Analistët në Kosovë: Të shihet opsioni i qeverisë teknike
22/01/2020 19:03

Një qeveri teknike me përfaqësues të të gjitha partive politike parlamentare, po konsiderohet si opsion i mundshëm për K Kosovën. Dështimi në krijimin e ekzekutivit, kur kanë kaluar më shumë se tre muaj nga zgjedhjet e parakohshme në vend, për analistët po dëshmon se mund të ketë një skenar të tillë, për të evituar krizën institucionale. Politologu Behlul Beqaj, thotë për Kosova Press: “Qeveria teknike është një ide e imja e kamotshme se shoh shumë diversitet në kuadër të subjekteve politike. Në anën tjetër kemi nevojë të jashtëzakonshme për ndryshime kushtetuese dhe të sistemit zgjedhor. Por po më duket sa është ajo e nevojshme është e madhe edhe rezistenca e atyre që e shohin si rrezik për veti këtë”. Ndërsa për analistin Rasim Aliaj, ka mundësi bashkëpunimi mes partive politike por një qeveri e tillë, teknike, duhet të ketë mandat një vjeçar. “Ka skenarë të tillë, nëse jo zgjedhjet e rejat të parakohshme mund të jetë një qeveri teknike. E cila do të ishte me një mandat njëvjeçar dhe jo dyvjeçar, e cila do të çonte tutje edhe procesin e buxhetit. Mirëpo edhe proceset tjera të rëndësishme”. Por, përfaqësues të LDK dhe VV kanë opinione të kundërta. Avdullah Hoti, nga LDK, thotë: “Nuk ka nevojë, nuk e shoh të nevojshme. Duhet të gjendet formula sa më parë edhe vullneti sa më parë që të themelohet institucionet e reja”. Nga lëvizja vetëvendosje, thonë se populli i Kosovës nuk është shprehur për një qeveri teknike. Ata kanë treguar më 6 tetor se duan ndryshim, ndaj edhe votuan lëvizjen për të drejtuar qeverinë e ardhshme. Që nga mandatimi i Kurtit, nga presidenti Thaçi, lideri i vetëvendosjes ka 15 ditë kohë për krijimin e qeverisë. Kanë mbetur tani edhe 13 ditë për të siguruar një marrëveshje me LDK, por nuk shihet ende asnjë sinjal për përafrim qëndrimesh. Në rast dështimi, LDK dhe VV kanë thënë se nuk do të kërkojnë koalicione me partitë e tjera por do ta çojnë Kosovën në zgjedhje të reja.

Lajm i hidhur për Kosovën, Xhamajka i mohon njohjen si shtet të pavarur
21/02 10:17
Xhamajka njeh Pavarësinë e Kosovës, njohja e parë që nga 2018
20/02 20:34
Osmani: Pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme, Trepça e paprekshme!
20/02 18:08
Kosovë/ Vendimet e Haradinajt, anulohen nga qeveria e re!
20/02 17:53
BE: Investime për Kosovën/ Premton hapjen e vendeve të reja të punës
20/02 15:47
Kurti për shkëmbimin e territoreve/ Kryeministri: Projekti dështoi, por ideja nuk ka vdekur
20/02 12:22
Prodhuesit në Kosovë kërkojnë tregje të përbashkëta
19/02 19:48
Cakaj në Kosovë: Jemi gati të zhbëjmë kufijtë
19/02 19:42
Bllaca e morri armën në polici/ Mbi 100 policë me probleme shëndetësore, përfshi edhe ato psikike
19/02 19:36
Kosova në “Berlinale”/ Përfaqësohet nga filmi “Exil” i Visar Morinës
19/02 16:25
Vucic: Nuk e përballojmë dot një luftë me Kosovën!
19/02 16:23
“Taksa ndaloi ndarjen e Kosovës”/ Vuçiç: Vendosur me përkrahjen e një vendi të fuqishëm perëndimor
18/02 19:41
Kërkesa e Osmanit: Unifikim në politikën e jashtme
18/02 19:32
Gjilan/ Policja shuan familjen e saj, vret prindërit e dy vëllezërit, vret edhe veten
18/02 19:17
Integrimi evropian/ Kosovë, partitë premtojnë bashkëpunim
18/02 18:12
Tragjedia në Kosovë/ Nxirren trupat e pajetë nga shtëpia në Gjilan
18/02 18:10
Tronditet Kosova! Policja vrau familjen dhe veten/ Foto të 2 vëllezërve të ndjerë
18/02 16:16
Përvjetori në Kosovë/ “New Born” me imazh të ri
17/02 21:54
Festa e Pavarësisë në Kosovë/ Mungoi parakalimi i trupave të FSK, qytetarët u organizuan vetë
17/02 19:45
Kosova feston Pavarësinë/ 12 vite nga shpallja e shtetit më të ri në Europë
17/02 19:37