Dërgohet në gjykatë dosja kundër Lulzim Bashës, kryeopozitari akuzohet për “falsifikim dokumentesh”
12/12/2019 19:32

Afatet mbaruan dhe këtë të enjte dosja në ngarkim të kryetarit të PD, Lulzim Basha, Arben Ristanit dhe Ilir Dervishit, u dergua në Gjykatën e Tiranës për gjykim. Dy nga tre prokurorët e çështjes, Gjergj Tako dhe Ervin Karanxha, lanë në fuqi vetëm akuzën për “falsifikim dokumentesh” duke rrëzuar akuzën për “pastrim parash” me arsyetimin se në Shtetet e Bashkuara të Amerikës lobisti Nik Muzin ishte penduar për çështjen dhe kishte kërkuar garanci që mos merrej në pyetje në Shqipëri për të folur. Por ky arsyetim është kundërshtuar nga prokurori i tretë, Kol Hysenaj, i cili reagoi dhe çështja shkoi në dorën e drejtuesves së Prokurorisë së Tiranës, Elisabeta Imeraj. Kjo e fundit ka vendosur zëvendësimin e prokurorit Ervin Karanxha. Por për shkak të faktit procedural që nga prokurorët është njoftuar përfundimi i hetimeve, dhe drejtuesi duhet të respektojë pavarësinë e prokurorit, është gjykata ajo që vendos. Drejtuesja e prokurorisë, zonja Imeraj, ka bërë një udhëzim që i udhëzon prokurorët të kryejnë veprime shtesë, siç është pyetja e lobistit Nikolas Muzin. Por ligji parashikon pavarësinë e prokurorit të çështjes. Në pamundësi të cënimit të pavarësisë së prokurorit, Drejtuesi ka përcjellë në gjykatë konstatimet mbi pavlefshmëritë e mundshme, të cilat në bazë të ligjit është gjykata që vendos. Fati i Lulzim Bashës varet tashmë nga gjyqtari paraprak. Në gjykatë siç thonë burime të Top Channel do jenë vetëm dy prokurorë para gjyqtarit paraprak, Kol Hysenaj dhe Gjergj Tako, pasi prokurori i tretë Ervin Karanxha është zëvendësuar nga kryeprokurorja e kryeqytetit Elizabeta Imeraj. Dosja e cila në publik njihet si ‘dosja për financimet ruse’ nisi pasi Partia Demokratike kishte deklaruar në KQZ shumën prej 500 mijë dollarësh paguar lobistit Nik Muzin në Shtetet e Bashkuara. Ndërkohë lobisti i kishte deklaruar këto pagesa që ishin bërë edhe nga kompani si Biniata Trade, me pronësi të ndyshimtë. Akuzat politike për financime ruse ndaj PD-së shpërthyen menjëherë ndërsa Basha e mohoi deri në fund. Më 8 nëntor, kreu i PD e komentoi pozitivisht faktin që Prokuroria rrëzoi akuzën për pastrim parash dhe la vetëm atë për falsifikim, por drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës kërkon që t’i shkohet deri në fund çështjes dhe të merret në pyetje edhe lobisti amerikan Nik Muzin. Si u shmang akuza e “pastrimit të parave”? Në nisje të hetimit prokurorët kishin në dorë deklarimet se për lobimin e Partisë demokratike në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ishin paguar 650 mijë dollarë për lobistin Nik Muzin, me pagesa që shkonin nga disa drejtime një prej të cilës nëpërmjet një kompania off shoore të quajtur “Biniata Trade” që në një seri lidhjes përfundonin te dy shtetase ruse aktiviteti i së cilave është regjistruar në Belize.

Top News – Goditet rrejti i trafikut/ Po transportonin 34 shtetas sirianë
13/08 22:07
Top News – Marrëveshje historike/ Mes Izraelit dhe Emirateve Arabe
13/08 21:49
Top News – Hakmarrja e Berlusconit ndaj ish të fejuarës biseksuale, foto me të dashurën deputete
13/08 21:04
“Rrjeti i Pastër”/Telekom Albania i jep Shqipërisë statusin e vendit të parë në rajon që i bashkohet
13/08 20:58
Top News – Cristiano Ronaldo shijon pushimet në Portofino, dedikim të veçantë Georginës
13/08 20:45
Në 23:00 mbyllet kufiri në Kakavijë/ Të inatosur qytetarët i bien borive
13/08 20:32
Top News – Greqi, shtohen rastet/ 204 raste të reja dhe 5 viktima
13/08 20:29
5 viktima dhe 154 raste/ Thirrja për të rinjtë: Virusi nuk njeh moshë dhe nuk bën përzgjedhje
13/08 20:10
Stërvitja greko-franceze/ Mesazh Turqisë që te ndaloje kërkimet për hidrokarbure
13/08 20:07
Dëbohet agjenti iranian/ Ehsan Bidi në qendrën e refugjatëve në Kapshticë, do ti dorëzohet Greqisë
13/08 19:54
Ulet ndjeshëm numri i lindjeve/ Bonusi për çiftet e reja nuk po jep efektin e dëshiruar
13/08 19:51
Top News – Shkeljet në timon/ Policia kontrolle në gjithë vendin
13/08 19:41
Veliaj kthehet në zyrë/ Kreu i Bashkisë: Jam kuruar në Shqipëri
13/08 19:38
Top News – Dosjet, gjykata e lartë/ 12 juristë krijojnë inventarin
13/08 18:43
Top News – Ligji per vlerat e UÇK/ Kosovë, nuk miratohet në kuvend
13/08 18:05
Top News – Kopshtit i ri zoologjik/ Nis puna, teatër kukullash e parking
13/08 18:03
Top News – Rekord infektimesh/ Covid, 154 raste të reja , 5 viktima
13/08 17:57
Top News – Trafik e pengmarrje/ 3 shënjestrat e radhës të OFL
13/08 17:54
Dëbohet nga Shqipëria agjenti sekret i Iranit, Ehsan Bidi
13/08 17:36
Top News – Largohen mjekët italiane/ Covid, përfundon misioni i ndihmës
13/08 17:06