Buxheti i BE-së, pakënaqësi mes vendeve të varfra
07/11/2019 20:22

Vendet e varfra të Bashkimit Evropian, kritikuan projekt-buxhetin post-Brexit të bllokut, që veçanërisht redukton fondet speciale që kanë ndihmuar në zhvillimin e tyre që prej anëtarësimit. Komisioni evropian ka propozuar një reduktim prej rreth 7 për qindësh të të ashtuquajturit fond kohezioni, në buxhetin 1.3 trilionë eurosh të pas 2020-ës, disa vjecar, që do të ndihmojë në përballimin e humbjes së kontributit të Britanisë pas Brexitit. Politika e zhvillimit apo kohezionit synon të krijojë kushtet ekonomike në vendet tradicionalisht më të varfra të jugut dhe lindjes së BE që ato të ngrihen në nivelet perëndimore. Në një takim në Pragë, 16 anëtarët më të varfër insistuan në një deklaratë se blloku duhet të mbajë fondet e kohezionit në nivelet aktuale pasi reduktimet mund të dëmtojnë arritjen e objektivave të zhvillimit të vendosura në marrëveshjet evropiane. “Është një propozim i pandershëm dhe ne duam drejtësi. Vendet e pasura duan të reduktojnë fondet e kohezionit në mënyrë që vendet më të varfra të marrin akoma më pak para dhe të pasurat më shumë. Kjo është e padrejtë”,ka thënë Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban. Në të njëjtën linjë me Orban ishin edhe anëtarë të tjerë të BE, republika Ceke, Polonia dhe Sllovakia, të gjitha vende anëtare të të ashtuquajturit grupi i Vishegradit. Fondet për bujqësinë, që në fondet e zhvillimit zënë pjesën më të madhe të buxhetit, janë reduktuar me 5 për qind. BE ka propozuar së fundmi shpenzimin e më shumë parave në Itali dhe vende të tjera tjera anëtare të goditura nga kriza ekonomike dhe emigrantësh, por më pak për vendet lindore dhe kjo ka shkaktuar jo pak pakënaqësi.

Top News – Akuzohet për mashtrim/ Turqi, Idrizi rrezikon 10 vite burg
03/06 00:32
Top News – Bunkeri i Donlad Trump/ Çfarë fshihet poshtë shtëpisë së bardhë
02/06 19:46
Top News – OBSH akuzon Kinën/ Del dokumenti sekret i Covid 19
02/06 19:19
Top News – Kompanitë e huaja/ Rriten izraelitët, bien Grekët
02/06 18:33
Top News – Kina kërcënon SHBA/ Hakmarrje për statusin e Hong Kongut
02/06 15:57
Top News – Zbulimi i çuditshëm i ekspertëve italianë: Virusi nuk është larguar, por vret më pak!
02/06 14:32
Top News – Anglia, jo më vendi i shiut! Maji më i ngrohtë në histori
02/06 13:17
Top News – Avionët, mund të ndalohen bagazhet e dorës për të shmangur infektimin!
02/06 12:54
Top News – Trump me tone të forta pas protestave në SHBA: Jam president i ligjit dhe rendit…
02/06 12:15
Top News – Teoritë konspirative: Koronavirus, shpikje e Bill Gates!
02/06 11:50
Top News – Droga, raporti Evropian/ “Kultivim masiv në kohë pandemie”
01/06 20:18
Top News – Dita ‘D’ e Europës/ 15 qershori, shpresa për kufijtë
01/06 20:14
Top News – Epidemi e re në Kongo/ Bota e shqetësuar nga koronavirusi
01/06 20:12
Top News – Moska zbut masat/ Por rriten rastet e të infektuarve
01/06 19:46
Top News – SHBA në “flakë”/ S’ndalet dhuna, vritet një protestues
01/06 17:54
Top News – Itali, ish-velinat/ Relaks me yoga në park
01/06 17:52
Top News – Protestat ne SHBA/ Grabitjet, qytetarët mbrojnë bankata
01/06 17:51
Top News – Pas izolimit… Greqia rihap hotelet
01/06 16:38
Top News – Kryeministri armen dhe familja e tij infektohen me koronavirus
01/06 16:37
Top News – U zhduk apo jo koronavirusi? “Plasin” polemikat në Itali
01/06 16:36