Dita e beqarëve, rekord shitjesh në “Alibaba”
11/11/2019 19:51

Dita e beqarëve e gjigantit kinez të tregtisë elektronike ka thyer rekordin në në vitin e 11 të saj. Eventi më i madh i blerjeve online në botë, ka mbledhur më shumë se 30.8 miliardë dollarë në shitje në vetëm 16 orë tregtim, duke kapërcyer rekordin e kohërave, të shënuar vitin e kaluar. Një event gala në të cilin mori pjesë edhe Taylor Swift, lancoi frenezinë 24 orëshe të shopingut. Kjo shënon ditën e parë të beqarëve të “Ali Baba” që nga tërheqje e themeluesit të tij Jack Ma. Ai u zëvendësua nga Daniel Zhang, më herët këtë vit, pasi dha dorëheqjen për tu fokusuar tek filantropia dhe edukimi. Kompania tha se shitjet arritën 1 miliardë dollarë në më pak se një minutë nga hapja e shitjeve online të ditës së beqarëve. Bazuar në ecurinë e orës së parë, zyrtarët presin që shifra të kapërcejë 32 miliardë dollarët. Festivali i blerjeve nisi në 2009, me pjesëmarrjen e vetëm 27 shitësve si një event për të rritur ndërgjegjësimin mbi vlerën e blerjeve online. Më shumë se 200 mijë marka marrin pjesë ndërkohë në eventin e këtij viti. “Alibaba” e shpiku ditën e beqarëve si një antitezë të ditës së Shën Valentinit. Ajo tani është eventi më i madh në botë i shitjeve online, me shifrat që vitin e shkuar lanë pas ato të të premtes së zezë dhe të hënës kibernetike të marra së bashku.

Qeveria turke: Presim termet 7,5 në Stamboll
27/01 16:36
Në një fshat hungarez ndodhet libri më i madh në botë!
27/01 16:17
Dokumentari “Us Kids”, dedikuar të mbijetuarve të Parklandit
27/01 16:15
Tërmeti në Turqi, të mbijetuarit strehohen në trena
27/01 15:28
“Dështon” Salvini/ Në Emilia Romania të Italisë fiton PD
27/01 14:32
Britani e Madhe/ Dalin në qarkullim 10 milionë monedha 50-centëshe për Brexit-in
27/01 14:29
Ylli i NBA që frymëzoi të gjithë/ Ja kush është Kobe Bryant!
27/01 13:12
Shuhet Kobe Bryant/ Bota shpreh dhimbje për yllin e NBA
27/01 13:07
Flet studentja nga Wuhan, epiqendra e virusit: Iu nënshtrova analizave dhe jam mirë
27/01 12:54
Çmimet Grammy/ Triumfon 18-vjeçarja Billie Eilish
27/01 11:57
Kujtohet Holokausti/ 75 vite nga çlirimi i Aushvicit
27/01 10:53
E përditësuar/ 80 të vdekur dhe 2700 raste me koronavirus në Kinë
27/01 10:32
“Hear WHO”/ Aplikacioni më i ri dedikuar…
26/01 22:47
Avioni më i madh/ Boeing 777X realizon fluturimin e parë
26/01 22:23
Shkon në 54 numri i viktimave në Kinë/ Epidemia “prek” Kanadanë
26/01 15:32
Alarmi nga Kina/ Virusi përhapet para se të shfaqen simptomat
26/01 15:10
Mekanizmi që shkaktoi tërmetin/ Eksperti: Origjina tek shtyrja e pllakës arabe në drejtim
26/01 12:40
Tërmeti, Turqi/ Rritet bilanci, shpëtohet 3-vjeçarja
26/01 12:34
Virusi, 90 mijë të prekur në Kinë/ Infermierja: Autoritetet thonë se janë rreth 2 mijë
26/01 12:25
Virusi, Kinë/ Dyfishohet shitja e maskave, por sa mbrojnë vërtet!
26/01 10:47