Harresa e baballarëve të kombit
28/11/2011 21:00

28 nëntor 1912, nga Vlora, shqiptarët thërritën njëzëri emrin e tyre duke i treguar botës mbarë se Shqipëria nuk mund të zhdukej në rrjedhën e kohës. Baballarët e kombit, me në krye Ismail Qemalin, simbol i një populli që refuzoi të përkulej, nënshkruan deklaratën e pavarësisë. Po sot, 99 vjet më pas, si nderohen figurat themeltare të kombit? Reportazhi “Shqipëria Tjetër”, sjell në vëmendje pikërisht këtë.

Videoja virale që turpëroi Tesla-n, makina e parkuar shpërthen në flakë
24/04 09:47
Vezë të dekoruara me hekur, traditë e hershme në Bosnje-Hercegovinë
18/04 20:45
Samsungu i palosshëm, “fiasko” që në ditët e para
18/04 20:42
Dikur specie në zhdukje, tani me shumim rekord. Papagalli i çuditshëm në çiftim
18/04 19:57
BE, e drejta e autorit
16/04 09:29
Zuckerberg “shqetëson” botën, rrjetet e tij sociale hasën sërish probleme
14/04 18:09
Videoja shokuse/Shikoni se çfarë fshihet tek perimet
12/04 10:31
Ish e dashura ndërpret dasmën, shkon e veshur si nuse
09/04 14:52
Në Shtëpinë Tonë/ Muzeu Historik i Shkodrës, njëri nderë më të bukurit në Shqipëri
09/04 11:39
Fëmijët “Hi Tech” të shkollës elektrike “Gjergj Canco”
08/04 20:39
“Big Brother” nën ujë, vrojtohen peshkaqenët e bardhë
03/04 22:51
Bretkosat “Romeo dhe Zhulieta”, shpresa për shpëtimin e species
03/04 22:31
Hamburger 900$ për nder të Perandorit të Japonisë
01/04 18:52
Delet në mes të Madridit, Bashkia i merr për të pastruar parqet
30/03 16:21
Pavarësisht pengesave, Huawei shënon rritje
29/03 20:34
Wake Up/ Vajzat e Anabel rrëfejnë eksperiencën në shesh xhirim dhe jetën private
29/03 14:39
Superpranvera amerikane. Në Kaliforni nis “apokalipsi i lulëzimit”
26/03 14:49
Protestë me muzikë falas. Orkestra Simfonike e Çikagos në koncerte-grevë
26/03 14:44
“Cirku i Diellit”, spektakël madhështor në Paris
26/03 14:36
Apple sjell Apple TV+ dhe Apple News
26/03 14:17