Ekspozita “Pezull”/ Vepra e piktores Blerta Xhomo, me kurator Vladimir Myrtezai
06/01/2020 19:43

Pezull e quan Blerta Xhomo këtë ekspozitë, sepse edhe vetë gjendja e saj e tillë është. Pezull kundrejt lëvizjes gravitacionale, gjendjes së saj psikologjike, por edhe gjendjes në tërësinë sociale dhe politike të vendit. I janë dashur jo pak, por dy vjet, për të na përgatitur dhe për të na futur në këtë ekspozitë. Ajo ka punuar për të na treguar që asgjë nuk dihet se cdo të ndodhë në të nesërmen. Prandaj edhe titulli është “Pezull”, por ajo që dihet më siguri është që arti është një rrugë plot me sakrifica. “Po. Subjeketi vjen natyrshëm së brendshmi. Por shpesh edhe si pasojë e rrethanave përreth. Subjekti në këtë ekspozitë është përkorsi njerëzor. Është trajta njerëzore, gjithë forca, akumulimi dhe energjia e tij për të vijuar. Quhet “Pezull” dhe unë kam marrë indicie nga dy cikle, sepse kjo ekspozitë në vetvete përmban dy cikle. Vjen e tillë për t’i mëshuar më shumë idesë, forcës dhe qëllimit tim”, shprehet Blerta Xhomo, piktore. Sipas kuratorit Blerta Xhomo i orienton ndjesitë për interpretimin e hapësirës piktoriale si territori që kultivon optimizëm, apo herazi si shkaktezë e një ekspresioni drite që kthehet në ritëm dhe energji. “Ka një pastrim në pikturën e saj. Ja kemi arritur qëllimit që ajo ta shohë pikturën ndryshe, jo ta shohë si një proces i narracionit në pikturë, por ta shikojë si një proces i një pikture të parë në mënyrë disi më bashkëkohore kësaj radhë. Ajo modelon mirë hapësirën, formatin, e thërrmon pikturën. merr modulin dhe e zhvillon dhe nëpërmjet këtij moduli që e gjen si pretekst të pikturuari, ajo ndërton një situatë krejtësisht ndryshe nga ajo çfarë kishte tre katër vjet më përpara”, tha Vladimir Myrtezai, kurator. Xhomo është një personazh interesant në botën shqiptare. Ajo të bën të besosh që arti është një e papritur, por edhe sakrificë për të mos rënë dakord me asnjë skemë.

Karnavalet në Gjirokastër, festa në qytetin e gurtë u rikthye pas 6 dekadash
23/02 19:15
Ç’ne single ti? Shfaqja ngjit në skenë artisten durrsake Keti Bashhysa
23/02 19:13
Exclusive/ Smajl Lulani, artisti me kodin e vet piktorik…
23/02 16:21
Shkrimtarët e diasporës/ Mbi 100 shkrimtarë në takimin “letra nga diaspora”
22/02 19:46
“Galaksia” në Teatrin Kombëtar – Vepra me Olta Dakun protagoniste
20/02 19:40
Arratisjet në komunizëm/ 90 mijë dosje dhe fashikuj hedhin dritë për gjysmë shekulli
18/02 19:42
Në shpellën e Anglezit stalakmidet dhe stalaktidet miliona vjeçare, por edhe gjurmët e luftës II Botërore
16/02 20:59
“Dritë përtej errësirës” Ekspozita në Shkodër, 30 vite pas rikthimit të lirisë së besimit
16/02 20:43
Gjirokastër/ Interpretohen vargjet e Fan Nolit, Dritëro Agollit dhe Ismail Kadaresë
16/02 12:47
Drama “Hedda Gabler”/ Vepra e Ibsenit, në skenën e teatrit eksperimental
15/02 15:57
Sot dita e radios/ “Pasioni” që nuk vdes kurrë
13/02 20:03
Prezantohet dokumentari kushtuar aktorit Bekim Fehmiu
13/02 16:04
“Eja në alpet tona, eja në mit”/ Alket Ismali promovon librin me pamjen e alpeve shqiptare
11/02 15:41
“Oscar” në Top Channel, ceremonia u transmetua live
10/02 13:39
Lezhë, shfaqet “Vajza me kukull”/ Drane Xhaj: Për të ardhur keq sa pak interes për teatrin
10/02 13:03
Lamtumira e Nexhmije Pagarushës! Në Prishtinë ceremonia për artisten e madhe
09/02 13:26
Homazh për Pagarushën, artisten e madhe që u nda nga jeta në moshën 86-vjeçare
09/02 13:03
Korçë, komedi premierë/ “S’ka burrë që tradhton gruan time”, në skenën e teatrit
08/02 15:34
Rroku bashkon njerëzit/ 3 musketierët ‘zbarkojnë’ në Greqi
07/02 21:21
Lamtumirë Nexhmije Pagarusha/ Bilbili i Kosovës ishte 86 vjeç, la pas këngët e mrekullueshme
07/02 13:51