Debat për ligjin e online/ Grupet e interesit kërkojnë ndryshime
11/12/2019 19:49

Përpjekja e qeverisë për disiplinuar xhunglën e portaleve online, kanë shkaktuar debate të forta në Komisionin për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik. Shoqatat që mbrojnë të drejtat e gazetarëve mendojnë se ky draft ligj mund të kufizojnë lirinë e medias shqiptare. Mimoza Kociu nga shoqata e gazetarëve profesionistë tha në komisionin parlamentar se këto shqetësime për draft-ligjet nuk është një histori e re. Në këtë tentativë të nevojshme për ti vënë fre abuzimeve dhe prodhimit të fake news nga portalet anonime, qeveria është duke u përballur edhe me sugjerimet e ndërkombëtarëve. Në komisionet parlamentare një ditë më parë përfaqësues të OSBE, BE, Këshillit të Europës dhe UNDP, kërkuan rishikimin e variantit të tretë të projekt-amendamenteve të ligjit për median. Në thelb ligji kërkon të vërë rregull dhe të zbardhë çështjen e pronësisë, financimeve si dhe të detyrojë mediat on line që ti përgjigjen ligjit veçanërisht kur dezinformojnë apo prodhojnë fake news. Ndërkombëtarët kanë kërkuar që ligji të detyrojë portalet, heqjen e pjesëve të papërshtatshme në publikimet e tyre. Në Shqipëri aktualisht janë mbi 800 portale, pjesa dërmuese e të cilave notojnë në informalitet.

Vrau ‘gangsterin’ shqiptar në sy të familjes, arrestohet 22-vjeçari
22/01 11:09
Korçë/ Vazhdon zjarri në Çardhak
22/01 11:01
Fier/ Protesta kundër OSHEE-së, Baçi: Banorët po vidhen ngado pa mëshirë
22/01 10:59
Çfarë ndodhi mbrëmë në Vlorë? Renea aksion ‘blic’
22/01 10:32
Thyen arrestin e shtëpisë, 36-vjeçari kapet duke vjedhur
22/01 10:01
Bëri ‘gangsterin’ duke xhiruar gomat e makinës pranë komisariatit, policia i bën gjëmën
21/01 21:42
“Bloomberg” shkruan për transformimin e Piramidës: Tirana, një qytet i pastër, me administratë progresive
21/01 20:13
Anti-terrori në gatishmëri pa afat/ Të huajt nga Lindja intervistë të posaçme, u skanohen shenjat e gishtave
21/01 19:38
Aksident i rëndë/ Përplaset me trafikndarësen, ndërron jetë 22-vjeçari
21/01 17:52
Dëbimi nga Shqipëria, turkut Çelik iu mohua ankimimi
21/01 17:34
LVV: Komuna e Prishtinës dhe MMPH kanë shkelur ligjin me të dyja këmbët në Badovc
21/01 16:55
Greva në Paris/ Rritet me 40% numri i aksidenteve rrugore
21/01 16:43
Pa buxhet, Kosova mund të përballet me trazira dhe dëme të mëdha në shoqëri dhe ekonomi
21/01 16:11
Ligji i ri për sportin/ Ndryshojnë nenet për sponsorizimet
21/01 16:07
Greqia kthen refugjatët/ Dëbime drejt Turqisë nga policia greke
21/01 16:01
Virusi vdekjeprurës/ Shkencëtarët identifikojnë virusin e rrezikshëm
21/01 15:54
Shkodër/ Mjeshtrit e drurit, tradita një shekullore e familjes Karini
21/01 15:51
Vijon rikonstruksioni i shkollës “1 Qershori” në Kombinat, do të jetë me një turn
21/01 15:35
Hiqet taksa për pensionistët e huaj/ Masa për të lehtësuar qëndrimin e tyre në Shqipëri
21/01 15:33
Gripi, 12 orë më 40 gradë/ Mjekët: Në Shqipëri lëvizin dy lloje virusi
21/01 15:30