Banorët e Lalëzit: Këtu është luftë/ “Nuk marrim dot tapitë, na vijnë nga 5 palë pronarë”
08/11/2019 19:36

Tokat në Gjirin e Lalëzit dhe fshatin Hamallaj, prej disa vitesh po shfrytëzohen për ndërtime kompleksesh dhe resortesh. Por kjo hapësirë e bukur në anë të detit ka shkaktuar një luftë të gjatë që ka shkaktuar edhe viktima. I pari që humbi jetën në një atentat ishte gjyqtari Skerdilaj Konomi, ndërsa po punonte për t’i njohur familjes së tij pronësinë e qindra hektarë toke në atë zonë. Së fundmi, thuhet se për toka e këtij bregdeti, prokurori Arjan Ndoja së bashku me Alekandër Lahon dhe shoferin e tij Andi Malokun, ranë preh e atentatit të datës 1 nëntor. Shoferi i prokurorit, për shkak të plumbave që mori në gjoks dhe kraharor, u nda nga jeta, pasditen e së enjtes. Por fillimet e përplasjeve për pronat në gjirin e Lalëzit, datojnë shumë më herët. Banorët e zonës së Hamallajt u përleshën me policinë 9 vitë më parë, ndërsa sot tregojnë problemet që ka toka në të cilën ata jetojnë “Shtëpitë janë të palegalizuara të gjitha. Janë bërë tre herë regjistrimet për legalizim. Shkon atje dhe thonë jo, nuk na lënë. Jo vetëm sot por gjithmonë na kanë thënë që nuk na lënë. Se kush nuk i lë, as ata vet nuk mund të tregojnë dot, sepse edhe ata kanë hallet e veta. Çdo njeri që vjen..mbi 5-6 pronarë kanë ardhur..jo kjo është e imja, jo kjo e imja. Na dhanë toka pak me u pasuru vet. Gjirin e Lalëzit këtu e kanë grabitur këmbë e kokë. Nuk merret dot hipoteka. Dokumenti nuk merret. Se këtu është nami…këtu është luftë e madhe”, shprehen banorët.

Durrësi ndez dritat e festës! Gjallërohet atmosfera në qytet, festë edhe në lagjet e shkatërruara
07/12 20:10
Situata pas tërmetit, Lezhë/ Sa pallate paraqesin rrezikshmëri të lartë
07/12 19:24
Aksidenti në Korçë/ Shoferi humbi jetën, po punohet për nxjerrjen e trupit
07/12 18:12
U vra apo vdiq Ismail Qemali? Sonte në “Gjurmë Shqiptare” në Top Channel
07/12 17:11
Surpriza djallëzore e shef Renatos/ Si turbulloi portalet lajmi se Renato s’do ishte në program
07/12 16:56
“Njeriu me k’mishë”/ Historia e drejtuesit të xhandarmerisë së zogut
07/12 16:52
Kosova bojkoton Nobelin/ Çmimin do e marrë adhuruesi i Miloshevicit
07/12 16:41
Taksa e ulur për banesat/ Nga një janari, rihapet procesi i rivlerësimit
07/12 16:35
Fitoi 105 milionë paund/ Të nesërmen sërish në punë me kamionin e vjetër
07/12 16:34
Thumana është rrënuar, mungojnë 24 persona/ Të pastrehët ende në çadra
07/12 16:01
Zjarrfikësit që nuk kanë moshë/ Ekipi i Vlorës që nxori nga rrënojat njerëzit në Durrës
07/12 16:00
Tërmeti rriti qiratë/ Në Tiranë kërkohen më shumë katet e ulëta
07/12 15:44
Porto Romano do kthehet në park/ Rama tregon projektin dhe inspekton ndërtimin e bazamentit
07/12 15:40
Banorët në pallatin e rrezikshëm/ Ka kryqin e kuq, por ata hyjnë të nxjerrin mobilieje
07/12 15:31
Bilanci pas tërmetit/ Voda: Bashkia e Durrësit miraton bonusin e qirasë për 660 familjet e para
07/12 15:22
Nata në çadra dhe në shi/ Një pjesë e banorëve u vendosën në shtëpitë kontenier
07/12 15:18
“Shkelësit do mbajnë përgjegjësi”/ Kryeprokurori: Do verifikojmë edhe defektet ligjore
07/12 15:07
Rama i jep çelsin e shtëpisë të moshuarës në Kashar,te dera një tufë me hudhra kundër shejtanit
07/12 15:02
Nga hotelet në shtëpi, Rama: Brenda janarit të gjithë do sistemohen
07/12 14:36
Rama foto me “katunarin terrorist” të Saukut: E vras një pulë për ty
07/12 14:36