Ekspozitë në Kryegjyshatë/ Një galeri arti në qendrën e bektashizmit
21/11/2019 19:35

Për herë të parë në Shqipëri, një institucion fetar hap dyert për ekspozita. Muzeut të bektashizmit në Kryegjyshatën Botërore Bektashiane në Tiranë i është shtuar galeria e piktorit të njohur Omer Kaleshi. “Omer Kaleshi ka ardhur në Tiranë me njeriun. Këtu është qendra e Dervishëve, e Bektashinjve… një galeri arti në qendrën fetare, selinë e shenjtë të Bektashinjve siç është përshembull Vatikani, qendër e katolikëve ama aty ka dhe Mikel Anxhelo”, shprehet Omer Kaleshi. “Ka një ndërthurje, harmonie të shkëlqyer midis muzeut këtu dhe galerisë Omer Kaleshi… “, ka thënë Syrja Xhelaj. Për artistët, kjo ekspozitë është unikale, por gjithashtu edhe një ngjarje e shënuar që do të mbahet mend, e do të ketë në vazhdim interes të shtuar. “Kjo është një ngjarje e madhe… edhe falë baba Mondit”, tha Moikom Zeqo.

Festivali i Resë/ Aktiviteti i vetëm edhe pse Tirana është e boshatisur
02/08 20:22
Ekspozitë pikture në lulishte Elbasan, i prezantohen publikut punimet e pandemisë
01/08 19:32
Tekstet e këngëve HIT/ Papingji: Prioritet nuk është e shkruara, por efekti që përcillet në publik
30/07 20:18
Instalacioni “Kafazi”/ Dëshmitë e studentëve për izolimin gjatë pandemisë
29/07 20:10
100 vjetori i Arshi Pipës/ Përkujtimi nga qendra Kombëtare e Librit dhe leximit
28/07 15:50
Tirana e artit të 3 karantinave/ Ekspozohen veprat e 100 artistëve, nga brezi i profesorëve deri…
25/07 20:10
Ngjyra shqiptare në Madrid/ Artisti Petrit Halilaj hap ekspozitën në pallatin e Kristaltë
23/07 20:00
Ekspozitë në kohë pandemie/ Veprat e Ibrahim Kodrës prezantohen në Lihtenshtajn
22/07 20:01
Përkujtohet Martin Camaj/ 95 vjetori i lindjes mes debateve të ditëve të fundit për figurën e tij
22/07 16:30
Dy lirikë të shqipes/ Fatos Arapi dhe Frederik Rreshpja, përvjetorët në një ditë
20/07 19:59
Ekspozitë në shtëpinë e Kadaresë/ Momentet historike të Gjirokastrës në foto bardhezi
20/07 13:12
Piktura e kavaletit/ Studentët e mbyllën këtë vit shkollor me ekspozitën tradicionale
19/07 20:52
Artet e bukura të Korçës/ 100 vjetori i shoqatës që kryetar të parë zgjodhi Thoma Nasin
18/07 20:06
Teatër në natyrë/ “Komedia pas vdekjes” e Çajupit, premierë në Korçë
18/07 15:28
3 Çmimet e karantinës/ 82 vepra në garë që nxitën shkrimin në muajt e izolimit
17/07 20:01
Përkthimi i autorëve shqiptarë/ Qendra kombëtare e librit hap një fond për përkthimet nga shqipja
15/07 19:56
Historiku i censurës/ Ekspozohen shkresa dhe libra të ndaluar të shkrimtarëve gjatë komunizmit
14/07 20:00
Ekspozita e Abaz Hados/ Nuk ka pesimizëm edhe pse punimet janë realizuar gjatë izolimit
14/07 19:59
Si gjithë të tjerët/ Përkujtohet në 100 vjetorin e lindjes ish drejtoresha e shtëpisë së fëmijës
13/07 20:14
“Jeho” në Top Channel/ Spektakli i muzikës, cdo të dielë në orën 20.00
11/07 20:00