Do shtohen lekët në qarkullim/ Çfarë efekte ka? Shpjegimi i ekspertit Ardian Civici
03/04/2020 15:21

Mbrëmjen e djeshme në emisionin “Open”, guvernatori i bankës qendrore foli për shtim të parave në qarkullim. Për të kuptuar se çfarë ndodh prej kësaj lëvizje të bankës ne pyetëm ekspertin e ekonomisë, zotin Ardian Civici. Çfarë efektesh ka shtimi i monedhës në qarkullim? “Shtimi i monedhës në qarkullim është një nga instrumentet ose mjetet që përdoret zakonisht nga bankat qendrore. Natyrisht, në raste ekstreme ose raste shumë të veçanta, për të shtuar masën monetare në qarkullim dhe nënkupton dy elementë: Elementi i parë ka të bëjë me prerjen e parave të reja dhe hedhjen e tyre në qarkullim që natyrisht do të furnizonte me likuiditet bizneset, individët edhe bankat, por ka një risk shumë të madh sepse shoqërohet me rritje të inflacionit, me ulje të fuqisë blerëse dhe me rritjen e çmimeve. Ajo që është më e mundshme, siç e theksoi guvernatori në intervistën e tij, ka të bëjë me ato që quhen politika jokonvencionale, monetare, të cilat nënkuptojnë që përveç uljes së normës bazë të interesit, e cila aktualisht në Shqipëri është në nivelin 0.50%, që nënkupton që kreditë dhe përqindjet e interesit të tyre do të bëhen më të lira, që kostoja e parasë bëhet më e lirë dhe natyrisht favorizohet edhe kreditimi në kushte më lehtësuese.

Top News – Publikohen masat e reja/ Rama-plazhet hapen pas 10 qershorit
24/05 22:38
Fundjavë e peshkimit/ Burrë e grua prej 10 vjetësh përshkojnë bregun e Orikumit
24/05 21:02
Karantina e çiftit të artistëve/ Izolimi solli edhe projektet e reja për Zeqir dhe Violeta Sulkuqin
24/05 21:02
Exclusive – Kujtim Spahivogli, Shenja e një brezi – 24 Maj 2020
24/05 21:02
Rama: Hapim plazhet më 10 qershor
24/05 21:01
Skandali me këshilltarin e Johnson/ Shkeli karantinimin, por kryeministri e merr në mbrojtje
24/05 20:59
Greqi, nesër hapen restorantet/ Sot vetëm 2 raste me Covid-19 dhe asnjë viktimë
24/05 20:55
Laguna e Durrësit/ Bisht Kamëz, Fllakë – Sektori Rinia tërheq pushues, por mungon infrastruktura
24/05 20:41
Top News – Basha zgjedh Shkodrën/ Për të uruar besimtarët myslimane
24/05 20:40
Inertet pushtojnë rrugët/ Durrës,gjurmët e pasojave që la tërmeti i 26 nëntorit janë ende të dukshme
24/05 20:11
Top News – Sfida ndaj Covid-19/ Shprehet optimist mjeku Tritan Kalo
24/05 20:10
Amerikani i videove TikTok/ Gatuan gatimet e njohura shqiptare dhe përpiqet të komunikojë në shqip
24/05 20:09
Fermeri që i qëndron traditës/ Pas 20 vitesh në emigracion, 67 vjeçari i përkushtohet bujqësisë
24/05 20:09
Viti shkollor mbyllet online/ Mësimi deri në 29 maj, vlerësimi final me rezultatet deri në 9 mars
24/05 19:50
Zgjedhjet, jo më në muajin qershor/ 4 negociatorët e reformës do të ulen në tryezë të martën
24/05 19:49
Pezullimi i Luan Dacit/ Gjykata i komunikoi vendimin, avokatët: Do ta ankimojmë
24/05 19:34
Ana shpirtërore e karantinës/ Festat fetare ndryshe. Pandemia i vuri në sfidë të gjithë
24/05 19:33
9 raste të reja me Covid-19/ Të shtunën u shënua viktima e 32 në Shqipëri
24/05 19:32
9 raste të reja me Covid-19/ Të shtunën u shënua viktima e 32 në Shqipëri
24/05 19:17
Falja e namazit në xhami dhe sheshe/ Festa e Fitër Bajramit nëpër Shqipëri
24/05 14:18