Ekspozita tek “Marubi”/ Fotografët e rinj tregojnë punën e tyre
02/11/2019 19:47

Prej vitesh jetojnë dhe punojnë larg Shqipërisë, por u bashkuan dhe ekspozitën e tyre vendosen ta çelin në Shkodër. 7 fotografë të rinj, me ndihmën e kuratorit të njohur francez Francois Cheval, prezantuan fotot e tyre me të veçanta, në mjediset e muzeut kombëtar “Marubi”. “Ky është një projekt për tu përgëzuar dhe afatgjatë që na tregon se Shqipëria do të ketë diçka domethënëse. Çështja e modernizimit të imazheve është emergjente. Në Shqipëri ashtu si në botë konsumohen imazhe të një cilësie jo të mirë. Roli i artistëve është të ndihmojnë njerëzit që t’u hapen sytë. Sot kemi shembuj të tillë plot në internet. Duhet të tregojmë kush jemi në të vërtetë. Nëse do të themi çfarë simbolizon një shqiptar, kemi shembuj të tillë plot në botë, janë edhe këto artiste të rinj”. Mesazhet që përcjellin 7 fotografët janë të ndryshme pasi edhe tematikat janë jo të njëjta por ata i bashkon ideja që rikthimi në vendlindje nuk është kurrë vonë dhe kontributi për Shqipërinë duhet të vazhdojë. Ekspozita “Shtatë fotografë shqiptarë. Një rezidencë” do të qëndrojë e hapur në fototekën “Marubi” deri në muajin janar.

“Jeho” në Top Channel/ Spektakli i muzikës, cdo të dielë në orën 20.00
11/07 20:00
Mbrëmja Gala e ICT Awards/ Kurorëzohen fituesit e edicionit të 8-të
10/07 20:11
Shfaqje teatri pa spektatorë/ Në teatrin Migjeni, aktorët interpretojnë para sallës bosh
10/07 19:43
Studentët e artit ekspozitë Covid/ Përgatiten për provimet e diplomës në mes të korrikut
08/07 15:50
Kriza ekonomike në kohën e Covid/ Libri dokumentues i profesorëve Anastas Angjeli dhe Ardian Civici
07/07 15:44
Art mbi pasqyrë/ Amarildo Ruci sjell një botë tjetër ngjyrash, mbizotëron bluja
06/07 20:16
Shfaqja e parë pas pandemisë/ “Testamenti i ri” komedia franceze e viteve ‘30
30/06 19:58
“Mëhalla e grave”/ Libri më i fundit që sjell shkrimtari Kim Mehmeti
28/06 20:00
Qëndistarja e Beratit/ Albana Balla, prej 25 vitesh vazhdon traditën
27/06 20:01
Gjovalin Lazri, mjeshtër i madh/ Violonçelisti është vlerësuar nga Presidenti Meta
26/06 16:14
“Po vjen Trump”/ Publicisti Frrok Çupi prezanton librin e ri në Elbasan
26/06 13:09
Festivali letrar për të rinj/ Edicioni i gjashtë në kushtet e pandemisë
24/06 20:06
Karantina e Pëllumb Kullës/ Gjatë izolimit në Shqipëri krijoi “diktatura e Parasë”
23/06 15:42
Ekspozitë për pandeminë/ Punët e fundvitit të studentëve të arteve të bukura
22/06 19:56
Top News – Këngëtaja legjendare/ Vera Lynn vdes në moshën 103 vjeç
18/06 20:19
Libri i karantinës/ Dorëshkrime për dhimbjen, vdekjen, dashurinë dhe erosin
18/06 20:01
Aventura gjermane e Genc Mulliqit/ Ekspozon punimet e krijuara gjatë ditëve të karantinimit
16/06 20:05
Top News – Bukuri që të mahnisin/ Pamje me dron te “Syrit të Sheganit”
13/06 23:31
Tre kamberët e Kapexhiut/ Ekspozita me karikaturat e Ramës, Bashës dhe Veliajt
09/06 20:27
Çmimi i arkitekturës evropiane/ Për këtë vit nga Shqipëria do të nominohen 5 projekte
09/06 13:07