Makthi merr fund! Alvini: Më mësonin si të luftoja, qëllonin me armë dhe më ulërinin
08/11/2019 19:49

“Dua pulë me patate”; këto ishin fjalët e para të Alvinit pas largimit. Dhuratat që e prisnin ishin lodra formuese dhe libra për fëmijë. I qetë dhe i buzëqeshur, 11-vjeçari shqiptar po shijon momentet, të cilat i kishte ëndërruar prej shumë kohësh. Por ndërkohë La Stampa ka zbardhur edhe një pjesë të rrëfimeve të tij pas mbërritjes në Itali. “Më mësonin se si të luftoja. Qëllonin gjatë gjithë kohës dhe më ulërinin, më thoshin që duhet të isha një ushtar. Ata më detyruan të flas vetëm arabisht”, ishte pohimi dramatik i Alvinit. Me nxjerrjen e tij nga kampi, i ati, Afrimi përmbushi në këtë mënyrë premtimin e vet te madh, edhe pse falë një ndihme jashtëzakonisht të madhe, pa të cilën, i vetëm nuk do ta merrte dot djalin. “Tani je i rritur, thuajse je bërë burrë”, ishin fjalët që shqiptoi më së pari ishte pushtuar nga emocionet. Të motrat i kishin ruajtur deri edhe lodrat e dikurshme. Duhej të stërvitej për të qenë një ushtar i ISIS-it, por për Alvinin e qetë dhe të ndrojtur, ai makth tashmë ka marrë fund. “Ajo e Alvinit është një histori e bukur që ka shkuar drejt e zë zemrat e shumë personave, dhe të organizatave që morën pjesë në lirimin e tij. sot është dita e buzëqeshjeve dhe e gëzimit. Alvin është kthyer në emrin e një shprese: treguam se ne si operatorë humanitarë mund të veprojmë, të bëjmë shumë, por jo të vetëm, sepse ja çfarë arrihet nëse ekzistojnë dhe vullnetet e qeverive që bashkohen”, u shpreh Francesco Ricca, president i Kryqit të Kuq italian. Ministri i brendshëm shqiptar, Sandër Lleshaj, kanë treguar se gjithçka ka qenë e vështirë por ka patur një bashkëpunim të ngushtë mes qeverisë italiane, asaj shqiptare, ambasadave respektive dhe organizatave humanitare. Për vogëlushin e plagosur në këmbë, nuk përjashtohet mundësia e një ndërhyrjeje kirurgjikale. Dëmtimi, që e detyron të çalojë, iu shkaktua gjatë bombardimeve që i morën jetën të ëmës dhe fëmijëve të tjerë që ajo pati, sipas La Stampas, me një militant të shtetit islamik. Në kampet në veri të Sirisë, sipas autoriteteve ka mbi 28 mijë fëmijë që vijnë nga më shumë se 60 vende të ndryshme, e ne ferrin e Al Holit ka dhe fëmijë të tjerë shqiptarë, për të cilat shpresat shtohen pas historisë me fund të lumtur të Alvinit.

Top News – Tragjedia në Liban/ Liderët bisedojnë për ndihmat
09/08 13:09
Top News – Pandemia në Brazil/ Mbi 100 mijë viktima në vend
09/08 13:06
Top News – Sulmi me bombë atomike/ Nagasaki, shënohet 75 vjetori
09/08 12:33
Top News – Rekord infektimesh/ SHBA, 1 në çdo 66 banorë i prekur
09/08 12:18
Top News – Ish mbreti i Spanjës/ ’Zbarkon’ në emiratet e bashkuara
09/08 12:09
Shpërthimi në Bejrut, mbi 5 mijë njerëz rrugëve të Libanit kundër qeverisë
08/08 20:58
Top News – Të ndarë nga pandemia/ BE: Të bashkojmë çiftet e pamartuara
08/08 16:11
Top News – Virologët gjermanë/ Maska, e detyrueshme në shkolla
08/08 16:09
Top News – Mauricius në alarm/ Po derdhet naftë në brigje
08/08 16:08
Top News – Amerika Latine dhe Karaibet, epidendra e re e pandemisë globale
08/08 15:54
Top News – Rrezik nga akullnaja, evakuohet resorti në Itali
08/08 15:47
Top News – Të rinjtë e shkujdesur ‘ushqejnë’ rritjen globale të Covid-19
08/08 15:40
Top News – Pavarësisht pandemisë, Kroacia e kërkuar nga turistët
08/08 15:05
Top News – Alarm në Itali, infektimet po vijnë nga jashtë
08/08 14:55
Top News – Kundërzbulimi amerikan: Rusia, Kina, Irani po përpiqen të influencojnë zgjedhjet
08/08 14:10
Top News – SHBA, dështojnë bisedimet/ Të papunët e Covid, pa asistencë
08/08 13:01
Top News – Koronavirusi në Evropë/ Gjermani, shifrat vijojnë në rritje
08/08 12:29
Top News – Shqetësime në perëndim për nxitimin e Rusisë me vaksinën
08/08 12:27
Top News- Përplaset avioni në piste/ Indi, viktima e të plagosur
07/08 23:12
Top News – Dua Lipa-Miley Cyrus/ Kosovarja duet me super yllin?
07/08 19:15