Artisti italian te “Marubi”/ Ekspozon në Shkodër fotografitë e tij më të mira të 30 viteve të fundit
12/01/2020 21:00

Një nga artistet e njohur europian, italiani Armin Linke, zgjodhi fototekën kombëtare “Marubi” për të promovuar disa nga fotografitë e tij më të mira në 30 vitet e fundit. Ekspozita “Një skedar apo ndoshta dy – Mënyrat e Fotografimit” përbëhet nga dy pjesë, njëra vizuale e tjetra tekstuale, që vijnë si rezultat i një punë kërkimore, thellimi e sistemimi të arkivit fotografik të vetë autorit me mbi 500.000 imazhe. Linke thotë se ka zgjedhur Shkodrën që të promovojë për hëre të parë këto 700 imazhe që formojnë një hartë ngjarjesh e veprimesh në të gjithë botën. “Jam shumë i emocionuar nga ky muze, nga përmbajtja historike dhe ruajtja me preçision e materialeve brenda tij, prandaj edhe këtë ekspozite e kemi punuar, duke i bërë një homazh këtij arkivi, pasi është hera e parë që publikoj 700 imazhe të punës time mbi 30 vjeçare. Është një lloj harte, me idenë që të mos shihet një imazh i vetëm, por një koreografi e imazheve, e ngjashme me një harte gjeografike, apo një partiture muzike. Janë shumë vende të ndryshme të botës dhe ajo qe gjen shpesh brenda këtyre imazheve, është gjesti. Gjesti i të konservuarit por edhe të kërkosh të shohësh e shpjegosh botën, nga atelieja e artistit, si në parkun skenik teatral, apo një kartografi politike. Është një prezantim i hapësirës së botës dhe publiku mund të bashkojë këtë pazëll”, thotë ai. Ekspozita do të qëndrojë e hapur deri në muajin Mars.

Shpërthim i fuqishëm në kryeqytetin e Libanit/ Pamje dramatike nga qyteti, qindra të plagosur
04/08 22:08
“Situatë kaotike në spitale”/ Të paktën 10 të vdekur dhe qindra të plagosur nga shpërthimi në Liban
04/08 20:38
8 vjet pa Arbën Xhaferin/ Hapësira shqiptare humbi një nga njerëzit më të mençur
04/08 20:12
I dënuari përjetë, kallëzim në SPAK/ Ilir Gjergo ankohet për ish prokurorë dhe …
04/08 20:08
Greqia mbyll gjatë natës Kakavijën/ Prej 16 gushtit kush kthehet nga Shqipëria izolohet për 7 ditë
04/08 20:03
Top News – Liria e medias/ Presidenti publikon raportin
04/08 19:56
Pyjet në flakë në Veri dhe Jug/ 140 hektarë pyje me pisha janë djegur në Seman
04/08 19:48
Të pambrojtur në plazh/ Në Durrës nuk po respektohen masat anti Covid
04/08 19:44
4 viktima dhe 130 raste të reja/ 116 pacientë të shtruar në dy spitalet Covid, 7 të intubuar
04/08 19:37
Top News – Qeveria greke merr vendimin e ri/ Teste në kufi e kufizime
04/08 18:54
Top News – Bilanci i Covid-19/ Në Kosovë e Maqedoninë e Veriut
04/08 18:37
Top News – Dasëm në Fushë-Milot/ Gjobitet me 1 milionë lokali
04/08 18:34
Top News – Vrasje e prostitucion/ OFL u kërkon llogari 7 “të fortëve”
04/08 18:08
Top News – Ekonomia recension 4.3% / Denaj-në vitin tjetër rritje 5.9%
04/08 18:01
Top News – Covid, 130 të infektuar/ 4 humbje jete dhe 23 të shëruar
04/08 17:46
Top News – Covid, mjekët italianë/ Fillojnë punën tek spitali infektiv
04/08 17:22
Top News – Ndroqi, 18 muaj hetim/ Policia për bllokimin e pasurisë
04/08 17:15
Top News – Vlerësimi i kandidateve/ Mblidhet komisioni i ngritur në PD
04/08 17:11
Top News – Drogë në Danimarkë/ Paratë pastroheshin në Shqipëri
04/08 16:45
Tumën s’ka kush ta vizitojë/ Në Kamenicë të Korçës mungojnë turistët e huaj
04/08 16:37