Fëmijët që denoncojnë prindërit/ Të lënë vetëm në shtëpi telefonojnë në linjën Alo 116111
16/01/2020 12:23

Kjo është një ditë e zakonshme nga puna e operatorëve të linjës kombëtare pa pagesë të këshillimit për fëmijë ALO 116111. Neglizhenca nga prindërit është një fenomen që çdo ditë e më shumë bëhet evidente nga vetë fëmijët si p.sh. ky rast, ku u ndodhëm edhe ne. “Ajo që ndeshim janë raste të shtuara neglizhence nga prindërit. Ata kur vijnë vonë në shtëpi vazhdojnë të shikojnë laptopin dhe dërgojnë email pune, shohin televizor, nuk kanë kohë të flasin me fëmijët. Ne trajtuam 46 raste neglizhence vitin e shkuar”, thotë Mirgit Vataj, Drejtor Ekzekutiv, Alo 116111. Ekziston mendimi se shtresa e varfër i lë pas dorë fëmijët teksa përpiqen për mbijetesë. “Jo nuk është e vërtetë, janë nga shtresa e intelektualëve kryesisht”, shton Vataj. Alo 116111 funksionon që prej 10 vjetësh. Vetëm vitin e shkuar operatorët që punojnë 24 orë në shtatë ditë të javës kanë marrë rreth 35 mijë telefonata. Dhuna fizike e seksuale, bulizmi, probleme të shëndetit mendor, çështjet e sigurisë në internet janë disa nga problemet e një diapazoni të gjerë që trajtohen nëpërmjet kësaj linje.

Aksident në Vlorë, përfshihen tre makina. 3 të plagosur
27/01 22:44
Rama takon Merkel/ Kancelarja: Do jemi në konferencën e donatorëve për Shqipërinë
27/01 22:27
Përkujtohet holokausti/ 75 vjet nga lirimi i kampit të Aushvicit
27/01 20:55
Inxhinieri iranian në gjykatë/ Arrestimi i tij 5 muaj më parë u mbajt në sekret të plotë
27/01 19:49
Takimi me Ramën/ Merkel: Tërmeti goditje e rëndë për Shqipërinë, ju ndihmojmë
27/01 19:39
Vdekja e dy foshnjeve në Berat, nëna tregon me lot në sy momentin kur i ka gjetur pa jetë
27/01 18:24
Mbyllet Bypass-i Fierit/ ‘Stop’ deri në mbarim të punimeve
27/01 17:22
Rama takon Merkel/ Kancelarja: Do jemi në konferencën e donatorëve për Shqipërinë
27/01 16:40
Durrës/ Ankesa për riparimin e dëmeve. Banorët e zonës së plazhit kërkojnë ndihmë
27/01 15:26
97-vjetori i Shërbimit Pyjor Shqiptar, vullnetarë i bashkohen aksionit për mbjelljen e 1000 pemëve
27/01 15:24
Flet Rama për Top Channel: Me Merkel plan të përbashkët veprimi në shtimin e donatorëve
27/01 15:20
Shqipëria ka risk të ulët/ Ngrihet task-forca për virusin që ka prekur Kinën
27/01 15:17
Flet Yuri Kim për herë të parë si ambasadore, mesazhi në shqip: Ne jemi ende me ju, krahë për krahë
27/01 15:15
Shqiptarja e vetme në Wuhan/ Silva Doçi: Jemi në izolim. U sëmura, por ishte thjeshtë grip
27/01 15:03
Rivalitet dhe polemika/ Gara e konkurentëve në “Përputhen”
27/01 14:20
Turizëm në fshat/ Puna në bujtinat e fshatrave të Dropullit
27/01 13:44
Tërmeti, takim Merkel-Rama/ Kryeministri dhe kancelarja flasin para konferencës së donatorëve
27/01 13:03
Flet studentja nga Wuhan, epiqendra e virusit: Iu nënshtrova analizave dhe jam mirë
27/01 12:54
Alergji nga ndotja – Mjekët këshillojnë si të ruhemi
27/01 12:49
Përkeqësohet indeksi i ndotjes në Shqipëri/ Qytetet më të ndotura, Tiranë, Durrës dhe Elbasan
27/01 12:47