Fenomen i jashtëzakonshëm! Malet në Arabinë Saudite zbardhen nga dëbora
14/01/2020 18:33

Malet Madian, në veriperëndim të Arabisë Saudite janë zbardhur nga dëbora, ndërsa në Zvicër këtë fundjavë nuk kishte asnjë flokë bore, ndaj për garat e kupës së botës në ski, u desh të përdorej borë artificiale. Ajo çfarë po ndodh në territorin e saudit nuk është një fenomen i jashtëzakonshëm, por mbetet gjithsesi mjaft i rrallë. Dhe kur kjo ndodh, kthehet në një festë për të gjithë dhe në një magnet të vërtetë për turistët, që e shohin me mjaft kërshëri. Majat e këtyre maleve janë të mbuluara më borë në dimër, por shumë rrallë ndodh që ajo të zbresë deri në këmbët e tyre. Një front i ftohtë që i ka bërë temperaturat të ulen ndjeshëm ka goditur kohët e fundit gadishullin ballkanik, Turqinë e Iranin. Ai ka mbërritur deri në zonat malore të Libanit dhe në gadishullin arabik, duke sjellë me vete stuhi e reshje dëbore, me rezultate befasuese, që e kanë bërë në disa raste të jetë më ftohtë sesa në luginat alpine. Por bora në shkretëtirë është ajo që bën më shumë efekt. Ekspertët thonë se anomalia e këtij fillim viti i detyrohet një vorbulle të fortë polare, e cila qendrën e ka pasur në Polin e Veriut, por që kur qarkullon, ka lëvizje antiorare. Për rrjedhojë në Europën perëndimore, vendet nga Spanja deri në Britaninë e Madhe po shijojnë një mot të butë, madje në Londër, siç thotë Corriere della Sera, kanë nisur të çelin trëndafilat e parë.

Harry dhe Meghan kthejnë paratë, Pallati Mbretëror: Humbën titujt
19/01 02:36
Jean-Paul Gaultier tërhiqet! Pas 50 vitesh nuk do të modelojë më veshje
18/01 19:50
SHBA: “Marshimi i Grave” dhe mesazhi i lëvizjes
18/01 19:33
Erdogan, thirrje Europës: Më mbështesni për Libinë
18/01 18:45
Gjermani/ Rregulla të ashpra kundër pastrimit të parave
18/01 18:23
“Facebook” braktis planet e shfaqjes së reklamave në “WhatsApp”
18/01 18:21
“Tragjedi kanadeze”/ Kryeministri kanadez fajëson Iranin: Të kompensojë familjarët e viktimave
18/01 17:13
Njihuni me dronin “spiun” të NATO-s! Qëndron 30 orë në ajër në një lartësi deri në 18 km
18/01 17:05
Ndahet nga jeta në moshën 27-vjeçare njeriu më i shkurtër në botë!
18/01 16:58
Tragjike/ Ranë nga ura, dy aktorët vdesin teksa po xhironin filmin
18/01 14:56
Libia, shesh i ri beteje Greqi-Turqi/ Gjermania ka thirrur një samit për zgjidhjen e krizës
18/01 13:20
Trump: Udhëheqësi Suprem i Iranit të bëjë kujdes me ato që thotë
18/01 13:08
Kërkohen 2 shqiptarë për vdekjen e ish-snajperit kurd që vriste rebelët e ISIS!
18/01 12:20
Gjyqi i Trump në senat/ SHBA, të martën palët do të paraqesin argumentat
17/01 20:25
Jep dorëheqje kryeministri i Ukrainës. U rregjistrua duke tallur presidentin e vendit të tij
17/01 20:24
Lideri suprem i Iranit udhëheq faljen e xhumasë, për herë të parë që nga viti 2012
17/01 18:40
“Detektivi” holandez zbulon librin e vjedhur të shekullit të XV, me vlerë 1mln euro
17/01 18:37
Festivali në Spanjë – Kalorës dhe kuaj hidhen mes flakëve, mendohet se mbron kafshët nga sëmundjet
17/01 18:27
Kompania si motër e “Google” bën namin, mbërrin vlerën një trilionë dollarë!
17/01 18:21
Avionë që fluturojnë si zogj! Një ëndërr, një hap më pranë realizimit
17/01 18:13