Arrestime në Tiranë për tërmetin/ 24 urdhër arreste për ish kryetarë komunash dhe ndërtues
14/01/2020 20:54

Anila Hoxha: Përshëndetje nga prokuroria e Tiranës, aty ku prokurorë të çështjes për dosjen e tërmetit të datës 26 nëntor po vazhdojnë të lëshojnë urdhra ndalimi të tjerë. Deri më tani jo zyrtarisht, burime të sigurta të Top Channel thonë se prokurorët kanë firmosur në total 38 urdhra ndalimi prej të cilëve policia e Tiranës dhe policia e shtetit ka ekzekutuar 27 urdhra arresti ndërsa 11 të tjerë vazhdojnë të jenë në kërkim për dyshimet e shpërdorimit të detyrës. Pasi sikurse dyshon një grup i përbërë prej tre prokurorësh dhe shumë oficerë të policisë gjyqësore, ish kolaudues, drejtues teknik madje edhe ndërtues kanë shpërdoruar detyrën. Nuk është shkaktar vetëm tërmeti për dëmtimin e dhjetëra ndërtesave në Tiranë, por edhe cilësia e dobët e këtyre objekteve. Sikurse thotë prokuroria e Tiranës në rrugë jo zyrtare gjithashtu gjatë hetimit janë evidentuar ndërhyrje të padrejta në strukturën e disa objekteve të shkatërruara nga tërmeti. Prokuroria ka bashkuar në një të vetme dosjet për sa i takon objekteve të shkatërruara dhe të pabanueshme në Tiranë në zonat e Farkës, komunës së Kasharit, komunës së Vorës, Kombinat dhe Liqni i thatë, të cilat ka dhjetëra referime të bashkuara në një. Ndërkohë që sikurse thuhet në rrugë jo zyrtare prokuroria ka bashkëpunuar me krimin ekonomiko financiar me policinë e Tiranës dhe ka evidentuar si shkelje duke dyshuar se tek të ndaluarit, por edhe ata që po kërkohen ende kanë shpërdoruar detyrën sipas nenit 248 të kodit penal. Dhe për këtë vepër kanë përfunduar në burg, veç të tjerash edhe drejtues teknik, inxhinierë deri edhe ish kryetar komunash, Fatbardh Plaku, Besnik Fuçia e Faik Vejzo. Ndërkohë ka një listë të gjatë emrash që ne e kemi raportuar në kohë rekord. Pritet që sëshpejti të ketë zhvillime të reja edhe nga një prokurori tjetër sikurse është prokuroria e Krujës, që veç disa ndërtuesve dhe kolauduesve po heton dhe sa i takon shkatërrimit të një shkolle në Krujë. Që rezulton sikurse thonë burime jozyrtare pranë Top Channel se kjo shkollë menjëherë sapo ishte rikonstruktuar, është shkatërruar nga tërmeti pavarësisht se ishte konsideruar e sigurtë dhe brenda parametrave teknik.

Merr flakë “Audi” në Fier/ Qytetarët të frikësuar, makina u dogj në një zonë shumë të populluar
08/08 22:44
Breshëria e plumbave te hoteli në Tushemisht, Balliu: Sot s’kemi siguri as në Pogradec e as kudo
08/08 21:37
Top News – U vranë nga Dritan Dajti/ Basha kujton 4 policët e vrarë
08/08 20:58
Udhëtim në 2100 metra lartësi/ Në Majën e Vajushës në kufi me Malin e Zi
08/08 20:19
Top News – Projektbuxheti për 2021/ Konfindustria-borxhi 580 mln euro
08/08 20:10
Makina që u ndërtua për 13 vjet/ Në fshatin Plyk të Fierit u prodhua “Lotusi” shqiptar
08/08 20:10
“Ti Raporton”/ Fabrika e bakrit ndot lumin në Fushë-Arrëz, banorët filmojnë peshqit e ngordhur
08/08 20:03
4 viktima, 124 të infektuar/ Në të dy spitalet Covid, po marrin trajtim edhe pacientë të dyshuar
08/08 19:41
Top News – Vrasja e Rigers Runaj/ Gjendet thika e 2 armë në Shkumbin
08/08 19:21
Koronavirusi në Shqipëri/ 124 raste të reja, 4 humbje jete dhe 41 të shëruar në 24 orët e fundit
08/08 16:46
Si fitoi Shkëlzeni 150.000 euro/ Ndërmjetës për të shitur tokë në Porto Romano biznesmenit të gazit
08/08 16:09
Zgjerimi i Elbasan-Qafë Thanë/ Nis studimi për të ndërtuar korsinë e tretë
08/08 15:42
Italiani që pret turistët në Vlorë/ Larg Milanos, Paolo realizon ëndrrën e fëmijërisë
08/08 15:31
Top News – ‘Gjatoshi, gjuhështizë’!/ Rama e Meta kujtojnë Sabri Godon
08/08 15:31
Zhduket 15 vjeçarja në Vlorë/ I ati tregon se vajza u largua vetë nga shtëpia tre ditë më parë
08/08 15:22
100 plumba, hotelit në Pogradec/ Pronari: Atentatorët qëlluan makinat. Në shënjestër djali im
08/08 15:18
Gripi do rëndojë pandeminë/ Pipero e shikon problemin tek neglizhenca e të rinjve
08/08 15:15
Top News – Dy vrasësit me pagesë/ Elbasan, në pranga për dy atentate
08/08 14:35
Top News – Basha publikon fotot/ ‘Shqiptarët pa mundësi për pushime’
08/08 14:08
Zbardhen vrasjet në Elbasan, arrestohen 2 persona per vrasjen e Emiljano Ramazanit dhe Regis Runaj
08/08 14:06