Davos/ Dy hidraulikë dyshohen për spiunë
22/01/2020 17:19

Policia zvicerane mendon se dy rusë të ndaluar në muajin gusht bë Davos, kanë qenë punonjës të shërbimeve sekrete, edhe pse hiqeshin si “hidraulikë”. E përditshmja vendase Tages-Anzeiger thonë se të dyshuarit si agjentë rusë kanë pasur pasaporta diplomatike dhe mund të kenë qenë duke përgatitur fazën e parë të një operacioni spiunazhi në vendin ku organizohet forumi botëror i ekonomisë. Burime të policisë zvicerane pohuan për BBC-në ndalimin e dy rusëve përpara disa muajsh, por ambasada ruse në Bernë deklaroi se gjiganti mediatik po përpiqet të krijojë “ një skandal nga asgjëja”. Sipas Tages-Anzeiger, policia kishte nisur të dyshonte nga qëndrimi trejavor i të dy burrave në hapësirat luksoze të Davosit. Kur efektivët i janë afruar, njëri prej rusëve është hequr si hidraulik, çka konstrastonte ndjeshëm me faktin që kishin pasaporta diplomatike. “Të dy burrat kishin pasaporta diplomatike ruse por nuk ishin regjistruar zyrtarisht si diplomatë në Zvicër”, tha zëdhënësja e policisë, Anita Senti. Shërbimet zvicerane të sigurisë kanë vënë re një aktivitet të shtuar të inteligjencës ruse në shtetin e tyre gjatë viteve të fundit. Në raportin e Shërbimit Federal të Inteligjencës zvicerane më 2018, thuhet se një në katër diplomatë rusë në Zvicër është spiun.

Në Luksemburg…atje ku artizanati po njeh një “bum”
16/02 22:08
Komuniteti në Britani mobilizohen në shpëtim të ‘PUB’-eve
16/02 21:37
Stuhia “Dennis” gjunjëzon Britaninë e Madhe
16/02 20:01
Dy shkencëtarë kineze: Virusi doli nga laboratorët ne Wuhan
16/02 19:04
Përhapja e koronavirusit, Kina kufizon me tej lëvizjet
16/02 18:55
Bie “forca” e Koronavirusit/ Kina njofton se për të tretën ditë ka një frenim të virusit
16/02 12:24
400 çifte lidhën kurorë në ditën e Shën Valentinit, ceremonia falas!
15/02 16:19
Në kërkim të jashtëtokësorëve/ Në New Mexico, nis projekti gjigant
15/02 16:01
SHBA “blen” Europën/ Një miliardë dollarë për t’u larguar nga gazi rus
15/02 15:50
Masakroi me thikë gruan, shpërthejnë protestat në Meksikë
15/02 13:11
Presidenti i Gjermanisë: SHBA, Kina dhe Rusia rrezikojnë rendin botëror!
15/02 12:33
Frika nga virusi ‘mbyll’/ Mobile World Congress
14/02 20:38
Trumpi uron Thaçin për përvjetorin e 12-të të Pavarësisë së Kosovës
14/02 20:35
Falimenton kompania ajrore turke, Atlas
14/02 20:17
Debati për pavarësinë e drejtësisë/ Presidenti Trump dhe vija që ndan politikën nga zbatimi i ligjit
14/02 20:11
Whisky me i shtrenjtë, del në shitje në ankand online
14/02 20:04
Sulme me tullumbace nga rripi i Gazës në Izrael
14/02 19:20
Zhduken dy gazetarë në Wuhan/ Tregonin të vërtetën për atë që ndodhte në epiqendrën e koronavirusit
14/02 19:18
Putin: Në kushtetutën e re, përfshihet edhe nocioni i martesës
14/02 19:18
Publikimi i pamjeve pornografike, Griveaux heq dorë nga gara për kryetar të Parisit
14/02 17:32