Banorët e Lalëzit: Këtu është luftë/ “Nuk marrim dot tapitë, na vijnë nga 5 palë pronarë”
08/11/2019 19:36

Tokat në Gjirin e Lalëzit dhe fshatin Hamallaj, prej disa vitesh po shfrytëzohen për ndërtime kompleksesh dhe resortesh. Por kjo hapësirë e bukur në anë të detit ka shkaktuar një luftë të gjatë që ka shkaktuar edhe viktima. I pari që humbi jetën në një atentat ishte gjyqtari Skerdilaj Konomi, ndërsa po punonte për t’i njohur familjes së tij pronësinë e qindra hektarë toke në atë zonë. Së fundmi, thuhet se për toka e këtij bregdeti, prokurori Arjan Ndoja së bashku me Alekandër Lahon dhe shoferin e tij Andi Malokun, ranë preh e atentatit të datës 1 nëntor. Shoferi i prokurorit, për shkak të plumbave që mori në gjoks dhe kraharor, u nda nga jeta, pasditen e së enjtes. Por fillimet e përplasjeve për pronat në gjirin e Lalëzit, datojnë shumë më herët. Banorët e zonës së Hamallajt u përleshën me policinë 9 vitë më parë, ndërsa sot tregojnë problemet që ka toka në të cilën ata jetojnë “Shtëpitë janë të palegalizuara të gjitha. Janë bërë tre herë regjistrimet për legalizim. Shkon atje dhe thonë jo, nuk na lënë. Jo vetëm sot por gjithmonë na kanë thënë që nuk na lënë. Se kush nuk i lë, as ata vet nuk mund të tregojnë dot, sepse edhe ata kanë hallet e veta. Çdo njeri që vjen..mbi 5-6 pronarë kanë ardhur..jo kjo është e imja, jo kjo e imja. Na dhanë toka pak me u pasuru vet. Gjirin e Lalëzit këtu e kanë grabitur këmbë e kokë. Nuk merret dot hipoteka. Dokumenti nuk merret. Se këtu është nami…këtu është luftë e madhe”, shprehen banorët.

LSDM dhe BDI afër marrëveshjes? Vijojnë negociatat për qeverinë e re në Shkup
10/08 22:25
Top News – Shërohet nga covid 19/ Thirrja e Ralf Gjonit-zbatoni masat
10/08 22:12
Përshkallëzohet tensioni! 5 anije turke hyjnë në ujërat grekë
10/08 21:50
Top News – Trajtimi me plazmë/ Meta-të shkohet drejt zbatimit te saj
10/08 21:26
125 raste të reja dhe 1 humbje jete/ Mosha mesatare e të infektuarve, 47 vjeç.
10/08 19:32
Top News – Nga Kakavija në Greqi/ Do kalojnë vetëm 750 persona në ditë
10/08 18:32
Top News – Covid, trajnimi i mjekeve/ Manastirliu me mjekët italiane
10/08 17:31
Top News – Covid, 125 raste të reja/ 200 viktima nga fillimi i pandemisë
10/08 17:27
Top News – Peng grekun, 1.3 mln euro/ Sekuestro pasurive të 3 fierakëve
10/08 16:39
Parfumet e verës/ Këshillat për aromat në ditët e pushimeve
10/08 16:22
Pogradec/ Sherr mes dy personave, plagosen në kokë e këmbë me mjete të mprehta
10/08 16:21
Covid-19/ MSH: 125 raste të reja dhe 1 humbje jete në 24 orët e fundit
10/08 16:16
Top News – Covid në Kosovë/ 14 viktima e 172 raste të reja
10/08 16:08
Nis puna për tunelin Kardhiq-Delvinë/ Projekti ishte bllokuar pas padive
10/08 15:45
Pyjet e Gjirokastrës po dëmtohen/ Rreth 6 mijë hektarë me pisha, nuk ekzistojnë më
10/08 15:38
Shkarkohet gjyqtari i Dajtit/ Aleks Nikolli i Apelit të Shkodrës, nuk shpjegon dot pasurinë
10/08 15:35
“Shembeni pallatin tonë”/ Banorët e një pallati të dëmtuar në Durrës kërkojnë ekspertizë të huaj
10/08 15:25
Burg për vrasësin e nënës/ Olsi Çekiçi i preu kokën në fshatin Buçimas, Pogradec
10/08 15:23
Top News – Vrasësi pranon krimin/ Vrau nënën, gjykata e le në burg
10/08 14:56
Top News – Trafikantë dhe hajdutë/ 5 persona në shenjestren e OFL
10/08 14:26