Besmir Banushi/ Çiklisti nga Vlora, kampion kombëtar dhe ballkanik
23/01/2020 17:41

E ka nisur sportin 14 vjeç, në vitin 2002. Ndërsa sot, Besmir Banushi është ndër emrat më të rëndësishëm në çiklizmin profesionist në Shqipëri.Ai na rrëfen se çiklizmi ishte në fillim një dëshirë e babait të tij Ai numëron çmime kombëtare e ndërkombëtare. Dy herë kampion i ballkanit e katër herë kampion Shqipërie, 30- vjeçari nga Vlora stërvitet për garat e rëndësishme të këtij viti. I federuar tashmë me Vllazninë, Banushi thotë se në Vlorë çiklizmit profesionist nuk është i zhvilluar, edhe pse ai vetë ka krijuar një grup çiklistësh amatore që e dashurojnë sportin. Karriera e tij, ka njohur disa zhvillime të rëndësishme, mes tyre garat për një skuadër profesioniste Italiane, që e bëri pjesë të garave në Amerikë, Eritrea në Afrikë, Francë, etj. Por endrra e çdo çiklisti mbetet turi i montepelie, në Francë. Banushi parapëlqen ta sfidojë veten edhe në mountain bike në terrene të vështira, ndaj mbetet një shpresë që Shqipëri të prezantohet denjësisht një turnin ballkanik e europian 2020.

Kombëtarja U16, 3 fitore dhe 11 gola/ Agustin Kola thirrje prindërve: Mos i mbyllni fëmijët në shtëpi
17/02 19:50
Nesër Laçi-Partizani/ Sormani: Sulmi? I lumtur nëse shënon edhe portieri
15/02 16:09
Izmir Smajlaj kampion Ballkanik në ‘Kërcim së gjati’
15/02 14:29
Sfida e Partizanit/ Ndeshja test për ekipin që po pëson humbje
15/02 13:33
UEFA Development Tournament/ Kombëtarja e femrave U-16 nuk njeh rival, mposht edhe Gjeorgjinë
13/02 19:52
“ ‘Paqe’ sepse rrezikonim përjashtimin”/ Flet presidenti i KOKSH për rezolutën
12/02 20:00
Partizani-Beslidhja/ Ndeshja për kupën e Shqipërisë
12/02 16:45
Panucci harron paratë: Duka, deklarata të shëmtuara
07/02 19:21
Tirana kërkon titullin/ Përballet sot me Vllazninë që synon kupat e Europës
07/02 16:16
Tirana kërkon titullin! Përballet sot me Vllazninë që synon kupat e Evropës
07/02 13:37
Tifozi i Tiranës prej 58 vitesh/ Muhamed Zalta: U preka shumë pasi fituam derbin e fundit
06/02 20:09
Nuk ecte, por u bë boksier/ Historia frymëzuese e 25-vjeçarit nga Pogradeci
04/02 19:51
Shau në Australian Open/ Federer, 3.000 dollarë gjobë
29/01 21:54
Kukësi – Partizani/ Luhet ndeshja në Air Albania
26/01 20:35
Debat për ligjin e sporteve/ Presidentët e ekipeve bojkotojnë takimin e organizuar nga vetë ata
24/01 20:02
Besmir Banushi/ Çiklisti nga Vlora, kampion kombëtar dhe ballkanik
23/01 17:41
Ligji i ri për sportin/ Ndryshojnë nenet për sponsorizimet
21/01 16:07
Gjici: Bashkia s’financon Kukësin/ Presidenti nuk fsheh vështirësitë e klubit verilindor
19/01 15:23
Luftëtari, gati marrëveshjen/ Drejtuesit flasin për Gjirokastër “të madhe”
18/01 13:14
Kukësi me sulmues të huaj/ Drejtori teknik: Rival kemi Partizanin
16/01 15:44