BE: Korrupsioni ende sfidë për Kosovën
12/12/2019 18:23

Korrupsioni mbetet sfidë e madhe në Kosovë dhe kjo dukuri negative po ndikon në jetën e përditshme të qytetarëve. Përderisa ky fenomen është kaq i shtrirë, atëherë dhe koha që do të kërkojë për tu ndryshuar, do të jetë e madhe. Në këtë përfundim dolën pjesëmarrës të konferencës “Projekti kundër krimit ekonomik në Kosovë”, organizuar nga Zyra e BE-së në bashkëpunim me Këshillin e Evropës, në kuadër të aktiviteteve të shumta që po mbahen në Kosovë me rastin e Javës kundër Korrupsionit. Riccardo Serri, zëvendës shef i zyrës së BE-së në Kosovë, tha se projekti “PECK II” synon të sjellë Kosovën te nivelet e standardeve evropiane për luftën kundër korrupsionit dhe pastrimit të parave. “Lufta kundër korrupsionit duhet të jetë e përditshme. institucionet ndërkombëtare dhe ato vendore janë të përfshira tashmë në këtë luftë, por vetëm të mira ka që t`i kushtohet kësaj teme një debat specifik gjatë kësaj jave. Ne kemi qenë aktivë gjatë këtyre ditëve, e kjo ishte një javë e vështirë, por e tillë ka qenë dhe situata në përgjithësi për shkak të vakumit politik që po vazhdon prej një kohe të gjatë në Kosovë”, shprehet Serri. Serri shtoi se korrupsioni ndikon te të dyja gjinitë, por ka argument se ai prek më shumë burrat. Ndërsa ambasadorja e Suedisë në Kosovë, Kerin Hernmarck Ahlin tha se Kosova përballet me nepotizëm që është një formë korrupsioni, e që në këtë rast janë të përfshira edhe femrat.

41 vite burg për të akuzuarit e “Syri i Popullit”
22/01 11:59
Thaçi për Bloomber: Kosova shumë shpejt me qeveri të re
22/01 11:45
Prishtinë-Beograd, pa pasaporta/ Në fluturimet direkt do të udhëtohet vetëm me karta identiteti
21/01 19:44
Qeveria e Kosovës/ Mustafa, marrëveshje këtë javë
21/01 19:26
LVV: Komuna e Prishtinës dhe MMPH kanë shkelur ligjin me të dyja këmbët në Badovc
21/01 16:55
Pa buxhet, Kosova mund të përballet me trazira dhe dëme të mëdha në shoqëri dhe ekonomi
21/01 16:11
Homazhe në 14 vjetorin e vdekjes së ish-presidentit Ibrahim Rugova
21/01 15:42
LDK: S’ka përgjigje nga VV/ Nënkryetari Veliu: Nuk kemi ofertë tjetër
21/01 15:37
Fluturimet Prishtinë-Beograd/ Hapi i fundit drejt marrëveshjes finale?
21/01 13:25
Linja Prishtinë-Beograd/ Lufthansa planifikon ta kthejë
20/01 21:30
Qytetarët e Prishtinës, të shqetësuar nga ajri i ndotur
20/01 21:13
Arsimi në Kosovë, në krizë prej dy vitesh
20/01 21:08
Thaçi fton sot Kurtin për t’i dorëzuar Dekretin Presidencial të Mandatarit
20/01 16:52
Lufthansa synon të lidhë Prishtinën me Beogradin
20/01 16:09
Thaçi fton Kurtin për mandatin/ Kreu i VV: Unë mandatar, por kthehemi në bisedime me LDK
20/01 13:21
“Der Standard”: Albin Kurti ka 15 ditë kohë, pastaj sërish zgjedhje
20/01 12:32
VV propozon Albin Kurtin mandatar për kryeministër, vendimi dorëzohet te Thaçi
20/01 10:37
Kurti: Akoma nuk kemi marrëveshje me LDK-në, presim t’i kthehemi bisedimeve
20/01 10:15
Posti i presidentit/ “Molla e sherrit” mes VV dhe LDK
19/01 19:35
Thaçi takon Walker: Të krijohet sa më shpejtë qeveria
19/01 19:30