë me vete shishe me benzinë, por ka raporte se grupe të rinjsh janë armatosur edhe më harqe e shigjeta, të cilat i kanë marrë pasi sulmuan një prej qendrave sportive të kampusit. Protestuesit kanë bllokuar kryqëzimet kryesore me tulla dhe objekte të tjera. Edhe pse policia arriti ta pastronte një pjesë të barrikadave, ata I kanë zëvendësuar menjëherë sapo efektivët u larguan. Trazirat u përhapën që të martën nëpër kampuset e kolegjeve të Hong Kongut. Policia përdori gazin lotësjellës ndaj protestuesve në dy universitete. Tensionet në territor janë përshkallëzuar sidomos pas ngjarjes së ditës së hënë, kur një polic qëlloi me armë zjarri një protestues 21-vjeçar ndërsa po përpiqej të arrestonte një tjetër. Autoritetet e spitalit të qytetit thanë se I riu I plagosur është në gjendje kritike.

Top News – Shkencëtari: Virusi i ri/ 100 herë më i keq se covid 19
02/07 20:00
Top News – Zjarret në Amazonë/ Shpërthim rekord vatrash
02/07 18:52
Top News – Krime seksuale/ Arrestohet ish-i i Jeffrey Epstein
02/07 18:39
Top News – Pavaresisht pandemisë/ SHBA, 4.8 milionë vende pune
02/07 18:38
Top News – Del aplikacioni gjurmues i simptomave të Covid
02/07 17:43
Top News – BE, thirrje për hetim të parregullsive në votimet në Rusi
02/07 16:58
Top News – “Presidenti i përjetshëm”! Mbështetje e fortë për Putinin
02/07 14:49
Top News – Hagia Sophia, do të kthehet apo jo në xhami?
02/07 14:48
Top News – Rush vs Murdok/ 2 milionë dollarë dëmshpërblim
02/07 13:46
Top News – Zbulohen disa metra nën ujë/ Indigjenët e Australisë, gjurmë nga 10 mijë vjet më parë
02/07 13:42
Top News – Trump ndryshon ton/ ’Jam pro maskave mbrojtëse’
02/07 12:58
Top News – Hoteli në Vietnam/ I pari në botë i larë me flori
02/07 12:55
Top News – Rihapen piramidat në Egjipt/ Presin turistët e parë pas mbylljes
02/07 12:50
Ndërrim çarçafësh pas çdo takimi/ Amsterdam, rihapen dritaret në lagjen me drita të kuqe
02/07 12:45
Top News – Hyrja në Gjermani/ ’jo’ serbeve, shqiptareve, kosovareve
02/07 12:30
Top News – OBSH tjetër paralajmërim/ ’Pandemia po përshpejtohet’
02/07 12:26
Shkatërrohet banda e drogës në Greqi, 5 shqiptarë në pranga
01/07 22:38
Top News – Guvernatori i BSH/ “Ekonomia rënie të madhe në 2020”
01/07 21:43
Top News – Prezantohet nga KE/ Drafti i kornizës të negociatave
01/07 21:23
Top News – Mediat Sociale/ Erdogan, masa për t’i kontrolluar
01/07 20:08