Dita botërore e diabetit, 13 mijë të prekur në Kosovë
14/11/2019 20:10

Në ditën botërore të diabetit, Kosova bën bilancin. Sipas ekspertëve, gjatë këtij viti në Kosovë janë evidentuar 38 raste, nën moshën 18 vjeçare, të prekur nga diabeti dhe në total, mbi 13 mijë kosovarë janë prekur nga kjo sëmundje. Drejtori i Institutit Kombëtar për Shëndetësi Publike, Naser Ramadani u shpreh se autoritetet po synojnë ndërgjegjësimin e shoqërisë për rreziqet e sëmundjes. “Të dhënat e raportuara faktikisht në kujdesin primar shëndetësor për vitin 2018 të pacientëve me diabet të varur nga insulina janë gjithsej 13 mijë e 357 raste, ku prevalenca më e lartë është e gjinisë femërore prej 57.4 për qind”, shprehet ai. Sipas zyrtarëve të ministrisë së shëndetësisë, kjo e fundit ofron pesë lloj insulinash falas për diabetikët dhe se në klinikën e endokrinologjisë, cdo vit mund të trajtohen rreth 800 pacientë. Naim Bardiqi, sekretar i përgjithshëm në ministri tha se 5 deri në 7 për qind e popullatës në Kosovë, janë prekur nga diabeti. “Në Kosovë konsiderohen diku 5-7 për qind e popullatës janë me prevalencë të sëmundjes ku 20 deri në 30 për qind prej tyre janë të varur nga insulina, e cila u ofrohet falas nga Ministria e Shëndetësisë. Regjistri i pacientëve insulinë vartës i Ministrisë së Shëndetësisë është 13 mijë e 357″, ka thënë Bardiqi. Vetë mjekët thonë se diabeti ka shënuar rritje nga viti në vit ndaj edhe mbetet një sfidë e madhe. Sidoqoftë, edhe pse pacientët me diabet në Kosovë furnizohen falas me insulinë, ata janë të detyruar të shpenzojnë jo pak për blerjen e aparateve dhe fishave për matjen e glicemisë. Dita botërore e diabetit në Kosovë është shënuar me një seri aktivitetesh.

Top News – Covid, bilanci në Kosovë/ 12 të vdekur, 188 raste të reja
09/08 16:00
Ushtarë serbë në Kosovë/ KFOR: Patrulla rutinë me forcat serbe. Banorët: s’jemi të sigurt
08/08 20:27
Hyrja e serbëve në Kosovë/ Në pamje xhandarët serbë në parkingun e restorantit, reagon Kryeministri
08/08 12:21
Top News – Covid-19 në Kosovë/ 3 viktima, 181 raste të reja
07/08 19:24
Top News – Covid-19 në Kosovë/ Vazhdon rritja e infektimeve
06/08 16:02
Top News – Vaksina për covid/ Kosova ka nisur negociatat
06/08 12:18
Top News – Moti i keq në Kosovë/ Paralajmërime për përmbytje
05/08 17:35
Top News – Zëvendëskryeministri Selmanaj infektohet me koronavirus
04/08 15:20
Top News – Dialogu Kosovë-Serbi/ Hyseni-pritet përfshirje amerikane
04/08 12:22
Top News – Kosovë, Hoti me covid/ 7 viktima dhe 250 raste të reja
03/08 17:17
Top News – ​Kosovë/ Infermierët dhe mamitë dorëzojnë uniformat: Turni i natës të paguhet 36 euro
03/08 15:33
Top News – ​Kryeministri Hoti rezulton pozitiv me Covid-19
03/08 12:01
Top News – Kosovë, rëndohet bilanci/ 13 të vdekur, 245 raste të reja
02/08 16:04
Top News – Kosovë, bilanci nga Covid/ 10 të vdekur, 224 raste të reja
01/08 19:38
10 viktima në Kosovë/ Në 24 orë regjistrohen 224 të infektuar të rinj
01/08 19:33
Top News – Hoti u bën thirrje qytetarët të shmangin turmat
01/08 16:41
Top News – Shërohet nga Covid-19 kryetari i LDK-së, ​Isa Mustafa
01/08 14:56
Kosovë, s’ka falje në xhami/ Festa e kurban bajramit, besimtarët vijuan vizitat te të afërmit
31/07 19:43
Top News – Kosovë, rëndohet bilanci/ 15 viktima në 24 orë nga Covid-19
31/07 17:56
Top News – Hoti në QKUK/ Gjendja në Kosovë është e rëndë
31/07 13:03