1494 ditë pritje për lejet greke! Tortura e emigrantëve në Greqi, më së shumti vuajnë shqiptarët
11/01/2020 12:40

Pamjet qe tregojne dhjetera emigrante dhe homogjene duke pritur ne radhe per ore te tera, nderkohe qe mbizoterojne temperature te uleta, jane te perditshme para zyrave te sherbimit per te huajt ne Prefekturen e Selanikut. Shumica e tyre,emigrante shqiptare qe presin per te rinovuar lejet e qendrimit deshmojne per vonesa te medha ne procedura. “Ne radhe. Shikoni se c’behet ketu. Duhet te zgjohesh qysh ne oren nje te nates te vish ketu te shkruash emrin dhe te zesh radhen”, shprehet Ermal Gjura, emigrant shqiptar. Opozita greke e ka cuar kete ceshtje ne parlament duke sjelle si shembull raste kur vonesa e nje kerkese te nje shtetasi shqiptar per marrjen e nenshtetesise greke ka shkuar ne me shume se shtate vite, ndersa nuk mungojne rastet kur ata shfrytezohen nga zyra juridike duke paguar shuma te medha per sherbime qe duhet te beje vete shteti. “Nje element qe te shokon: koha e pritjes nga momenti I depozitimit te kerkesave dhe dokumentave bashke me intervisten,per Selanikun ,qytet ku jam deputet, eshte 1494 dite. Nese e ktheni ne vite ,do tmerroheni . Per kete njeri qe merr pjese ne shoqerine greke, ne ekonomine e tij , qe femijet e tij linden dhe u rriten ketu” , u shpreh Christos Giannoulis deputet Syriza Selanik. “Ka filluar tashme kontrolli te sherbimi i Ministrise per emigrantet ne Selanik ne menyre qe te perpilohet nje dosje hetimore per kete rast. E konsideroj te paperceptueshme ekzistencen e cfaredolloj qarqeve, te cilat luajne me dhimbjen dhe nevojen e qytetareve duke perfituar prej tyre dhe duke kerkuar para per te kryer procedurat”, deklaroi Theodoros Livanios zevendesminister i Brendshem. Qeveria e re greke nga ana e saj eshte zotuar te pershpejtoje keto procedura dhe te luftoje burokracine, ndersa ligji per marrjen e neshtetesise konsiderohet nga emigrantet si teper i rrepte. Prej vitit 2010 deri ne 2018 jane dorezuar 230.000 kerkesa per marrje nenshtetesie, por nderkohe 60.000 mbeten ende pa pergjigje. Kategoria me e prekur qe vuan vonesat eshte ajo e brezit te dyte te emigranteve, shume prej te cileve megjithese te lindur dhe arsimuar ne Greqi, pasi mbushin moshen 18 vjec humbasin lejen e qendrimit prej prinderve dhe duhet te rinisin procedurat nga e para duke pritur per shume muaj apo vite.

U ekzekutuan vëlla e motër në Rrëshen/ Policia: 5 milion lekë për këdo që jep informacion
26/02 10:53
Greva e urisë në Ballsh, një prej naftëtarëve dërgohet në spital
26/02 10:50
Zjarr në një vilë 4-katëshe në Berat/ Jetonte një çift i moshuar, shkak bllokimi i oxhakut
26/02 10:48
Vrasja në Rrëshen/ Familja Filopati hap dyert e mortit
26/02 10:06
Mirditë/ Ish-bashkëshorti vret 33-vjeçaren dhe vëllanë e saj pas prishjes së martesës (Emrat)
26/02 07:45
Mirditë/Ish-bashkëshorti vret 33-vjeçaren dhe vëllanë e saj pas prishjes së martesës
25/02 22:30
Qeth gruan që mos e braktisë/ Përfundon në burg bashkëshorti dhunues
25/02 20:39
Mbrojtje ndaj koronavirusit/ Si të krijosh vetë maska dhe dezinfektues
25/02 20:01
Durrësi zgjedh më të bukurën! Konkurs bukurie në qytetin që po vuan pasojat nga tërmeti
25/02 17:03
Hiqet TVSH-ja e rindërtimit/ Do përfitojnë 17 mijë ndërtimet e reja dhe veprat publike
25/02 16:41
Protestë kundër ndotjes! Lezhë, mbetjet shtazore përpunohen pranë banesave
25/02 16:35
Hakerat shfrytëzojnë frikën! Vjedhin të dhënat tuaja duke përdorur koronavirusin
25/02 16:25
Në ankth nga koronavirusi/ Psikiatrit: Paniku, më i dëmshëm edhe se vetë virusi
25/02 16:15
Në shkollë me maska/ Elbasan, frikë në klasë nga koronavirusi
25/02 16:06
Më shumë masa në port/ Pas deklaratave të pasagjerëve se nuk iu matej temperatura
25/02 15:41
Kontroll udhëtarëve nga Italia/ Në aeroport, çdo pasagjer verifikohet për temperaturë
25/02 15:35
Covid19, asnjë i prekur në Shqipëri/ Maskat nuk janë të nevojshme
25/02 15:17
Turizëm në fshat/ Banorët e Dhoksatit: Të ndjekim stilin italian
25/02 14:43
Elbasan, frikë në klasë nga koronavirusi
25/02 14:41
Kontrolle të shtuara pas deklaratave të pasagjerëve se nuk iu matej temperatura
25/02 14:39