Çfarë ndodhi 11 vjet më parë?/ Shembja e pallatit në Gjirokastër, deklaratat e Berishës dhe Ramës dhe arrestime…
02/12/2019 19:10

Në 9 nëntor të vitit 2008, qyteti i Gjirokastrës u trondit nga një ngjarje e rëndë teksa një pallat 5 katësh u shemb duke zënë nën rrënoja 3 persona. Shkaku i shembjes së pallatit ishte gropa e hapur për ndërtimin e një pallati të ri, vetëm pak metra më tej. Menjëherë në vendngjarje mbërritën kryeministri i asaj kohe Sali Berisha, por edhe Edi Rama që drejtonte opozitën. Të dy kërkuan të njëjtën gjë. Vetëm një ditë pas tragjedisë, në datën 10 nëntor policia arrestoi 8 persona mes të cilëve pronarin e firmës që po ndërtonte pallatin e ri, shefen e inspektoriatit të ndërtimit në Gjirokastër si dhe shumë zyrtarë të tjerë të bashkisë. Shumë nga këta persona u dënuan me burg deri në 5 vjet në të gjitha shkallët e gjykimit, ndërsa kompania ndërtuese i pagoi mbrapsh qeverisë të gjitha shpenzimet për strehimin e familjeve që humbën shtëpitë. Fiks 11 vite më vonë Shqipëria u përball me një tragjedi shumë më të madhe, ku dhjetëra pallate u shembën si pasojë e tërmetit ndërkohë që qindra dhe mijëra të tjera janë të pabanueshëm. Shumica dërrmuese e pallateve të shembura nga tërmeti dhe atyre që sot janë të pabanueshme mendohet se kanë abuzime në cilësinë e ndërtimit. Në Durrës zyrtarët kanë shkelur ligjin duke dhënë leje në vende ku nuk mund të ndërtohet, ndërsa ndërtuesit kanë abuzuar me standardet e sigurisë për të nxjerrë fitime të paligjshme. Por pavarësisht se këto shkelje i morën jetën 51 personave dhe lanë pas qindra milionë euro dëme këtë herë qeveria hesht. Edi Rama i Durrësit duket ndryshe nga ai i 11 viteve më parë në Gjirokastër. Për habi heshtja ka pllakosur edhe opozitën, pasi as Lulzim Basha nuk ka kërkuar vënien para ligjit të përgjegjësve. Edhe pse prokuroria e Durrësit njoftoi nisjen e hetimeve, politika hesht në sinkron, një heshtje qe duket gati gati si e koordinuar për të shpallur fajtor tërmetin dhe për t’ia hedhur koston e rindërtimit qytetarëve. Por ata që shkaktuan 51 viktima të pafajshme dhe qindra milionë euro dëme kanë emër. Familjarët që sot janë në rrugë i njohin mirë se kush janë zyrtarët, inxhinierët dhe ndërtuesit të cilët ju ndërtuan ferrin mbi rërën e Durrësi. Pavarësisht heshtjes së politikës në Tiranë.

Fundjava në Dardhë, fshati malor mbulohet nga dëbora e parë
14/12 19:51
Durrës/ Hetim për shkollën e shembur, u përurua në nisje të fushatës në vitin 2009
14/12 19:43
Basha: Laçianët diskriminohen/ Kreu i PD takon banorët e dëmtuar në zonën e lacit
14/12 19:35
Lagje e re në Spitallë/ Rama shkon edhe në Laç dhe premton spitalin
14/12 19:10
Videomesazhi i Ramës kundër opozitës: Po fillon lufta e baltës
14/12 18:45
Dhunohet barbarisht arbitri në Peqin
14/12 17:05
Nis “Top Talent”, zbulohet emri i prezantueses e plot risi e surpriza
14/12 16:06
Me shqiptarët që nuk flasin shqip në Gjurmë Shqiptare/ Çfarë ka ndodhur me banorët e fshatit Besnik
14/12 16:02
Për festa në Korçë/ Rezervimet janë bërë që gjatë muajit nëntor
14/12 16:01
Do hiqet taksa për dhurimet/ Vetëm për familjarët e afërt dhe për banesat
14/12 15:59
Tërmeti, 9 arrestime në Durrës/ Prokuroria ka nxjerrë 19 urdhëra për ndërtues dhe zyrtarë
14/12 15:58
Konference donatorësh për Shqipërinë/ Do mbahet në janar të 2020 në Tiranë
14/12 15:55
Piktorët e peizazhit/ Për të katërtin vit bëhen bashkë në një ekspozitë
14/12 15:48
Konviktet u dëmtuan/ Te Mjekësia, studentët sistemohen në ambiente të tjera
14/12 15:34
Rama në Laç: Për një periudhë 6 mujore, spitali duhet të jetë gati
14/12 15:06
“Nuk mban premtimin”/ Banori rom i Laçit rrëzon propagandën e Edi Ramës me të pastrehët nga tërmeti
14/12 14:52
Në pritje të qeverisë së Kosovës/ LDK dhe VV mbledhin kryesitë
14/12 13:39
Nis sezoni i skive në Dardhë/ Dëbora shkon në 20 centimetra
14/12 13:32
Arrestime për tërmetin/ Policia po ekzekuton 17 urdhër arreste
14/12 13:16
Mikelanxheloja i Shkodrës/ Në studion e piktorit që u dekorua edhe nga Papa
14/12 13:10