Dieta mesdhetare/ Më e mira në botë mes alternativave
19/01/2020 20:43

Dieta mesdhetare është më e mira në botë dhe lë pas shumë alternativa të tjera. Ajo ka marrë vlerësimin e dietës më të shëndetshme të mundshme, në klasifikimin e 2020-ës, nga mediat amerikane. Ajo sipas ekspertëve, parandalon dhe kuron diabetin, është e shëndetshme dhe ka në bazë perimet. Për më tepër, është një dietë që mund të mbahet lehtë, pa shumë mundim. Këta parametra kanë bërë që dieta mesdhetare të marrë çmimin e ushqimit më të mirë të mundshëm. Pjesë e trashëgimive botërore të UNESCO-s që nga 2010, dieta mesdhetare ka triumfuar në mesin e 35 alternativave të tjera falë efekteve pozitive mbi jetëgjatësinë dhe përfitimet e shëndetit, mes të cilave edhe humbja dhe kontrollimi i peshës, shëndeti i zemrës dhe sistemit nervor, parandalimi i kancerit dhe sëmundjeve kronike, parandalimi dhe kontrolli i diabetit. Në vend të dytë është renditur dieta dash, kundër hipertensionit dhe ajo fleksariane, një mënyrë fleksibël ushqimi. Në vend të katërt ndërkohë është dieta mind, që parandalon dhe redukton rënien konjuktive. Tek dieta mesdhetare është vlerësuar mbi të gjitha sasia e vogël e bukës, brumrave, frutave, perimeve, mishit, vajit të ullirit dhe gota tradicionale e verës e konsumuar në tavolinë.

Greqi, sot 3 viktima/ Më pak raste të reja, por shtohen të prekurit në anijen turistike
02/04 21:51
Britani, rritet bilanci/ Më shumë viktima se dje, por më pak të infektuar
02/04 21:50
Top News – Një javë e semurë!/ Vdes 48 vjeçarja pa asnjë sëmundje
02/04 21:35
Top News – Bilanci i Covid 19/ Itali, 760 viktima ne 24 ore
02/04 20:58
Top News – ‘Shpaloset’ në Serbi ’diplomacia e maskave’ e Pekinit
02/04 20:54
Top News – SHBA në kthetrat e koronës/ Bota drejt 1 milionë rasteve
02/04 19:00
Top News – UFC, Sfida me Ferguson/ Khabib tërhiqet,shkak korona
02/04 17:50
Top News – Epidemia në Itali/ Kur mbaron makthi
02/04 17:26
Top News – Europa Lindore/ A është më rezistente nga korona
02/04 17:21
Top News – Masa të forta në Kinë/ Ndalohet mishi i qenit dhe maces
02/04 17:14
Top News – Kriza e koronës/ ‘Gëzon’ natyra në jug të Francës -Pa koment
02/04 17:07
Top News – Einburg, korona/ Anulohet festivali i artit – Pa koment
02/04 16:59
Top News – Çmimi i naftës në pikiatë/ Nuk do ketë hapësirë për ta mbajtur
02/04 16:49
Top News – Berlin, parku zoologjik/ S’ka vizitorë, paqe për kafshët – Pa koment
02/04 16:47
Top News – Austri maskat/ Shpërndahen në supermarket – Pa koment
02/04 16:46
Top News – Shkencëtarët Kinezë/ Zbulojnë anti trupat kundër koronës
02/04 16:42
Top News – SHBA alarmi/ Po mbarojnë pajisjet mbrojtëse
02/04 14:44
Top News – Nuk mjafton sëmundja/Në Spanjë, papunësia rekord
02/04 14:39
Top News – Të sigurta për testim/ Dy vaksinat kundër koronës
02/04 13:20
Top News – Shkencëtaret kinezë/ Zbulojnë anti trupat kundër koronës
02/04 13:17