Bilanci pas tërmetit/ Lezhë, 80 pallate të pabanueshme, vazhdon plotësimi i formularëve për qiratë
09/12/2019 20:07

Përfaqësuesi i komitetit Ndërministror për Emergjencat Civile në Qarkun e Lezhës, Etjen Xhafaj, në një deklaratë të tijën tregon bilancin e gjendjes aktuale, pas verifikimeve të bëra pas dëmtimeve që ndodhën nga tërmeti i 26-nëntorit. Xhafaj është shprehur se ditët e fundit ka filluar një zhvendosje nga hotelet sepse qytetarët kanë kërkuar të gjejnë strehim për të afërmit e tyre, 3 ditët e fundit janë larguar më shumë se 100 qytetarët nga hotelet në Shëngjin. Aktualisht 14 grupe verifikime të masës së rrezikut po konstatojnë dëmet në të gjitha pallatet. 80 pallate paraqesin rrezikshmëri të lartë dhe janë shpallur të pabanueshme, shton më tej Etjen Xhafaj. Mësimi ka filluar normalisht ditën e sotme, urgjenca e spitalit të Laçit është funksionale tanimë dhe të gjitha të sëmurët janë transportuar drejt spitalit të Lezhës. Nesër do të zhvillohen takime në 3 bashki, për të vazhduar me plotësimin e listave që të plotësojnë sa më parë formularët për qiratë. Janë shpërndarë më tepër se 100 çadra dimërore dhe ka filluar sërish shpërndarja për në familjet në nevojë.

Durrës/ Ankesa për riparimin e dëmeve. Banorët e zonës së plazhit kërkojnë ndihmë
27/01 15:26
97-vjetori i Shërbimit Pyjor Shqiptar, vullnetarë i bashkohen aksionit për mbjelljen e 1000 pemëve
27/01 15:24
Flet Rama për Top Channel: Me Merkel plan të përbashkët veprimi në shtimin e donatorëve
27/01 15:20
Shqipëria ka risk të ulët/ Ngrihet task-forca për virusin që ka prekur Kinën
27/01 15:17
Flet Yuri Kim për herë të parë si ambasadore, mesazhi në shqip: Ne jemi ende me ju, krahë për krahë
27/01 15:15
Shqiptarja e vetme në Wuhan/ Silva Doçi: Jemi në izolim. U sëmura, por ishte thjeshtë grip
27/01 15:03
Rivalitet dhe polemika/ Gara e konkurentëve në “Përputhen”
27/01 14:20
Turizëm në fshat/ Puna në bujtinat e fshatrave të Dropullit
27/01 13:44
Tërmeti, takim Merkel-Rama/ Kryeministri dhe kancelarja flasin para konferencës së donatorëve
27/01 13:03
Flet studentja nga Wuhan, epiqendra e virusit: Iu nënshtrova analizave dhe jam mirë
27/01 12:54
Alergji nga ndotja – Mjekët këshillojnë si të ruhemi
27/01 12:49
Përkeqësohet indeksi i ndotjes në Shqipëri/ Qytetet më të ndotura, Tiranë, Durrës dhe Elbasan
27/01 12:47
Skrevan/ Protestë për shkollën e dëmtuar nga tërmeti: Hapni shkollën! Duam të mësojmë
27/01 12:31
Drejtimi i INSTAT, qeveria shtyn afatin e aplikimit
27/01 12:02
Makina përfundon përmbys në rrugë/ Aksident tek “Unaza e madhe”
27/01 11:13
Reshje shiu dhe rritje temperaturash, parashikimi i motit për fillimin e javës
27/01 10:22
“Hear WHO”/ Aplikacioni më i ri dedikuar…
26/01 22:47
Avioni më i madh/ Boeing 777X realizon fluturimin e parë
26/01 22:23
“Vdekja e tyre është mister”/ Flet shefi i Repartit të Pediatrisë për vdekjen e binjakëve
26/01 21:34
Vlorë/ Përfshihet nga flakët dyqani
26/01 20:17