Emancipimi i turmave/ Një historik i protestave dhe konflikteve në këto 30 vite në një dokumentar
20/01/2020 21:12

Emancipimi i turmave nuk ka ndodhur përgjatë këtyre 30 viteve tranzicion, sepse ata që drejtojnë institucionet i kanë përdorur a po keqpërdorur në të shumtën e herës këto turma për interesat e tyre vetjake politike. Këtë ka dashur të thotë mes rreshtash apo edhe drejtpërdrejt Ervin Lera në dokumentarin e tij “Emancipimi i turmave”, ku fjala emancipim vendoset mes thonjëzave. “Gjithsecili prej nesh është pjesë e një turme, turmave të heshtura apo stative. Pikërisht këtë duhet të dallojmë tek vetja, kujt turme i përkasim. Nëse ka një turmë që duhet të aktivizohemi, pse mos ta bëjmë. Por më e rëndësishme mendoj unë të paktën pas këtij filmi, në qoftë se ka një turmë,, të cilës duhet ti shmangemi, duhet ta bëjmë më shpejt akoma”, shprehet Ervin Lera. Lera sjell një historik të protestave dhe konflikteve më të mëdha përgjatë këtyre viteve, dhe i bën një homazh protestës së studentëve në dhjetorin e 2018. Ai gjithashtu nëpërmjet analizës dhe gjuhës filmike na sjell prapaskenat e përdorimit të turmës përgjatë kryengritjeve kryesore të saj. “Ajo që ndodhi në dhjetor të 2018 me studentët duhet të ishte përditshmëria, në vend të kësaj përditshmërie që ne po jetojmë duke protestuar për çfarë?”, thotë Lera.

Vrasja në Rrëshen/ Familja Filopati hap dyert e mortit
26/02 10:06
Mirditë/ Ish-bashkëshorti vret 33-vjeçaren dhe vëllanë e saj pas prishjes së martesës (Emrat)
26/02 07:45
Mirditë/Ish-bashkëshorti vret 33-vjeçaren dhe vëllanë e saj pas prishjes së martesës
25/02 22:30
Qeth gruan që mos e braktisë/ Përfundon në burg bashkëshorti dhunues
25/02 20:39
Mbrojtje ndaj koronavirusit/ Si të krijosh vetë maska dhe dezinfektues
25/02 20:01
Durrësi zgjedh më të bukurën! Konkurs bukurie në qytetin që po vuan pasojat nga tërmeti
25/02 17:03
Hiqet TVSH-ja e rindërtimit/ Do përfitojnë 17 mijë ndërtimet e reja dhe veprat publike
25/02 16:41
Protestë kundër ndotjes! Lezhë, mbetjet shtazore përpunohen pranë banesave
25/02 16:35
Hakerat shfrytëzojnë frikën! Vjedhin të dhënat tuaja duke përdorur koronavirusin
25/02 16:25
Në ankth nga koronavirusi/ Psikiatrit: Paniku, më i dëmshëm edhe se vetë virusi
25/02 16:15
Në shkollë me maska/ Elbasan, frikë në klasë nga koronavirusi
25/02 16:06
Më shumë masa në port/ Pas deklaratave të pasagjerëve se nuk iu matej temperatura
25/02 15:41
Kontroll udhëtarëve nga Italia/ Në aeroport, çdo pasagjer verifikohet për temperaturë
25/02 15:35
Covid19, asnjë i prekur në Shqipëri/ Maskat nuk janë të nevojshme
25/02 15:17
Turizëm në fshat/ Banorët e Dhoksatit: Të ndjekim stilin italian
25/02 14:43
Elbasan, frikë në klasë nga koronavirusi
25/02 14:41
Kontrolle të shtuara pas deklaratave të pasagjerëve se nuk iu matej temperatura
25/02 14:39
Asnjë i prekur në Shqipëri/ Maskat nuk janë të nevojshme, lani duart, mos rrini në zona të mbyllura
25/02 14:33
Pensionisti kujdeset për lulishten/ Elbasan, 76 vjeçari e mirëmban si ta kishte kopshtin e vet
25/02 12:58
Greva në Ballsh/ Përkeqësohet gjendja e naftëtarëve, një prej tyre dërgohen me urgjencë në spital
25/02 12:26