Hong Kong, plagoset rëndë protestuesi
11/11/2019 17:49

Në Hong Kong, një protestues u plagos rëndë me armë zjarri të hënën nga një polic, ngjarje që shënon një përshkallëzim dramatik të demonstratave pro-demokracisë. Pamjet video tregojnë një polic duke i drejtuar armën një protestuesi të maskuar ndërsa po përpiqej ta arrestonte. Oficeri më pas hapi zjarr ndaj një protestuesi të dytë me rroba të zeza që po afrohej. Policia e Hong Kong konfirmoi se një protestues ishte qëlluar. Autoritetet e spitalit thanë se protestuesi i plagosur ishte në gjendje kritike. Ngjarja vjen ndërsa protestat e fundjavës që e kanë zhytur territorin kinez në kaos prej pesë muajsh, vazhduan edhe të hënën. Grupe të vogla protestuesish të maskuar bllokuan disa kryqëzime rrugësh dhe linja hekurudhore si dhe vandalizuan disa biznese. Policia u përgjigj me gaz lotsjellës dhe me topa uji për të shpërndarë protestat në pjesë të ndryshme të qytetit, përfshirë kampusin e Universitetit Politeknik të Hong Kongut. Pati gjithashtu njoftime se një personi iu vu zjarri pasi e kishte spërkatur trupin me benzinë. Shefja Ekzekutive Carrie Lam, e cila është bërë shënjestër kritikash, e dënoi ngjarjen si “një shkelje flagrante të paqes dhe sundimit të ligjit”.

Top News – Eurodeputetët e PE/ Kërkojnë liberalizimin për Kosovën
07/07 21:46
Top News – Spitali në Romë/ Ndan binjakët e bashkuara në kokë
07/07 20:47
Top News – Kryeson Japonia/ Pasaportat më të fuqishme në botë
07/07 20:40
Top News – Studimi në Britani/ 22% e të prekurve me simptoma
07/07 19:25
Top News – Murtaja bubonike/ OBSH: Për momentin nuk ka rrezik
07/07 19:18
Top News – Presidenti i Brazilit/ Bolsonaro preket nga koronavirusi
07/07 19:16
Top News – Angli, mbyllen 3 pube/ Të dehurit nuk ruajnë distancën
07/07 18:57
Top News – Lufta ndaj Hiv-Aids/ Koronavirusi rrezikon përparimet
07/07 18:56
Top News – Nudo e pa maska në liqen/ Itali, gjoba të majme për turistët
07/07 18:26
Top News – Skandali në SHBA/ Kopje të kasetave të Epstein
07/07 18:21
Top News – Rikthehet izolimi/ Melburni mbyllet për gjashtë javë
07/07 18:18
Top News – Temperaturat në Arktik/ Qershori, me i nxehti i regjistruar
07/07 18:01
Top News – Pretendohet se s’ka infeksione me Covid/ Misioni i OBSH-së ‘zbarkon’ në Turkmenistan
07/07 15:31
Top News – Macron shkarkon ministrin e Brendshëm, Christophe Castaner
07/07 15:02
Top News – Italia ndjen mungesën e turistëve amerikanë
07/07 14:55
Top News – Lufta e tarifave BE-SHBA: Kërcënim me taksa 100%
07/07 12:55
Top News – Ushtria gjermane/ Stërvit qentë për të gjetur Covid
07/07 11:58
Top News – Ish ndihmësja e Melania Trump, rrëfime “eksplozive” në librin e ri!
07/07 11:37
Top News – Spanja dhe Suedia/ Dyshime mbi imunitetin e tufës
07/07 11:18
Top News – Seul, spektakël në qiell/ Mesazhe sensibilizimi me drone
06/07 22:40