Enigmat e shkencës, projektet sekrete të NASA në hapësirë dhe të DARPA për avionët luftarakë
09/10/2019 20:00

I ftuar në emisionin “Diaspora” në episodin e rradhës është fizikanti shqiptar Jahja Kokaj, profesor në universitetin e Kuvajtit. Jahja Kokaj ka themeluar qendrën edukative shkencore kozmosi dhe njeriu. Ai po ashtu ishte themelues i qendrës hulumtuese për zhvillimin e Kosovës. Pasi u përjashtua nga universiteti i Kosovës si shumë kuadro të tjerë shqiptare, Dr.Koka vazhdoi punën në në universitetin Carnegie Mellon si hulumtues, e pastaj si profesor i Optikës lazerike. Babai I tij, Osman Koka vuajti shumë vite në burgjet serbo-sllave Nish, Goli Otok etj për çështje politike. Gjyshi i tij ka qënë një prej këshilltarëve të Bajram Currit. Profesor Kokaj ka ndjekur shumë projekte të hulumtimeve optike që financonte NASA. Në të njejtën kohë ka punuar në projektin LITTION dhe hulumtime të inicuara nga departamentin e shtetit në USA , që kishin për qëllim zbulimin e metodave të reja të kompjuterave optik për identifikimin dhe njohjen e objekteve ushtarake në tokë dhe qiell. Gjatë kohës së qëndrimit në diasporë prof. Kokaj ka mbajtur ligjërata dhe seminare në Universitetin e Tiranës dhe Prishtinës. Gjatë kësaj periudhe ka kontribuar në ngritjen e ekspertëve shqiptarë në nivel ndërkombetar . Rrëfimin e plotë të tij mund t’a ndiqni në emsionin Diaspora. Autore e Diaspora: Ledja Liku

Rrëfimi i mësueses që jep mësimin e gjuhës shqipe për fëmijët shqiptar në Greqi…
16/10 19:40
Gatimet, dhe ushqimi tradicional shqiptar i pa zëndësueshëm në asnjë vend të botës…
12/10 20:00
Enigmat e shkencës, projektet sekrete të NASA në hapësirë dhe të DARPA për avionët luftarakë
09/10 20:00
Kuzhinieri shqiptar që gatuan receta tradicionale shqiptare për amerikanët në Philadelphia
05/10 20:00
Avokatja shqiptare në çështjen e Ramush Haradinajt në Hage.
02/10 20:00
Diaspora/ Zvicra më ka ndryshuar jetën. Në 2006 pësova një zhgënjim që mund të ishte fatal
28/09 20:41
Zvicra më ka ndryshuar jetën. Në 2006 pësova një zhgënjim që mund të ishte fatal për jetën time…
28/09 20:00
Danilo Zeka: Jam ndjerë keq kur habiteshin grekët që jam shqiptar. Xhelozi, diskriminim kam patur
25/09 20:00
Flora Nikolla: Pas gjurmëve të shqiptarëve të shquar nëpër botë…
21/09 20:00
Qemal Zylo: Pengu im në vitet e para të emigrimit është kur nuk arrita të vij kur humbi jetën nëna
20/09 11:05
Ilir Shaqiri: Me cantë në krahë ecja rrugëve të Italisë…Nuk më pranonin, pasi nuk kisha dokumenta.
14/09 20:00
Tomorr Kokona: Me 110 dollarë, me një fjalor gjermanisht, u arratisa dhe nuk u riktheva me ansamblin në Shqipëri në 1991
11/09 20:00
Frederik Ndoci: “28 vite jashtë atdheut” mall, kujtime, sakrifica, emocion…
07/09 18:34
Ruki Kondaj : Jam e bindur që çdo shqiptar do të dëshironte të kthehej një ditë…
04/09 20:00
Agim Nesho: Diaspora është një urë lidhese për fuqizimin dhe rritjen e autoritetit të Shqipërisë
31/08 17:46
Suela Kacerja : Unë dhe bashkëshortit im italian duam të rikthehemi pas disa vitesh në Shqipëri.
24/08 20:00
Rita Cifligu : Vajta pa dokumenta, me një çante dore në Suedi dhe e vetme me fëmijët
17/08 19:59
Micky Haxhiislami : Japonezët në intervistë pune duan detaje për vendlindjen. Po nuk njohe rrënjët e tua nuk të konsiderojnë. 
10/08 16:19
Idajet Bedini: Me vëllain e plagosur dhe pa ndjenja eca 12 orë deri sa arrita në Greqi.
03/08 20:01
Gentian Toshkezi:Më thonin që në SHBA maksimumi do punosh në piceri. Jeta ime pësoi ndryshim 360 gradë
27/07 20:00